Krāslavas novada skolēni vērtē uzņēmējdarbības iespējas laukos

GalerijaPrint

LLKC Krāslavas konsultāciju birojs 30. maijā rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu skolu  jauniešiem, lai iepazīstinātu ar uzņēmējdarbības iespējām laukos. Pasākumā piedalījās 32 cilvēki, tajā skaitā divi skolotāji.

Devāmies uz zirgu sētu “Klajumi”, kur  mūs sagaidīja  saimniecības pārstāvis  Viktors  Piļščikovs  un  zirgu meitene Kristīne,  iepazīstinot  ar  saimniecības attīstības vēsturi.  Zirgu sēta “Klajumi” ir Latvijas šķirnes zirgu audzētava un bioloģiskā saimniecība. Tā organizē harmoniskas, ainaviskas izjādes un pārgājienus ar rūpīgi sagatavotiem, prātīgiem  Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas braucamā tipa šķirņu  zirgiem. Ar “Klajumu” zirgiem var jāt arī bez pieredzes. Te var pārlaist nakti īpašās brīvdienu mājās un baudīt latgalisku maltīti. 2007. gadā “Klajumi” ieguva “Sējējs 2007” laureāta balvu Ekotūrisma grupā un Ģimenei draudzīgākās atpūtas vietas statusu Latgalē. “Klajumiem” piešķirts Zaļais sertifikāts. “Klajumu” saimniece Ilze Stabulniece ieguvusi LTV1 kulinārā šova “Īstās latvju saimnieces” uzvarētājas titulu. Šai saimniecībā ieraudzījām sēļu sētai un Ulmaņlaikiem raksturīgo apbūvi, ko saimnieki saglabā un attīsta arī šobrīd, papildinot ar skaistām, jaunām būvēm. Brīvdienu namiņš iekārtots no videi draudzīgiem materiāliem un cik vien iespējams, ar „zirgu” tematiku. Viesiem tiek piedāvātas zirgu izjādes un 2-7 dienu pārgājieni zirgu mugurās dabas parkā „Daugavas loki”, aizsargājamo ainavu apvidū Augšdaugava un Latvijas – Baltkrievijas pierobežā. Saimniecība ir orientēta uz harmonisku un ainavisku izjādi, kas piemērota jātniekiem ar vai bez pieredzes. Zirgu standarta ātrums ir soļi, drošība ir pirmajā vietā. Latvijas braucamā tipa un vietējie zirgi ir nosvērtas dabas un uzticami, soļojot izstrādātajos maršrutos. Pašlaik saimniecībā ir 12 zirgi. Zirgu sēta „Klajumi” piedalās arī kāzu ceremonijās un citās viesībās, piedāvājot izbraucienus droškās vai kamanās ar vai bez eskorta.  Zirgu sētas “Klajumi” vārds ir izskanējis Latvijā un pāri tās robežām, tās zirgus var sastapt ne vien Krāslavas novadā, bet arī citviet Latvijā: Daugavpilī, Madonā un pat Rīgā.

Tālāk devāmies uz  zemnieku saimniecību “Laima” Aglonas novadā,  kurai pieder viesu māja “Mežinieku mājas”. Svinībām, kāzām, semināriem, darba ballītēm, prezentācijām un citiem  pasākumiem tiek piedāvāta  zāle 120 personām un kamīnzāle 30 personām. Īpašais lepnums ir “Latgales kulinārā mantojuma” virtuve. Cienastu gatavo uz vietas saimniecībā  no saviem  saražotajiem  produktiem. “Mežinieku mājās” gulēšana tiek  piedāvāta omulīgās istabās, pieejama veselības pirts ar pirtnieku,  ķermeni  attīrošas kāju  vanniņas. Dažādu veidu masāžas, zāļu tējas, kubuls – masāžu vanna.  Ir padomāts arī par bērniem. Izveidots rotaļu laukums ar pasaku namiņu un trušu apskati, kā arī sporta laukums, izziņas dabas taka (teatralizēta), ar norādēm un aprakstiem, kas veicama gida pavadībā pēc iepriekšējās pieteikšanās.  Izveidots vienīgais Baltijā horoskopu parks, kuru arī skolēni iepazina un novērtēja.
Lielākām viesu  grupām tiek piedāvāta dažādu tautas svētku svinēšana, uzturot senās tradīcijas, kopā ar kādu no folkloras kopām.  Skolēniem pusdienu kafijas maltītē tika piedāvāta uz  ugunskura vārīta veselības zupa un tēja ar maizītēm. Skolēni tika iesaistīti īpašā pasākumā, radošajā darbnīcā “ganiņu maizes” cepšanā uz ugunskura.  Pašceptā maizīte bija  smaržīga un garšīga. Jutāmies gaidīti un omulīgi.  

Tālāk devāmies uz Krāslavas novada Kombuļu pagastu pie kokgriezēja Jura Kokina. Amatnieks piedāvā dažādus praktiskus un dekoratīvus virpojumus no koka: traukus, suvenīrus, aksesuārus, jaukas rotaļlietas, spēles u. c.  Izveidotajā koka izstrādājumu prezentācijas telpā bija skatāmi trauki, suvenīri, aksesuāri, koka rotaļlietas, spēles. Darbi ir apstrādāti ar lineļļu un laku. Meistars skolēnu  grupai demonstrēja  arodu, virpojot koka šķīvi.

Viesojāmies zemnieku saimniecībā “Kurmīši” – ārstniecības augu audzētājā saimniecībā ar bagātu pieredzi. “Kurmīšu” zāļu tējas ir plaši pazīstamas  Latvijā un ārpus tās. Skolēniem tika stāstīts par dažādām nezālēm – ārstniecības augiem, kurus audzē “Kurmīšos”. Zemnieku saimniecībai “Kurmīši” pieder arī  bioloģiska vaska  pārstrādes rūpnīca. “Kurmīši” piedāvā biškopjiem vaska šūnu izgatavošanu no pašu vaska, vai šūnu maiņu pret vasku, kā arī izgatavo vaska sveces. Saimniecības iekārtas ļauj pārstrādāt vasku, jau sākot ar 5 kg, līdz ar to nodrošina, ka katrs biškopis saņem vaska šūnas, kas izgatavotas no konkrētā biškopja vaska. Katra vaska partija tiek sterilizēta un filtrēta. Saimniecība ražo arī tranu šūnas, kas ļauj biškopim tās pielietot savā dravas tehnoloģijā. Vaska šūnu plākšņu izmēri tiek sagatavoti atbilstoši katra biškopja izmantoto rāmīšu izmēriem. Vaska pārstrādes ražotnē  bija jūtama  stipra dabīgā bišu vaska smarža. Skolēni  un skolotāji  izveidoja  savu vaska sveci līdzņemšanai un priecājās par fantastisko bišu vaska šūnu smaržu.

Pieredzes apmaiņas brauciens tika finansēts no Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” un organizēts ar mērķi radīt interesi par lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēm un veidot skolēniem  izpratni par nozaru darbību Latvijas laukos, īpatnībām un tradīcijām  skolēnu karjeras izvēles jautājumu noskaidrošanai.

Terēze Brazeviča,

LLKC Krāslavas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru