Kuldīgas novada jaunieši iepazīstina ar savām uzņēmējdarbības idejām

GalerijaPrint

Tu vari vairāk! – ar šādu devīzi LLKC aicina jauniešus no laukiem iesaistīties uzņēmējdarbībā. Jauniešiem ir iespēja apgūt biznesa plāna veidošanas iemaņas, kā arī uzzināt par Eiropas Savienības līdzfinansējuma iespējām. Kuldīgā pieci uzņēmīgākie jaunieši prezentēja savas biznesa idejas.

LLKC uzrunā jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem, kuri  vēlas mācīties un uzsākt savu uzņēmējdarbību laukos. Interese sākumā bijusi lielāka, taču Kuldīgā līdz gala prezentācijai tikuši pieci jauni cilvēki.

Stāsta LLKC Kuldīgas nodaļas vadītāja Daiga Mellere: „Man bija prieks, ka pagājušā gadā mums šis pasākums notika pirmo reizi. Šogad tas risinās jau otreiz. Kuldīgas nodaļa lauku jauniešiem organizē mācības „Tu vari vairāk!”.  Mācības notiek Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros.  Organizējam mācības, lai rastu jauniešiem iespēju ieskatīties biznesa dzīvē, arī reālajā. Nodarbības notika SIA „Amazon” un zemnieku saimniecībā „Zāģeri”. Teorētiskajā daļā jaunieši mācījās, kā noformulēt biznesa ideju un kas nepieciešams, lai ietu dotos uz banku pēc aizdevuma un daudz ko citu.”

Noslēgumā jaunieši prezentēja savas biznesa ieceres laukos.

Vislielāko atzinību guva jaunās bitenieces – astoņpadsmitgadīgās  Šelomītes Jaunzemes iecere attīstīt savu biznesu. Viņa piedāvās tirgū suvenīru medu. Pievienotās vērtības šim produktam būs vairākas – ne tikai iespēja ražot ko sabiedrībai derīgu un veselīgu, bet vienlaikus piedāvāt arī alternatīvu un novadam raksturīgu suvenīru. Tas būs medus īpašā iepakojumā, ar pievienotām laukiem raksturīgām veltēm – kaltētām ogām, piparmētrām un citiem labumiem.

Jaunā biteniece no Ēdoles jau izpētījusi potenciālo tirgu, konkurences apstākļus, iespējamos draudus un guvusi pārliecību, ka šo nišu laukos iespējams attīstīt. Viņai ir arī ceļa vārdi citiem lauku jauniešiem:  „Pirmkārt, skatīties to, kas sirdij ir tuvs, ko cilvēks patiešām vēlas. Tās ir milzīgas mocības  –  darīt to, kas nepatīk. Tad ej uz to, ko esi izvēlējies,  kaut maziem solīšiem, bet tomēr vajag uz to virzīties. Ir vajadzīga kontaktēšanās ar speciālistiem, informācijas ieguve, un tad iespējas paveras. Man sākumā arī bija ļoti grūti. Šķita, kam gan tas būs vajadzīgs? Bet cilvēki ir atsaucīgi. Tikai pašam jāgrib darboties.”

Neparasta ideja ir arī Uldim Ansonam. Tā varētu kļūt par jauninājumu Latvijas dārzeņu audzēšanā, lai gan daži jau dzirdējuši par augiem, kurus iespējams audzēt, izmantojot akvāriju un zivis. Jaunais cilvēks smēlies iedvesmu no kāda biologa ASV un tagad pats ir gatavs uzbūvēt eksperimentālu siltumnīcu savos laukos, kur audzēt gurķus. Uldis saka: „Tā ir sistēma, kur zivju audzēšana tiek apvienota ar dārzeņu audzēšanu. Ūdens no akvārija tiek sūknēts uz gaisa dobēm, kur tiek audzēti dārzeņi, iztek cauri, nonāk atpakaļ akvārijā, cirkulē. Tiek izmantoti tikai 10% no tā ūdens daudzuma, ko parasti izmanto lauksaimniecībā. Biologs izpētījis, ka šāds zivju ūdens ir bagāts ar mikroelementiem, kas nepieciešami augiem. Tur ir slāpeklis, kālijs, magnijs un citi elementi. Nav īpaši jādomā, kā mēslot zemi papildus.”

Latvijas jaunieši tiešām var vairāk, nekā līdz šim, uzsver projekta vadītāja.  Labākie no reģioniem turpinās ideju izstrādāšanu, piedalīties konkursā „Laukiem būt!”, kur labākie saņems naudas balvas, ko varēs izmantot savas lauku biznesa idejas īstenošanai.

Aiva Rūdule,

LLKC Kuldīgas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

Inga Ozola,

Latvijas Radio

Foto galerija: 

Pievienot komentāru