Kārsaviete Lilija Nagle piedāvā bagātīgu tēju klāstu

GalerijaPrint

Vasara ir īstais laiks, lai no bagātīgi ziedošajām pļavām sarūpētu garšīgas un aromātiskas tējas, kuras baudīt drēgnajās rudens un ziemas dienās. Bet, ja tādas iespējas nav, ārstniecības augu tējas, kas vāktas Latvijas pļavās, var iegādāties no vietējiem mājražotājiem. Vietējās produkcijas tirdzniecības veikalā “Cymuss”  Ludzā var iegādāties kārsavietes Lilija Nagles  saimniecībā ievāktās tējas.

Lilija ir darbīga un apņēmīga kundze, kuras sirdslietas ir rokdarbi, puķes un ārstniecības augi. Darba gadi tika pavadīti autoceļu būves un uzturēšanas jomā, Lilija bija darbu vadītāja. Aizejot pensijā, ir bijis vairāk laika pievērsties lietām, kas sirdij tuvas, un viņa sāka arī ražot tējas.

Bioloģiskā piemājas saimniecība graudkopības nozarē tika nodibināta jau 2008. gadā.  Tiek apsaimniekoti nepilni 50 ha lauksaimniecības zemes. Saimniecībā tiek audzēti griķi, ziemas kvieši, vasaras kvieši, zirņi. Vienai apsaimniekot saimniecību nav iespējams, tāpēc Lilijas lielie palīgi ir dēls Ainārs un vedekla Sandra. Taču ārstniecības augu vākšana un žāvēšana ir Lilijas darba lauks. Saimniecībā tējas tiek ražotas jau trešo gadu. Sākumā ārstniecības augi tika iesēti bez nopietna nolūka pievērsties šai nozarei. Bet drīz vien Lilija saprata, ka tā ir joma, kurā saimniecība varētu attīstīties. Atbalsts bija arī Ainārs un Sandra, kuri palīdzēja saimniecību ierīkot atbildoši sertificējamo institūciju prasībām. Bija nepieciešama augu žāvētava, fasētava, bija jādomā gan par tēju iepakojumu un tā noformējumu.  Ir daudz institūciju, kuru prasības ir jāievēro – Lauku atbalsta dienests, Pārtikas un veterinārais dienests, vides kvalitāte, Valsts ieņēmumu dienests. Taču, atzīst Lilija, visās iestādēs strādā saprotoši un pretimnākoši inspektori. Galvenais ir apzināti nepārkāpt noteikumus, nekļūdās jau tas, kurš neko nedara. Ja centies visu darīt pēc labākās sirdsapziņas, tad  problēmām nevajadzētu būt. Nosacījumi reizēm  šķiet pārspīlēti vai  līdz galam nepārdomāti, taču tie nav neizpildāmi. Ja ir nopietna vēlme strādāt šajā nozarē, tad viss ir paveicams.

Lilijas saimniecībā tiek ievākti gan dabīgi pašu pļavās augoši, gan kultivēti ārstniecības augi. Dabīgi augoši ārstniecības augi tiek ievākti pļavās, kas atrodas Zeļčevas pagasta teritorijā. Kultivētas tiek kumelītes, vērmeles, piparmētras. Šogad tika izmēģināts sēt arī asinszāli. Saimniece atzīst, ka tā aug ļoti labi, taču pašai šķiet, ka tomēr vērtīgāks augs izaug dabīgajās pļavās. Ne visus ārstniecības augus ir iespējams audzēt tur, kur pašam gribas. Augi galvenokārt paši izvēlas, kur augt. Piemēram, ugunspuķei patīk augt atstātu ēku vietās, dārzā tai netīk.

Pie dzīvojamās mājas Lilijai ir ierīkots ārstniecības augu paraugdārziņš. Te aug vairāku veidu piparmētras, dažādas citronmelisas, citronzāle. Lilija cer, ka ar laiku izdosies piemājas dārzā aizvien lielāku platību atvēlēt ārstniecības augiem. Tas ļautu paaugstināt darba ražīgumu, jo, lai ievāktu ārstniecības augus, nebūtu jāmēro aptuveni 10 km tālais ceļš līdz laukiem.  Triju gadu laikā saimniecības ir attīstījusies. Savu darbību tēju ražošanā Lilija uzsāka ar astoņiem sertificētiem tēju veidiem, bet nu jau to skaits ir sasniedzis 30. Lilijas lepnums ir fermentētās tējas, kuru ražošanas process ir visai sarežģīts un darbietilpīgs. Ir jāievāc augu lapas, tās ir jāapvītina, tad lapas tiek samaltas gaļas mašīnā. Iegūtā masa tiek likta noslēgtā traukā un pie noteiktas temperatūras notiek fermentēšanās process, kas ilgst 6 līdz 12 stundas. Ja fermentē 6 stundas, galarezultātā tiek iegūta zaļā tēja, ja 12 stundas –  melnā tēja. Pašreiz Lilijai ir sertificētas divu veidu fermentētās tējas –

ugunspuķu lapu un upeņu lapu fermentētā. Lilijas plānos ir tuvākajā laikā sertificēt arī ābeļu un aveņu lapu fermentētās tējas. Lilija atzīst, ka ļoti vērtīga ir upeņu lapu tēja, jo C vitamīna saturs tajā ir lielāks nekā ogās. Arī garšo tēja lieliski. Turklāt tā nav svešzemju tēja, kas piesātināta ar pesticīdiem. Lilija uzskata, ka labākais veids, kā saglabāt veselību, ir uzturā lietot augus, augļus un dārzeņus, kas aug tajā vidē, kurā paši dzīvojam.

Zināšanas par ārstniecības augiem Lilija ir apguvusi pašmācības ceļā. Viņa nepārtraukti izglītojas, apmeklējot dažādus seminārus, kontaktējoties ar citiem tēju mājražotājiem, meklējot informāciju internetā. Citus tuvākās apkārtnes tēju ražotājus Lilija neuzskata par saviem konkurentiem, jo katram ir kāda sava “rozīnīte”, katram ir sava pieeja klientiem, katram ir sava īpašā produkcija, ar ko pārsteigt klientus. Piemēram, pie Lilijas var iegādāties tējas dāvanu iesaiņojumos – pašas darinātās kastītēs. Šis produkts sevišķi ir iecienīts Ziemassvētku laikā.  Arī klienti ir ļoti dažādi, citiem patīk visu laiku iepirkties pie viena ražotāja, citiem atkal patīk izmēģināt ko jaunu. Katram ražotājam ir savs pastāvīgo klientu loks.  Lilijas tējas regulāri tiek vestas uz Cēsīm un Rīgu. Viņas klienti ir gan radi, gan radu draugi un paziņas. Tējas tiek tirgotas arī vietējos veikalos – “Cymuss”, kas atrodas Ludzā, un Rēzeknes “Zaļajā veikalā”. Tiek apmeklēti arī mājražotāju tirdziņi.

Lilija tic, ka mazajām saimniecībām ir nākotne. Iespējams, lielu pienesumu valsts ekonomikai tās nerada, bet tā ir iespēja nopelnīt papildus līdzekļus algotajam darbam vai arī pilnībā nodrošināt ar iztiku sevi un ģimeni, attīstīt savus hobijus un pārvērst tos nelielā biznesā. Attīstot mazās saimniecības, ir iespējams veicināt arī vides sakopšanu, nepieļaut viensētu iznīcību, saglabāt Latgalei tik raksturīgo lauku ainavu. Liels atbalsts mazajām saimniecībām ir Lauku attīstības programmas atbalsta pasākums “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. 2017. gadā Lilijas saimniecība ir veiksmīgi startējusi šajā ES atbalsta programmā. Projekta ietvaros tika iegādāts traktors “New Holland”, jo saimniecībā esošais traktors jau bija nolietojies.

Pie sasniegtā Lilija un viņas ģimene nedomā apstāties. Tiek plānots ierīkot telpas, kurās varētu uzņemt tūristus un degustēt tējas, bet, kā pati saimniece saka, visam savs laiks.

Tuvākais pasākums, kurā Lilija plāno piedalīties un pārstāvēt Kārsavas novada mājražotājus, ir LKKC organizētais pasākums “Novada Garša” Krāslavā.

Novēlam Lilijai arī turpmāk būt apņēmīgai, drosmīgai un aktīvai! Lai piepildās viss iecerētais! Bet visus pārējos laipni aicinu 20. jūlijā apmeklēt “Novada Garšu” Krāslavā un nobaudīt Lilijas un citu Latgales mājražotāju piedāvāto produkciju.

Karīna Koroļonoka,

LLKC Ludzas biroja vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru