Jaunas biznesa idejas un mērķi

GalerijaPrint

LLKC Rēzeknes nodaļā ikgadējās jauniešu mācības noslēdzās 3. novembrī ar biznesa ideju prezentēšanu un sertifikātu par mācību programmas apgūšanu izsniegšanu. Arī šogad dalībnieku biznesa idejas bija ļoti dažādas un interesantas – remontdarbu uzņēmuma izveide, mājas saldējuma ražošana, upeņu bioloģiskā audzēšana, pasākumu organizēšana u. c.

Nebaidīties un ticēt saviem spēkiem jau vairākus gadus mudina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs, sniedzot iespēju lauku jauniešiem vecumā no 18 līdz 40 gadiem piedalīties mācībās, saņemt profesionāļu ieteikumus un palīdzību biznesa plānošanā, kā arī izmēģināt spēkus konkursā “Laukiem būt!”, kurā veiksmīgi startējot iespējams iegūt naudas balvas savas uzņēmējdarbības realizēšanai vai attīstīšanai.

Aktivitāte “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”, kas notiek Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros, sākās ar informatīvo dienu, kuras dalībnieki tika iepazīstināti ar pasākuma mērķiem, uzdevumiem un līdzšinējo pieredzi.

Bieži vien citu pieredzes stāsti ir iedvesmas avots, lai katrs pats rīkotos. Pirmajā tikšanās reizē par saviem panākumiem stāstīja Viļānu novada Dekšāres pagasta jaunais uzņēmējs Andris Višņevskis, kura saimniecība “Obelisk Farm” nodarbojas ar sējas kaņepju audzēšanu.

Jaunieši, kuri ieinteresējās par piedāvāto pasākumu, piedalījās mācībās, kurās apguva ideju ģenerēšanu un definēšanu, uzņēmējdarbības un grāmatvedības pamatus, biznesa plānu būtību, to sastāvdaļas un veidošanas principus, kā arī mācījās izstrādāt savus biznesa plānus.

Mācības tiek rīkotas ar mērķi attīstīt jauniešu zināšanas, pieredzi un kompetences, kas nepieciešamas savas uzņēmējdarbības uzsākšanai vai attīstīšanai, veicinot lauku attīstību, kā arī uzturēt lauku jauniešu motivāciju, sniedzot iespēju realizēt ar uzņēmējdarbību nesaistītas sabiedriskas aktivitātes savā reģionā.

Četru mācību dienu laikā jauniešiem bija iespēja dzirdēt zinošus, pieredzes bagātus lektorus, kuri gan izglītoja, gan konsultēja un iedrošināja.

Vērtīgus padomus idejas attīstībai deva projektu vadītāja, uzņēmējdarbības vadības un attīstības konsultante Tatjana Juškāne, LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultants Artūrs Šķesters, savos veiksmes stāstos dalījās 2012. gada mācību dalībniece, z/s “Bukši” īpašniece Baiba Viļuma un 2014. gada mācību dalībnieks, p/s “Dzipšļi” īpašnieks Žanis Jesko.

Mācībās piedalījās 12 jaunieši no Viļānu novada un Rēzeknes novada: Rēzeknes, Nagļiem, Nautrēniem, Strūžāniem, Maltas, Ilzeskalna, Griškāniem, Gaigalavas, Silmalas un Sokolkiem.

Uzņēmējdarbības ideju bija daudz un dažādas. Piemēram, mācību jaunākā dalībniece –  Viļānu vidusskolas 12. klases skolniece Diāna Avdejanova prezentēja savu ieceri Viļānos izveidot daudzfunkcionālu trenažieru zāli ar saunu un dažādu nodarbību telpām.

“Pašai negaidīti atklāju šīs mācības. Ieinteresēja konkurss “Laukiem būt!” Tā kā interesējos par visa veida uzņēmējdarbību un nākotnē vēlos kaut ko savu atvērt, nolēmu izmantot piedāvāto iespēju. Paldies lektoriem, savas atziņas mācībās, protams, esmu guvusi. Vēlētos idejas idejas īstenot savā pilsētā, jo mājas ir mājas, negribas nekur braukt prom. Man ir svarīgi, lai Viļāni pastāv un nepazūd. Tagad pilsēta attīstās, kļūst arvien skaistāka. Man ir ticība nākotnei un tam, ko prezentēju,” pārliecināti saka Diāna Avdejanova.

