Lauku šarms mudina sākt uzņēmējdarbību

GalerijaPrint

Kārsavas novads ir zīmīgs ar drosmīgiem un uzņēmīgiem jauniešiem, kuri par uzņēmējdarbības norises vietu labprāt izvēlas savu dzimto pusi. Viena no viņiem ir konkursa “Laukiem būt!” 2015. gada pirmās kārtas uzvarētāja nominācijā “Ideja lauksaimniecībā”Agrita Jezupova ar biznesa ideju par kazeņu audzēšanu.

Agrita teic, ka jau pēc vidusskolas absolvēšanas ir saprasts, ka viņa noteikti nevēlas doties studēt uz galvaspilsētu, bet daudz labprātāk paliktu laukos. Protams, māca lielas šaubas par iespējām atrast darbu pēc studiju beigām, taču šobrīd Agrita apgalvo, ka savu izvēli nenožēlo. Viņa 2014. gadā ir absolvējusi Malnavas koledžu un ieguvusi profesionāla grāmatveža kvalifikāciju, 2015. gadā iegūts diploms Rēzeknes Augstskolā studiju programmā „Lietišķā komunikācija un tulkošana”. Iegūstot labas svešvalodu zināšanas, ir atrasta iespēja darboties tulkošanas jomā, taču paralēli ir briedusi vēlme kaut ko darīt lauksaimniecības nozarē savās dzimtajās mājās hobija līmenī un vienkārši pašpatēriņam. Radās interese par augkopības nozari, taču nebija skaidrs, ko tieši vēlētos audzēt.

Pagājušā gada vasarā Agritai radās iespēja apmeklēt LLKC rīkotās apmācības par uzņēmējdarbības uzsākšanu lauku reģionā un piedalīties LLKC rīkotajā konkursā “Laukiem būt!”, kas arī bija lieliska motivācija saprast, ko tieši vēlētos darīt, rūpīgi pārdomāt savu ideju, izvērtēt risku, papētīt konkurenci tuvākajā apkaimē un sākt kaut ko jaunu. Mācību ietvaros tika gūtas zināšanas par uzņēmējdarbību, grāmatvedību un mārketingu. Mācību noslēgumā saņemtais sertifikāts deva iespēju piedalīties konkursā “Laukiem būt!”, un veiksmīgi uzrakstot un aizstāvot biznesa plānu par kazeņu audzēšanu, saņemt finansējumu savas idejas realizācijai. Diemžēl jaunā uzņēmēja netika līdz konkursa otrajai kārtai, taču arī pirmajā kārtā saņemtais finansējums un līdz tam ieguldītais darbs motivēja neatteikties no savas idejas.

“Nolēmu pievērsties tieši šo ogu audzēšanai vairāku iemeslu dēļ: kazenes ir ogas ar ļoti vērtīgu ķīmisko sastāvu, tā ir reti audzēta kultūra Latvijā, līdz ar to konkurence tirgū ir maza,” teic Agrita.

Doma par darbošanos lauksaimniecībā aizrāva, tāpēc 2015. gada rudenī Agrita uzsāka studijas Malnavas koledžas piedāvātajā studiju programmā “Uzņēmējdarbība lauksaimniecībā”.

Tā kā internetā un grāmatās ir samērā maz informācijas par kazeņu audzēšanu, Agrita pirms savas ieceres īstenošanas devās uz stādaudzētavu Sakstagalā, kur uzņēmuma īpašniece dalījās savā pieredzē un zināšanās par kazeņu audzēšanu. Uzņēmējdarbība tiek veikta Kārsavas novada Malnavas pagastā piemājas saimniecībā “Līčupes”. Agrita stāsta: “Lauka ierīkošanas darbi tika uzsākti jau aizvadītajā rudenī: iespēju robežās atradām vispiemērotāko lauku – noteicām augsnes granulometrisko sastāvu un pH līmeni, atzīmējām un ierīkojām vagas (5 vagas x 60 m), kā arī iestrādājām satrūdējušus kūtsmēslus. Aprīlī devāmies uz stādu tirgu Viļānos un iegādājāmies ogulāju stādus, ko piedāvāja z/s “Pūres DIS”. Kopā tika iestādīti 320 kazeņu stādi (300 stādi – šķirne ‘Agavam’, 20 stādi – šķirne ‘Orkāns’) un 150 aveņu stādi (75 stādi – šķirne ‘Polana’, 75 stādi – šķirne ‘Gusar’). Tā kā ir pieejams dziļurbums, tika iegādāta arī 50 m gara šļūtene, tādējādi atvieglojot stādu laistīšanu. Nu jau redzams, ka lielākā daļa stādu ir ieaugusi. Noteikti neceram un rēķināmies, ka ieaugs visi stādi, taču turpmākajos gados kazenes veidos sakņu atvases, ko varēs ieaudzēt brīvajās vietās. Nākamgad veidosim balstu sistēmu, jo augi būs sasnieguši ievērojamu augstumu. Ceram uz nelielu ogu ražu jau nākamajā gadā.”

Protams, turpmākajos gados būs jāpieliek lielas pūles, lai atrastu pircējus izaudzētajai ražai, jo pašpatēriņam šādi apjomi ir par lielu. Apmeklējot neskaitāmus mājražotāju tirdziņus, Agrita ir secinājusi, ka vietējie ražotāji ir izdomas bagāti – no ogām un augļiem tiek ražotas dažnedažādas lietas, sākot no ēdamiem kārumiem līdz pat kosmētikas līdzekļiem. Arī šādas pārstrādes iespējas Agrita apsver ieviest savā uzņēmējdarbībā nākotnē, ja ražu neizdosies realizēt svaigā veidā. Veiksmīgas darbības gadījumā tiks apsvērta arī doma par paplašināšanos.

“Vēlos īpaši pateikties LLKC Ludzas biroja kolektīvam un savai ģimenei par atbalstu, jo bez tā mana ideja noteikti nebūtu tapusi par realitāti,” saka Agrita.

Beāte Narnicka, LLKC Ludzas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru