“Kūpiņsala” – mājražošana un lauku tūrisms ir mūsu nākotne laukos

GalerijaPrint

Braucot pa Rīgas–Daugavpils šoseju, pavisam netālu aiz norādes uz Likteņdārzu garāmbraucējus mudina apstāties omulīgs koka namiņš, kurā uzņēmums piedāvā iegādāties kūpinātas un svaigas zivis, tagad arī cūkgaļas un vistas kūpinājumus, dažādus pašu gatavotus gardus un veselīgus našķus. Te saimnieko jauna ģimene, kura  pirms diviem gadiem atgriezusies no Rīgas dzimtajā Koknesē. Viņi nodibināja savu uzņēmumu “Kūpiņsala”.

“Koknese ir mūsu vieta, te gribam izaudzināt savus bērnus un darīt to, kas mums patīk!” – pārliecināti abi jaunie saimnieki koknesieši Līga un Intars Zauli. Nu jau ģimenē klāt ir  nākuši  divi braši mazi puikas, kas ir vēl lielāks stimuls turpināt iesākto. Līga Latvijas Universitātē ieguvusi ekonomistes izglītību un maģistra grādu stratēģiskajā vadīšanā un līderībā. Pēc studiju gadiem Rīgā Līga sapratusi, ka viņas īstais aicinājums ir kopīgi ar vīru īstenot jaunas biznesa idejas un darboties pārtikas ražošanas un  lauku tūrisma jomā. Ideju netrūkstot, jāspēj tik visu pierakstīt un īstenot.

Lauki ņem virsroku

“Kad mācījos vidusskolā, domāju, ka došos studēt uz Rīgu un nekad vairs neatgriezīšos laukos. Tomēr lauki ņēma virsroku! Ar kādu nepacietību mēs ar Intaru, dzīvojot kopā Rīgā, gaidījām nedēļas nogales, lai ātrāk atbrauktu uz Koknesi. Kad pieteicās vecākais dēliņš Jēkabs, sapratām, ka negribam, lai dēls augtu pilsētā. Gribam, lai mūsu bērni iet Kokneses bērnudārzā un mācās tajā skolā, kurā esam mācījušies mēs. Mums ir paveicies, ka abi esam koknesieši un nebija jāizdara cita izvēle. Vēl mums ir laimējies ar brīnišķīgiem vecākiem, nākam no stiprām dzimtām,” teic Līga.

Iesākto turpina un paplašina

Pirmajā gadā jaunie saimnieki sāka ar kūpinātām zivīm, kuras realizēja savā veikaliņā. Sākumā vienu dienu nedēļā, tad jau dienu skaists palielinājās, un nu jau veikaliņš ir vaļā piecas dienas nedēļā. Tā kā veikalam blakus mājā dzīvo Intara vecāki, tad pircējiem ir iespēja iegādāties produkciju arī ārpus darba laika, piezvanot uz norādīto telefonu pie veikaliņa. “Kūpiņsalas” veikaliņā gardēži var iegādāties plašu kūpinātu zivju klāstu: Daugavas breksi, ezera breksi, zandartu, līni, līdaku, arī Daugavas samu. No jūras zivīm plauktā gozējas sviestazivs, vilkazivs, vēdzele. Galvenais Daugavas zivju piegādātājs ir Līgas tētis, kuram ir murda licence un kurš jau sen nodarbojas ar zvejniecību.

Sortiments ar laiku ir paplašinājies, un nu saimnieki papildus zivīm pārdod kūpinātu gaļu, pašražotus kārumus un garšvielu maisījumus. Veikaliņā var iegādāties arī citu mājražotāju produkciju. Tā veikalā parādās vietējās sezonālās ogas un augļi,   Līga teic, ka labprāt sadarbotos ar vietējiem uzņēmējiem un piedāvātu tirgot viņu produkciju, lai apmeklētājiem būtu daudzveidīga izvēle.

Sarunās laikā varējām apskatīt uzcelto ražotnes ēku, kas atrodas netālu no veikaliņa. Ražotne ir Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) sertificēta, vienā no telpām notiek zivju un gaļas apstrāde, gatavās produkcijas sagatavošana, bet otrā top veselīgie kārumi: riekstiņi ar medu, sēkliņas un garšvielu maisījumi. Līga atzīst, ka sākumā PVD pārbaudes radīja lielu satraukumu, jo nezināmā, lai  uzlabotu un sakārtotu dokumentāciju, ir salīdzinoši daudz. Šobrīd viņa domā savādāk: “PVD pārbaudes vērtēju pozitīvi, jo tās mūs uztur tonusā, zinām, kas mums ir nepieciešams, un to arī izdarām. Iesakām arī citiem nebaidīties, jo esam saņēmuši profesionālus ieteikumus un pretimnākošu attieksmi.”

Sama zupai būs būt!

Aizvadītajos Sama modināšanas svētkos, kas notiek katru gadu maijā, un Kokneses novada svētkos apmeklētāji varēja nobaudīt “Kūpiņsalas” gardo sama zupu. “Arī šogad  Sama modināšanas svētkos 18. maijā vārīsim sama zupu. Esam nolēmuši katru nedēļas nogali doties uz kādiem pilsētas svētkiem un piedāvāt svētku svinētājiem sama zupu vai soļanku,” par vienu no “Kūpiņsalas” jaunumiem stāsta Līga. “Martā kopā ar citiem Kokneses mājražotājiem un amatniekiem piedalījāmies arī  Aizkraukles pārnovadu uzņēmēju dienā, kur pircēju atsaucība uz kūpinātu zivju pirkšanu bija ļoti laba.”

Visu var iemācīties darot

Uz jautājumu, kur Līga, diplomēta ekonomiste, smeļas idejas produkcijas daudzveidībai un zināšanas par tehnoloģiskiem procesiem, viņa smaidot atklāj: “Laikam tie ir gēni! Visu bērnību kopā ar mammu esmu darbojusies virtuvē. Manam tētim Ingusam gadu gaitā ir uzkrāta milzīga pieredze zivju un gaļas kūpināšanā. Vīramāte Elita ir strādājusi par pavāri, arī no viņas esmu daudz iemācījusies. Vēl ir bezgalīgās interneta dzīles. Ja pirmajā reizē nesanāk, mēģinu vēl un vēl, kamēr atklāju īstās sastāvdaļas izcilai garšai – mācos darot. Viena no manām kļūdām ir tā, ka aizmirstu pierakstīt atklāto receptūru, nākamajā reizē mēģinu atcerēties, bet tā vairs nesanāk. Jāeksperimentē no jauna! Viens no maniem jaunākajiem meistarstiķiem ir riekstiņi ar medu. Nākotnē gribu studēt Latvijas Lauksaimniecības universitātē pārtikas tehnoloģiju, jo savu turpmāko dzīvi saistu tikai ar pārtikas nozari, ēst gatavošana man padodas un sagādā prieku. Man patīk arī komunicēt ar cilvēkiem. Idejas līmenī ir doma par kafejnīcas vai beķerejas atvēršanu. Mūsu kūpinātās zivis ir iecienījuši vietējie iedzīvotāji, jo cenšamies gatavot svaigu, kvalitatīvu produkciju. Tiek pasūtītas zivis uz jubilejām un dažādiem pasākumiem.”

Laba sadarbība Līgai izveidojusies ar SIA “Kokneses Miesnieka gardumi” vadītāju, pieredzējušo pārtikas tehnoloģi Ināru Čeiču, kura nekad neatteic viņai savu padomu vai palīdzību.

Brīvdienu māja gaida viesus

Pagājušajā rudenī SIA “Kūpiņsala” atvēra brīvdienu māju, kas atrodas turpat iepretim ražotnei Daugavas krastā. Latviskā koka ēka ir vēl viens Līgas tēva – prasmīga amatnieka un galdnieka Ingusa Spulles meistardarbs. Arī Intara tētis ir speciālists koka māju būvniecībā. Līga uzsver: “Mums ir viss, lai darbotos, arī spēcīgs atbalsts visādā ziņā no vecākiem.” Sākotnēji Zaulu ģimene to bija iecerējusi kā savu brīvdienu māju, bet, labi apdomājot, sapratuši, ka šī vieta ar gleznaino apkārtni, Daugavas līča tuvumu ir ļoti piemērota tūristiem, kuri vēlas baudīt Kokneses jaukumus. Pārkāpjot brīvdienu mājas slieksni, patīkami pārsteidz telpu dizains un iekārtojums. Līga ar lepnumu teic: “Te viss ir mana tēta roku darbs, arī mēbeles ir gatavojis viņš.”

Telpu uzkopšanā Līgai palīdz vīramāte Elita. “Esam taču ģimenes uzņēmums! Ar visu varam tikt galā!” – smaidot teic enerģiskā “Kūpiņsalas” saimniece. “Saviem brīvdienu mājas viesiem, ja tiek kūpinātas zivis, kā viesmīlības žestu dāvinām siltu, tikko kūpinātu zivtiņu, kā arī piedāvājam atlaides mūsu veikaliņā.”

Jaunie saimnieki ir gatavi uzņemt arī ekskursantu grupas, kas vēlas iepazīties ar zivju kūpināšanu un degustēt produkciju.

Pagaidām uzņēmums nav startējis projektu konkursos, bet šobrīd “Kūpiņsalas” īpašnieki ir sasparojušies un iesniegs savu ideju Aizkraukles rajona partnerībā  LEADER projektu konkursā. Līga teic: “Mums ir padomā vairāki projekti, cerams, ka piecu gadu laikā īstenosim vismaz trīs no tiem. Uzskatām, ka Koknese ir vislabākā vieta, kur attīstīt uzņēmējdarbību. Labprāt vismaz reizi ceturksnī tiktos kādā pasākumā ar citiem Kokneses novada uzņēmējiem, lai dalītos pieredzē un iegūtu jaunu informāciju.”

P. S.  Man kā lauksaimniecības konsultantam ir prieks par stiprām ģimenēm laukos, kas paaudžu paaudzēs nodarbojas veiksmīgi ar lielāku vai mazāku uzņēmējdarbību.  Kamēr tādas būs, tikmēr Latvijas lauki būs apdzīvoti.

Ineta Sproģe,

Kokneses novada lauku attīstības konsultante

Foto: no Zaulu ģimenes arhīva, Ineta Sproģe

Foto galerija: 

Pievienot komentāru