Kalnciema vidusskolas skolēni iepazīst Jelgavas novada lauku uzņēmējus

GalerijaPrint

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultantes Zane Rone un Margarita Lāže pirms valsts svētkiem viesojās Kalnciema pagasta vidusskolā arī informatīvo nodarbību, kuras ietvaros iepazīstināja skolēnus ar lauku attīstību, laukos notiekošajiem procesiem un uzņēmējdarbības iespējām.

Prezentācijas laikā tika uzdoti dažādi jautājumi, kas saistīti ar lauku attīstību un uzņēmējdarbības iespējām lauku teritorijā.

Skolēniem tika novadīts mazs konkurss – “Cik labi tu pazīsti graudaugu kultūras?”. Skolēni sadalījās komandās, apskatīja uzskates materiālus ar dažādu graudu paraugiem un centās atminēt, kas tie ir par graudiem. Rezultāti tika apkopoti, un nodarbības beigās uzvarētājkomanda apbalvota ar LLKC piemiņas dāvaniņām.

Veiksmīgi iesāktā sadarbība turpinājās arī, organizējot pieredzes braucienu 2. decembrī pie Jelgavas novada lauku uzņēmējiem. Pasākumā piedalījās 38 Kalnciema pagasta vidusskolas skolēni – 6. līdz 8. klases audzēkņi.

Saimniecība “Pie tēvoča Garika”

Pirmā tika apmeklēta saimniecība “Pie tēvoča Garika” Jelgavas novada Valgundes pagasta “Kulbiņās”, kur skolēniem bija iespēja apskatīt kolekcijas dzīvniekus, paglaudīt un paņemt rokās putnus un trušus. Saimniece Viktorija Zaicevalabprāt atbildēja uz neskaitāmiem skolnieku jautājumiem par dzīvnieku ikdienu un darāmajiem darbiem saimniecībā.

Jau ierodoties saimniecībā, skolēni nespēja valdīt savas emocijas un, negaidot papildu uzaicinājumu, devās apskatīt dzīvniekus – bildējot tos un bildējoties paši. Īpašu interesi izraisīja brīvā vaļā klaiņojošās kazas, kas pavadīja grupu visas ekskursijas garumā. Skolēni izteica vēlmi atgriezties zoodārzā arī vasarā, kad vairāk dzīvnieku ir izvietoti āra voljēros. Skolēnu mīluļa nomināciju izpelnījās  parastā vāvere – tā tika apskatīta vairākkārtīgi, kā arī degunlācis, kas pieprasīja apmeklētāju nedalītu uzmanību, ļaujot pakasīt muguriņu un sānus.

SIA “Svētes maize”

Tālāk sekoja pārbrauciens uz Svēti, kura laikā Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultantes iepazīstināja skolēnus ar mini zoo vēsturi un darbības principiem Latvijā, kā arī SIA “Svētes maize” darbības pirmsākumiem un bioloģiskās pārtikas izvēles nepieciešamību.

SIA “Svētes maize” bija speciāli sagatavota programma skolēnu grupām. Tās ietvaros tika izrādīta ceptuve, dažādas maizes cepšanas sastāvdaļas, graudaugi, kā arī izstāstītas maizes cepšanas tehnoloģijas. Uzņēmuma pārstāve Marta Ķezbere iesaistīja brauciena dalībniekus dažādos mazos konkursos – mīklu minēšanā, atbildēšanā uz dažādiem, ar maizes cepšanu saistītiem pasākumiem. Demonstrēja graudu malšanas dzirnaviņas, graudu spiedi un citas iekārtas, kas izraisīja lielu skolēnu interesi. Tika atbildēts uz visiem skolēnu jautājumiem, kā arī skolēni tika aicināti apskatīt un pārbaudīt garšas īpašības dažādiem graudiem – gan apstrādātiem, gan neapstrādātiem. Īpaši lielu atsaucību guva 8 kg smagais rupjmaizes kukulītis, ko katrs skolnieks centās pacilāt un pasmaržot. Skolēni un arī pedagogi atzinīgi novērtēja daudzos uzskates materiālus un lielo informācijas apjomu par maizes rašanās ceļu. Nodarbības beigās skolēniem tika piedāvāta dažādu veidu maizes un cepumu degustācija.

Piparmētru namiņš

Skolēni turpinājumā apmeklēja Jelgavas novada Vilces pagasta “Terēnus”, kur tika apskatīts Piparmētru namiņš, kura īpašniece ir Lolita Duge. Pārbrauciena laikā grupa tika īsumā informēta par piparmētras vēsturi un mētru lomu seno civilizāciju kultūrā, kā arī par mētru dažādību un populārākajām šķirnēm. Piparmētru namiņā skolēniem tika izrādīta 20 piparmētru kolekcija, izstāstīts par šķirņu īpatnībām, rašanās vēsturi, tāpat visi skolēni varēja apskatīt arī pašu ražotni – piparmētru namiņu, kur tiek kaltētas piparmētras tējai. Brauciena dalībnieki tika aicināti nodegustēt divu veidu mētru tējas un divu veidu piparmētru sīrupus. Saimniece skolēniem sniedza plašu ieskatu piparmētru ražojumu pasaulē.

Tāpat skolēniem tika skaidrots par ģimenes uzņēmuma būtību un nepieciešamību iesaistīties kopīgā uzņēmējdarbībā, uzsverot ģimenes uzņēmējdarbību kā iespēju jebkurā vecumā tikt pie pašu nopelnītas naudas.

Skolēnus īpaši ieinteresēja stāstītais par piparmētru daudzveidību, kā arī netika slēpts, ka pirms tam zināšanas par piparmētrām un to iespējamo izmantošanu bijušas pavisam minimālas, aprobežojoties ar zināšanām par izmantošanu tējā un saldumos.

 Atpakaļceļā uz Kalnciemu, vairāki skolēni sacīja, ka daudzas lietas un informācija līdz šim viņiem nebija zināma. Arī skolas pedagogi atzina pasākuma lietderību un nepieciešamību, norādot, ka skolēniem ir ļoti maz šāda veida iespēju kā iepazīt laukus un lauksaimniecību. Praktiskie piemēri liek skolēniem saprast, ka laukos arī daudz kas notiek un tā ir vieta, kur strādāt un attīstīties. Skatoties nākotnes perspektīvā, tiek meklētas iespējas arī turpmākai sadarbībai, ko motivē pašu pedagogu aktīvā iesaistīšanās un atbalsts piedāvāto programmu realizēšanai. Pozitīvā pieredze ar Kalnciema pagasta vidusskolas skolēniem rada vēlmi arī turpmāk meklēt iespējas kā skolu jauniešiem piedāvāt, kaut ar vienu aci ielūkoties lauku dzīves ikdienā un raibajā iespēju piedāvājumā.

Margarita Lāže un Zane Rone,

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības speciālistes

Foto galerija: 

Pievienot komentāru