Savukārt Nagļu pagasta iedzīvotājs Andrejs Jesko LLKC rīkotajā pasākumā piedalījies, lai atsvaidzinātu savas zināšanas un rastu iespēju piesaistīt finansējumu sava biznesa attīstībai: “Priecājos, ka uzzināju par šo pasākumu. Esmu ekonomikas zinātņu maģistrs un sertificēts vieglatlētikas treneris. Savulaik strādāju bankā, bet vēlme sasniegt mērķus sportiskajā laukā ņēma virsroku. Brīdī, kad nebija iespējams augstā kvalitātē savienot darbu bankā un treniņprocesu, pieņēmu lēmumu aiziet no bankas. Esmu aktīvs skrējējs ar sasniegumiem Latvijas un starptautiskajā līmenī. Cilvēkiem jau labu laiku ir bijusi vēlme saņemt no manis konsultācijas šajā jomā. Taču bija jāatrod veids, kā finansiāli nodrošināt savu neatkarības stabilitāti. Līdz ar to kļuvu par “Kalnā. Sports” online skriešanas treneri. Pagājušā gada decembrī reģistrēju saimniecisko darbību un jau pirmajā mēnesī nopelnīju minimālu naudiņu. Šobrīd skaidri redzu, ka esmu atradis nišu, kur darboties un gūt galveno ienākumu. Turklāt, tā man ir sirdslieta, kas sagādā prieku. Dzīvojot laukos, man nav jānodarbojas ar lauksaimniecību un ražošanu, bet varu darīt to, kas patīk”.

Jāatzīmē, ka ļoti atraktīvi, zaķa tēlā, ar patīkamiem, pašdarinātiem pārsteigumiem, savu biznesa ideju par pasākumu organizēšanu un noformēšanu aizstāvēja Natālija Stafecka.

Jauniešu prezentācijas vēroja, atbalstīja un deva padomus LLKC Rēzeknes nodaļas darbinieki un pārstāvji no AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” Rēzeknes reģionālā centra.

“Četrās mācību dienās biznesa idejas izkristalizējušās līdz tādam līmenim, ka tās var droši pastāstīt arī citiem. Dzīvotspēja katrā no idejām noteikti ir. Protams, jautājums, kā tālāk tā dzīvē tiks īstenota. Pastāv daudz un dažādi faktori, kas varētu ietekmēt to, cik reāli šīs idejas dzīvē piepildās. Šis pasākums notika jau sesto reizi un, kā pieredze rāda, daudzas no idejām sāk arī reāli darboties. Pēc mācībām un piedalīšanās konkursā ir izveidojušies  reāli uzņēmēji, pie kuriem tagad arī paši braucam ciemos un vedam pēc pieredzes mācību dalībniekus. Manuprāt, ja no kopējā skaita 10-20% dalībnieku ir uzsākuši un reāli darbojas uzņēmējdarbībā, tas ir ļoti apsveicami. Paldies visiem, kas piedalījās mācībās, bija patīkami sadarboties. Bet ar to šis pasākums nebeidzas. Ceru, ka biznesa ideju autori savas ieceres spēs aizstāvēt konkursā “Laukiem būt!”,” saka lektors Artūrs Šķesters.

LLKC Rēzeknes nodaļas vadītāja Inta Nagle visiem novēl ieguldīt maksimālus spēkus, lai izlolotie sapņi piepildās, kā arī atgādina, ka LLKC birojā būs priecīgi par katru klientu, kurš vērsīsies pēc palīdzības idejas īstenošanai un attīstībai. Šeit jums palīdzēs sasniegt izvirzīto mērķi ekonomisti, grāmatveži, uzņēmējdarbības konsultanti un citi speciālisti.

Lai top jauni Latvijas veiksmes stāsti!

Ilze Sondore

Autores foto              

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru