Jaunieši mācās uzdrīkstēties

GalerijaPrint

LLKC Jēkabpils konsultāciju birojā noslēgušās mācības jauniešiem un biznesa plānu prezentēšana. Aptaujas anketās jaunieši izteica vēlmi tikties ar uzņēmējiem, un šāda iespēja viņiem tika dota gan mācību laikā, gan noslēguma pieredzes apmaiņas braucienā, iepazīstoties ar vairākiem uzņēmējdarbības veidiem.

Uzsākt uzņēmējdarbību amatniecības jomā veicina amatniecības centru piedāvātās iespējas. Jaunieši apmeklēja Krustpils novada Vīpes amatniecības centru ,,Māzers” un uzklausīja tā vadītājas Ineses Bramanes stāstījumu. Amatniecības centrā var mācīties aušanu, mašīnadīšanu, cimdu adīšanu un kokapstrādi. Nodarbības ir bezmaksas. Nākamajā gadā būs arī keramikas un stikla kausēšanas nodarbības. Cilvēki var nākt un izteikt savas vēlmes, ja izveidojas grupa interesentu, tiek piesaistīti zinoši un  pieredzējuši apmācību vadītāji. Uz amatniecības centru nāk cilvēki, kuri zina, ko grib, te viņi iemācās un pēc tam apgūto dara mājās. Centra vadītāja ir gandarīta, ka izstrādājumiem ir laba kvalitāte. Viņa atzīst, ka latviešu amatnieki var pārspēt citus tikai ar kvalitāti, jo ar lētumu nevar to izdarīt. Šobrīd cilvēki ir aktīvi tautastērpu darināšanā, pieprasīta ir kokamatniecība. Centrs ir kā iedrošinātājs, lai cilvēki pēc tam varētu uzsākt darboties patstāvīgi. Brauciena dalībnieki uzdeva daudzus sev interesējošus jautājumus, uz kuriem saņēma izsmeļošas atbildes.

Pēc tam jaunieši apmeklēja Līvānu novada Turku pagasta z/s “Vidussala”, kur viņus sagaidīja atraktīvā pirtniece un zāļu sieva Kristīne Šišlova.  Viņa izrādīja “melno” un “balto” pirti, pēc tam sarunas notika jaunuzceltajā virtuvē.  Tikšanās ar Kristīni bija izzinoša un interesanta, tā lika katram dalībniekam padomāt, cik daudz iespēju sniedz daba, vajag tikai izdomu un vēlēšanos strādāt. Gadu gaitā pilnveidojot savu darbošanos, Kristīne atzīst, ka vajag izmēģināt “trakas lietas”, jo tas piesaista apmeklētājus. Viņa cienāja brauciena dalībniekus ar ozolzīļu, čili piparu, gurķu ievārījumiem, sukādēm un atklāja dažas pirts gudrības, dalījās ar interesantākajiem un arī savdabīgākajiem gadījumiem no savas prakses, pamācīja, kā vislabāk sevi reklamēt. Saimniece ir ieguvusi atpazīstamību, un pie viņas uz pirti cilvēki brauc no visas Latvijas. Savdabīgos ievārījumus un citus ražojumus arī var iegādāties dažādās Latvijas vietās veikalos, tirdziņos, individuāli pēc pasūtījuma.

Madonas novada Ļaudonas pagasta bioloģiskajā kazkopības saimniecībā SIA “Burkānciems” saimnieko Stefans Millers un Ruta Grauduža. Saimniecība atrodas unikālā vietā – starp Krustkalnu un Teiču dabas rezervātiem. Uzņēmums nodarbojas arī ar siera gatavošanu. Saimniecības sierotavā top kazu piena svaigais siers, fetas un kamambēra veida sieri, kā arī puscietais siers, kas tiek nogatavināts vismaz divus mēnešus, kā arī govs piena sieri. Siera rituļus apņem dabīga garoziņa, tie nav pārklāti ar vasku. Ruta ir kurzemniece, bet gatavot sieru iemācījusies Vācijā, kur strādāja brīvprātīgo darbu. Ar Stefanu, kurš iepriekš dzīvoja Vācijā, viņi iepazinās Latvijā un pārcēlās dzīvot uz iegādāto īpašumu Mētrienas pusē. Ruta rāda jauniešiem foto, kāda izskatījās ferma, kad to iegādājās, un grūti noticēt, ka tā ir tā pati ēka, kur mitinās kazu ganāmpulks un ierīkota sierotava. Nedēļas nogalēs Stefans mēro ceļu uz Rīgu, lai iztirgotu saražoto produkciju, un viņš ir pieradis pie 30 km garā grantētā ceļa posma dažādos gadalaikos. Jauniešiem šis bija iedvesmojošs piemērs, ko var sasniegt ar uzdrīkstēšanos, uzņēmību un neatlaidību.

Jauniešiem noslēdzies viens posms – mācības, bet seko nākamie – individuāla sadarbība, konsultācijas, dažiem gatavošanās un piedalīšanās konkursā „Laukiem būt!”. Lai sasniegtu savu mērķi – uzņēmējdarbības uzsākšanu un sava uzņēmuma izveidi, arī viņiem nepieciešama uzņēmība un neatlaidība.

Mācības notika VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Anita Putka un Jānis Dzimtais

Foto galerija: 

Pievienot komentāru