Laukos ir stipri, radoši, zinoši cilvēki

GalerijaPrint

Lai skolēnos radītu interesi un izpratni par lauksaimniecību un uzņēmējdarbības iespējām laukos, LLKC Madonas birojs trīs Madonas novada skolās – Bērzaunes, Mārcienas un Vestienas pamatskolās organizēja informatīvo dienu un noslēgumā, 30. maijā visu skolu 6. līdz 8. klases skolēni devās izzinošā izbraukuma seminārā.

Informatīvo dienu ietvaros skolēniem bija iespēja uzzināt par profesionālās izglītības iespējām, augstākās izglītības iespējām, lauksaimniecību, zivsaimniecību, mežsaimniecību, uzņēmējdarbības iespējām laukos un tikties ar sava pagasta uzņēmēju, kurš vairums bērniem ir pazīstams un ir zināma vietējā autoritāte. Bērzaunes skolā viesojās z/s „Aizupes” saimniece Silvija Garbovska, kura skolēniem pastāstīja par bioloģisko dārzeņu, augļu, ogu un garšaugu audzēšanu un pārstrādi. Mārcienas skolā ar savu pieredzi skolēnus iedvesmoja SIA „Kabiņsalas” uzņēmējs Māris Štrombergs, kurš dalījās savā pieredzē kā gaļas liellopu audzētājs un bistro īpašnieks. Pie Vestienas skolēniem ciemojās z/s „Jāņkalni” līdzīpašniece Ilze Ozoliņa, lai sniegtu ieskatu integrētās augkopības saimniecības darbībā.

Informatīvo dienu ietvaros ar skolēniem bija spraigas diskusijas par uzņēmējdarbību, savu biznesu ideju apzināšana, pat tika dibināti kooperatīvi, lektori organizēja viktorīnas, un skolēniem tika gardas balvas par pareizām atbildēm. Uzņēmēji papildus iedvesmoja skolēnus ar savu praktisko pieredzi, motivēja mācīties un īstenot savu mērķi. Deva papildus pārliecību, ka ir jābūt lepniem par to, ka bērni ir no laukiem, ka laukos ir stipri, radoši, zinoši cilvēki.

Vislielākais prieks skolēniem un skolotājiem bija par izbraukumu uz  Priekuļu tehnikumu  Ērgļos un lauku saimniecībām, kas notika 30. maijā.

Tiekoties ar Priekuļu tehnikuma vadītāju Andri Spaili un vadītāja vietnieci Tīnu Blūmu, skolēniem bija iespēja uzzināt par profesionālās izglītības iespējām, prakses un darba iespējām, un atalgojumu, strādājot izvēlētajā arodā Latvijā un citās Eiropas valstīs. Pēc sarunas skolēniem bija iespēja darboties piecās radošajās darbnīcās (kokkopis– arborists, koka ēku būvnieks, viesmīlis, aukle un drēbnieks), kur skolotāju vadībā bija jāveic praktisks uzdevums.

Skolēniem viesojoties Ērgļu novada piemājas saimniecībā „Sniķeri”, lielu sajūsmu sagādāja barot kazas ar burkāniem, āboliem un miltiem, kā arī samīļot mazos kazlēnus.  Saimniece Santa Lasmane-Radžvilaviča sniedza skolēniem ieskatu kazkopībā, stāstīja par kazu augšanu, barošanu, ražību, slaukšanas procesu, kā arī siera gatavošanu. Saimniece pastāstīja, ka no pilsētnieces kļuva par lauku mājas saimnieci, kāpēc izvēlējās pievērsties kazkopībai, kā arī stāstīja par ekonomiskiem aspektiem, – lai iegūtu lielāku peļņu no pamatnodarbošanās, bija jādomā par produkta radīšanu ar augstāku pievienoto vērtību, svaigpienu pārdot nebija izdevīgi, tāpēc nācās domāt par siera receptēm. Kaziņas Bonijas siers vietējos un Rīgas tirdziņos tagad ir kļuvis par pieprasītu preci, un siers ātri vien pazuda arī no saimnieces klātā galda.      

Viesojoties pie Madonas novada zemnieku saimniecības „Ielāpi” saimnieces Ligitas Bogdanovas skolnieki izzināja piena lopkopību un lauku tūrismu. Saimniecībā bija ieradies veterinārārsts, lai govīm apkoptu nagus, līdz ar to skolēniem bija lieliska iespēja vērot šo darbu. Bērni apskatīja saimniecību, baudīja gardas saimnieces gatavotās pusdienas gleznainā Kāla ezera karstā.

Noslēgumā skolēni viesojās un arī pastrādāja zemnieku saimniecībā „Jāņkalni”. Saimniece Ilze Ozoliņa un viņas māsas dalījās pieredzē par saimniekošanu integrētā augkopības saimniecībā, stāstot par melleņu, zemeņu, aveņu, cidoniju, ābeļu, smiltsērkšķu, bumbieru un rabarberu stādījumiem, kā arī audzēšanas un kopšanas prasībām. Ar skolniekiem diskusiju veidā tika pārrunāts veselīgs uzturs un nepieciešamība lietot uzturā augļu un ogas, bērni varēja mieloties ar žāvētiem augļiem, ogām un veldzēties ar dabīgām sulām. Tika izrādīta saimniecība, kā arī tika parādīts un izskaidrots viss ražošanas process no lauka līdz gatavai produkcijai. Ilze stāstīja par saimniecības izaugsmi, par iespējām izmantot ES finansējumu, par piedalīšanos programmā „Skolas auglis”. Iesaistot skolotājus un bērnus diskusijā kopā ar LLKC speciālistiem, tika pārrunātas nodarbinātības iespējas vasarā, arī z/s „Jāņkalni” piedalās NVA programmā un vasaras laikā nodarbinās skolēnus.

Kopumā gan informatīvās dienas skolās, gan izbraukuma semināru skolēni un skolotāji novērtēja ļoti atzinīgi un ar nepacietību jau gaida nākamo LLKC organizēto pasākumu.

Vēlam skolēniem radoši un darbīgi pavadīt vasaras brīvlaiku!

Pasākums notika VLT aktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Aija Vīgnere,

LLKC Madonas nodaļas vadīja

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru