Lavanda – labsajūtai un iedvesmai

GalerijaPrint

Klusā lauku teritorijā un priežu jaunaudzes ielokā Grobiņas novadā atrodas Zanes Gustas ģimenes bioloģiskā saimniecība “LavenderVilla” (SIA “Zoovilla”), kuras pamatā ir videi draudzīga saimniekošanas filozofija. Zane vienmēr ļāvusies savām sirdslietām un ikvienu spēj pārsteigt ar neticamo spēku un enerģiju, ar kuru labprāt dalās un spēj iedvesmot daudzus. Izzināsim, kas ir viņas enerģijas avots un šībrīža piedāvājums saimniekošanā.

Novērtēt to, kas ir

Zane uzņēmējdarbību ar ģimenes atbalstu sāka 2013. gadā ar tajā laikā vēl jaunu un maz pazīstamu iespēju – suņu izmitināšanas pakalpojumiem (viesnīcu), te arī radās uzņēmuma nosaukums SIA “Zoovilla”. Šī iespēja tagad tiek piedāvāta tikai pastāvīgajiem klientiem – suņukiem. Savukārt meklējot, izmēģinot un izvērtējot dažādus variantus kopā ar ģimeni,  nonākts pie lavandas audzēšanas. Zane atzīst: “Lavandas audzēšanai pievērsāmies, vērtējot teritoriju, kurā atrodas saimniecība un mūsu dzīvesveida. Mēs izvērtējām pieejamos resursus – lauksaimniecībā izmantojamo zemes platību, zemes kvalitāti un to, cik daudz laika esam gatavi atvēlēt saimniecības darbībai. Teritorija ir neliela – 3,1 ha, kurā vairāk nekā puse platības aizņem priežu jaunaudze un dīķis, un tikai aptuveni 1 ha ir atzīta par lauksaimniecībā izmantojamo zemi, turklāt ar ļoti nabadzīgu un smilšainu augsni. Domāju, ka vairums šādas zemes īpašnieku nebūtu saredzējuši mūsu vietai potenciālu, jo bija vairāk mīnusu nekā plusu. Protams, vienkāršāk būtu bijis attīrīt teritoriju no mazajām priedēm un iznomāt lielsaimniekiem graudaugu kultivēšanai, kā to praktizē blakus esošie zemes īpašnieki. Tomēr vēlme izveidot apkārtējo vidi atbilstoši savam redzējumam atturēja no vienkāršākā varianta. Izrietot no augsnes sastāva, izvēlējāmies, mūsuprāt, piemērotāko kultūru – lavandu. Lavandas augam patīk smilšaina, labi drenēta augsne, vienlaikus tas ir nišas produkts, ko var izmantot dažādos veidos, radot daudzveidīgus produktus. Tā kā lavanda neprasa tik daudz kopšanas laika kā citas kultūras, to veiksmīgi varam savienot ar saviem pamatdarbiem”. Zane uzsver: “Lavandā ir specifiskas vielas, kas nomierina, mazina stresu, bezmiegu un galvassāpes”.

Mērķtiecīga attīstība un piedāvāto iespēju dažādošana

Par savas darbības pirmsākumiem Zane stāsta: “Kad pārvācāmies uz pastāvīgu dzīvi laukos, mums nebija ne primāro  darba instrumentu, ne zemes apstrādes un kopšanas tehnikas”.

Saimniecības pirmie lavandas stādi tika iegādāti lielveikalā, bet no tiem neviens neizauga. Pēc konsultācijām ar Bulduru dārzkopības vidusskolas pasniedzēju Anitu Onkeli tika izvēlēti un iegādāti jaunstādi, kas ieauga, ļoti labi pārziemoja un arī ļāva attīstīties tālāk. Lai pēc iespējas pilnīgāk izmantotu lavandas pozitīvās īpašības, Zane ar mammas Gintas Timbras palīdzību sāka šūt un piedāvāt dizaina rotaļlietas un citus amatniecības izstrādājumus ar lavandas pildījumu – “LavenderToys”. Produkcija izgatavota no 100% dabiskiem, apstrādātiem lavandu ziediņiem un lina auduma – pele, kaķis, suns, zaķis un lācis. Šobrīd šai jaukajai dzīvnieku kompānijai ir pievienojusies  žurciņu ģimenīte trijās paaudzēs, kas simbolizē jauno 2020. gadu. Klienti ļoti augstu novērtē to, ka tas ir roku darbs, un tieši tāpēc iegādājas sev vai arī izvēlas kā dāvanu sev mīļiem cilvēkiem.

Nākamajā attīstības posmā Zane īstenoja Lauku atbalsta dienesta atbalstīto mazo lauku saimniecību projektu, kura ietvaros nopirkti 6000 stādi, izveidojot lavandas lauku un labirintu, iegādāta frēze, minitraktors, ēteriskās eļļas destilators, kas ļauj vēl paplašināt un pilnveidot saimniecisko darbību. Visu ražoto produkciju iespējams iegādāties turpat saimniecības suvenīru veikalā, un rotaļlietas pieejamas arī saimniecības mājaslapā www.lavendervilla.lv.

Ar šo izaugsme neapstājās, jo aizvien ir jaunas idejas un ieceres. Tuvāko gadu laikā tika īstenoti vēl divi projekti, šoreiz ar vietējās rīcības grupas “Biedrības “Liepājas rajona partnerība””, Lauku atbalsta dienesta un finanšu institūcijas ALTUM atbalstu par mājražošanas produktu ieviešanu (“LavenderTaste”), kā arī divu brīvdienu mājiņu (Lavandas māja un Zaļā māja) un pasākumu organizēšanas ēku būvniecību un uzstādīšanu (“LavenderVilla”).

Runājot par atbalstiem, Zane piebilst: “Izmantojām visus iepriekš minēto valsts iestāžu atbalstus, jo tie ir cieši saistīti. Proti, startējām vietējās rīcības grupas Liepājas rajona projekta konkursā, kam sekoja apstiprinājums 1. kārtā, pēc pirmā projekta atlases kārtas posma sekoja 2. kārta, projekta izvērtēšana Lauku atbalsta dienestā, kas bija ļoti laikietilpīgs un komplicēts periods, tomēr vainagojās ar rezultātiem, un projekts tika apstiprināts. Tā kā, īstenojot projektu, vispirms ir jāiegulda savi finanšu resursi, vērsāmies ALTUM, lai varētu īstenot projektu.”

Katra šāda iespēja ir kā jauns cēliens saimniecības pilnveidošanā, un tajā pašā laikā te nav runa tikai par finansējumu, bet arī par pārdomātu un mērķtiecīgu attīstību, mēģinot iegūt pēc iespējas lielāku atdevi no tā, kas ir pieejams.

Paveiktā rezultāts – miera un labsajūtas pilna vide, kura piemērota tematiskiem pasākumiem (jogas nodarbībām, gleznošanas meistarklasei) un burvīgiem mirkļiem (kāzu ceremonijām, fotosesijām) ar plašu iespēju un piedāvājuma loku. Īsi un kodolīgi to raksturo Zane:  “Mēs visās sezonās piedāvājam tūrisma pakalpojumus neatkarīgi no gadalaika, – naktsmītnes, pirts pakalpojumus, ekskursijas, degustācijas, meistarklases un radošās darbnīcas. Protams, papildus visu sezonu tiek darināta lavandas produkcija. No janvāra līdz maijam audzējam lavandas stādiņus, kas ir laikietilpīgs un pacietības pilns process. Piemēram, uz Ziemassvētkiem esam sagatavojuši īpašu pasākumu ģimenēm, draugiem vai darba kolektīviem – kopā būšanu, to pavadot, izgatavojot sirsnīgas dāvanas – lavandas aromātiskos spilventiņus (Miers), lavandas sveces (Gaisma) un lavandas piparkūkas. Skaisto un garšīgo lietu radīšanas procesā var iesaistīties ikviens – gan liels, gan mazs”.

Jautājot, kāda tad ir viņas panākumu recepte, Zanes atbilde ir  nepārprotama: “Domāju, ka tādas panākumu receptes nemaz nav, viss ir atkarīgs no tā, cik daudz darba gribi ieguldīt, lai sasniegtu vēlamo rezultātu”.

Komandas spēks un enerģijas avots

Vēl viens mūsdienīgs un plaši pielietots vārds ir “kopdarbība” jeb “kooperācija”, un šeit ir patiesi interesanti redzēt un sajust,  kā Grobiņas novada uzņēmēji cits citu papildina un bez jebkādas kautrēšanās iesaka, radot kopēju vidi un tūrisma piedāvājumu.   Zane atzīst, ka viņas komanda ir ģimene un sadarbības partneri.

Zanes spēka un enerģijas avots ir klienti, kuri novērtē un atkārtoti izvēlas piedāvātos produktus un pakalpojumus, un viņa patiesi lepojās ar to, ka dzīvo laukos. Tikai daži viņas gūtie  apbalvojumi un atzinības: Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” nominante nominācijā “Zeme, es mācos, 2017”,  Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra 2017. gada konkursa “Laukiem būt!” kategorijā “Pārstrāde” iegūta 2. vieta ar biznesa ideju par lavandas pārtikas produktiem “LavenderTaste”, Grobiņas novada pašvaldības godalga nominācijā “Gada jaunais  lauksaimnieks 2018. gadā”.

Droši vien, tāpēc arī Zanes novēlējums tev, dārgo lasītāj, jaunajā gadā skan tik viedi un patiesi: “Notici sev un īsteno sen izsapņoto!”

 Foto: Zanes Gustas privātais arhīvs un Reinis Stenders

Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas KB vadītājs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru