Konkurss “Laukiem būt!” paver jaunas uzņēmējdarbības iespējas

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Rēzeknes nodaļā no 25. novembra līdz 7. decembrim jauniešiem bija iespēja piedalīties interaktīvā piecu dienu apmācību programmā “Tu vari vairāk!”. Programmas noslēgumā dalībnieki prezentēja savas idejas, kas saistītas ar zivsaimniecību, kaņepju audzēšanu, labiekārtošanas darbiem, trušu audzēšanu, amatniecības izstrādājumiem un porcelāna ražošanu. Jauniešiem, kuri piedalījās apmācībās, būs iespēja startēt arī biznesa plānu/projektu konkursā „Laukiem būt!”.

Apmācību programmas sākumā liels iedvesmas avots bija Velgas Krukovskas un Žaņa Jesko stāstītais par savu uzņēmējdarbības pieredzi. Velgas ideja par tērpu radīšanu no otrreizēji izmantojamiem materiāliem lika aizdomāties par pievienoto vērtību produktam, kas tiek ražots. Savukārt 2014. gada mācību programmas dalībnieka un konkursa “Laukiem būt!” finālista Žaņa radītais produkts “Dzipšļu medus” ļāva jauniešiem saprast, ka lielākā vērtība savā uzņēmējdarbībā ir paša ticība un degsme par padarīto.

Piecu dienu laikā jaunieši guva ieskatu mārketinga un reklāmas jomā, par ko vairāk pastāstīja Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas lektore Mg. oec. Iveta Dembovska. Iesaistoties diskusijā, dalībnieki apsprieda produkta virzīšanu tirgū, konkurentu analīzi, tirgus segmentēšanu un citus jautājumus, kurus nepieciešams izpētīt un izstrādāt, lai izprastu uzņēmējdarbības pamatus un veiksmīgi uzrakstītu biznesa plānu. Tāpat tika ģenerētas biznesa idejas projektu vadītājas, uzņēmējdarbības vadības un attīstības konsultantes Tatjanas Juškānes vadībā. Jaunieši iepazinās ar jaunu biznesa ideju ģenerēšanas metodēm, izvērtēja savas radītās idejas, prezentējot tās grupas biedriem.

Apmācību laikā jaunieši devās labās prakses pieredzes braucienā pie z/s “Bukši” un z/s “Ceļtekas”. Dalībniekus sagaidīja abas saimnieces, kuras kopīgi sarūpēja savus ražotos gardumus degustācijai – gan z/s “Bukši” saimnieces Baibas lolotos konditorejas izstrādājumus, gan z/s “Ceļtekas” saimnieces Diānas dažādu veidu sierus.  Izstāstot savu uzņēmējdarbības ceļu, saimnieces iedrošināja jauniešus izmantot iespējas, kas palīdz attīstīt savu uzņēmējdarbību. Savukārt ciemošanās z/s “Zvejnieki” pie saimniekiem Annas un Jāņa Macāniem pozitīvi pārsteidza ar saimnieku mīlestību pret savu darbu un mājām ar harizmu, un azartisku stāstījumu. Vēlāk dalībnieki atzina, ka šie ir labās prakses piemēri, kā iemācīties reklamēt savu produkciju, jo lielu darbu prasa ne tikai produkcijas ražošana, bet arī prasme to veiksmīgi pārdot. Katram uzņēmējam ir sava “odziņa”, ar kuru viņš spēj piesaistīt klientus un pats galvenais – neatstāt vienaldzīgus.

Pēc brauciena jaunieši atzina, ka ir radusies motivācija pamazām sākt realizēt savas idejas. Par uzņēmējdarbības formām un reģistrēšanās iespējām, kā arī par biznesa plāna izstrādi vairāk pastāstīja LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultants Artūrs Šķesters, kurš palīdzēja izanalizēt, kāda uzņēmējdarbības forma būtu vispiemērotākā biznesa uzsākšanai. Savukārt ieskatu par grāmatvedības pamatiem sniedza LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja grāmatvedības konsultante Sanita Kovaļenko.

Saņemot visas nepieciešamās zināšanas uzņēmējdarbības uzsākšanai, jaunieši ķērās pie savu biznesa ideju vizualizēšanas, un  programmas noslēgumā tās arī prezentēja. Mācību programmas dalībniece Amanda Lele stāsta: “Šīs mācības bija ļoti noderīgas! Mēs iemācījāmies svarīgas lietas, kas jāzina uzsākot savu biznesu – kā būt veiksmīgam, kā parādīt un prezentēt savu ideju citiem un kā saplānot visu tā, lai izdotos īstenot savus mērķus.”

Programmas noslēgumā dalībnieku biznesa idejas uzklausīja LLKC Rēzeknes nodaļas vadītāja Inta Nagle, LLKC Rēzeknes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultants Artūrs Šķesters un AS “Attīstības finanšu institūcijas ALTUM” Rēzeknes reģionālā centra kredītprojektu vadītāja Anda Volcīte. Jaunieši saņēma gan uzslavas, gan vērtīgus ieteikumus ideju izstrādē. Par ideju dažādību un dalībnieku entuziasmu uzslavēja arī Inta Nagle, kura minēja, ka lielākā vērtība savas uzņēmējdarbības uzsākšanā ir paša prieks un iekšējā pārliecība, ka tiek darīts tas, kas ir sirdij tuvs. Tas ir vislielākais dzinulis uzņēmējdarbībā, kas virzīs uz priekšu un aicinās attīstīties un augt.

Novēlam jauniešiem izturību un pacietību Biznesa plānu rakstīšanā un veiksmi to aizstāvēšanā un realizēšanā!

 

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Rēzeknes nodaļa

Foto: Artūrs Šķesters

Pievienot komentāru