Ligita un Kārlis Dzeņi ir rosīgi un veiksmīgi uzņēmēji

GalerijaPrint

Ligita un Kārlis Dzeņi ir rosīgi un veiksmīgi Gulbenes novada Tirzas pagasta uzņēmēji. Viņu ģimenes uzņēmumam IK „Avoti LKD” ir veikals „Ienāc” un tējnīca „Laiks”, kur var apskatīt viena no pirmajiem Latvijas lauku fotogrāfa Ferdinanta Knoka fotogrāfijas, fotoaparātu kolekciju un izveidot stilizētu 19 gadsimta sākuma foto. Ligita un Kārlis aktīvi iesaistās Tirzas pagasta sabiedriskajā dzīvē gan kā sponsori, gan piedaloties dažādās aktivitātēs kā dalībnieki.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem – 2004. gada 17. decembrī, laikā, kad Tirzā pārstāja darboties A. Pabrika veikals „Vildēni”, liktenis pavēra iespēju Ligitai un Kārlim uzsākt savu biznesu, reģistrēt uzņēmumu un atvērt mazu lauku veikaliņu „Ienāc” ar dažādu preču sortimentu.  Drosmi šim solim deva tas, ka viņi paši daudzus gadus bija strādājuši veikalā par pārdevējiem, līdz ar ko daudzas lietas jau bija zināmas un apgūtas. Kārlis un Ligita bija pamanījuši, ka laukos ir cilvēku grupa, kuriem nav iespējas aizbraukt uz pilsētu, uz lielveikaliem. Neskatoties uz to, ka cilvēki dzīvo laukos, arī viņiem ir svarīgi, lai, ieejot veikalā, būtu izvēles iespējas nopirkt vajadzīgo preci. Viņiem vienmēr ir bijušas svarīgas pagātnes vērtības, ko atstājuši senči. Interesējoties par veikala vēsturi, no ēkas īpašniekiem uzzināja, ka šī māja kā iepirkšanās vieta pastāv jau kopš 19. gadsimta. Minētais fakts  ieinteresēja un viņi atrada fotoattēlus, kuros var redzēt veikala attīstību vairāk nekā 100 gadu garumā. Šīs fotogrāfijas ir izvietotas veikala priekštelpā ar Raiņa citātu „Kas pagātni pētī – tas nākotni svētī”. Visu savu darbošanās laiku veikals atjaunots, uzlabots, lai ietu līdzi laikam, kā arī tiek paplašināts preču sortiments.  Īpašnieki ir pateicīgi saviem uzticīgajiem pircējiem, kas kopā liek iet uz priekšu un augt.

„Mēs nevaram apturēt laiku, bet varam apturēt mirkli,” – ar  šādu devīzi 2017. gada 6. janvārī, Zvaigznes dienā, tika atklāta tējnīca „Laiks”. Cik maz mēs aizdomājamies par laiku, kas mums ir dots, par to, kā mēs to izmantojam. Šī tējnīca paver iespēju apstāties dzīves skrējienā, lai kopā ar kādu sev mīļu vai sen nesatiktu cilvēku padzertu tēju, labi pavadītu laiku un izbaudītu mirkli. Tējnīcas pirmā gada dzimšanas dienā tā bija atvērta ikvienam apmeklētājam un, daloties ar dzimšanas dienas prieku, katrs klients tika pārsteigts ar tortes gabaliņu un tajā iestiprinātu degošu svecīti. Patiess bija cilvēku prieks un pārsteigums.

Ideja par tējnīcas atvēršanu Kārļa un Ligitas sirdīs tika auklēta  ilgi. Šajā straujajā dzīves ritmā viņi grib piedāvāt cilvēkiem iespēju tējnīcā paēst siltas pusdienas un iepazīties ar vēsturisko mantojumu, kas izvietots tējnīcas interjerā. Uz katra galdiņa virsmas var aplūkot vēsturiskus foto,  kuru autors ir fotogrāfs Ferdinands Knoks. Tējnīcas saimnieks Kārlis Dzenis stāsta, ka ierosmi izpētīt un darīt zināmu interesentiem Latvijas un pasaules fotogrāfijas un fotomākslas vēsturi, devis fakts, ka tieši Tirzaslejā 19.-20. gadsimtu mijā līdz 1941. gadam atradies un ilgstoši darbojies piecu pagastu (Galgauska, Druviena, Aduliena, Lizums, Tirza) fotogrāfa Ferdinanta Knoka fotopaviljons. Tējnīcas telpās ir izvietota Kārļa privātā fotoaparātu kolekcija.  Kārlim  interese par fotoaparātiem un fotogrāfēšanu sākusies jau bērnībā un par darbu fotografēšana kļuvusi 1977. gadā, kad viņš sācis strādāt Gulbenes rajona sadzīves pakalpojumu kombinātā par fotogrāfu. Joprojām viens no Kārļa hobijiem ir fotografēšana. Ne velti vitrīnās var apskatīt apmēram 120 dažādu laiku fotoaparātus un daudzus fotogrāfēšanai nepieciešamos priekšmetus, kā arī ar fotogrāfēšanu saistītu literatūru.

Tējnīcas apmeklētājus pārsteidz sienas gleznojums, ko radījusi Gulbenes māksliniece Ilvija Juškeviča. Gleznojums, kas veidots Knoka fotosalona stilā ar Tirzas luterāņu baznīcu tālumā, kalpo par fonu fotogrāfijām, jo daudzi apmeklētāji vēlas nofotogrāfēties uz šī fona. Ir arī iespēja izgatavot krūzīti ar šeit uzņemtu fotogrāfiju.

Tējnīcas „Laiks” mājīgumu pastiprina kamīns. Iekārtojot tējnīcu, saimnieki ir piedomājuši pie katra sīkuma un ieguldījuši daļu savas sirds un mīlestības. To var izjust, uzturoties tējnīcā. Paldies viņiem par ieguldīto. Kārlis uzsver, ka šī tējnīca ir veltījums Latvijas simgadei, lai Tirzas un apkārtējo pagastu iedzīvotāji zinātu un atcerētos, ka Tirzā ir darbojies viens no pirmajiem lauku fotogrāfiem Ferdinands Knoks, kurš radījis lielu  un paliekošu vēsturisko mantojumu, par ko liecina daudzās fotogrāfijas, kas iestrādātas galdiņu virsmās.

Viens no ģimenes biznesa virzieniem ir puķu un dārzeņu stādu audzēšana divās plēvju siltumnīcās – 120 kvadrātmetru apkurināmā un 160 kvadrātmetru neapkurināmā platībā. Kopš 2011. gada arvien tiek paplašināts sortiments, siltumnīcu platības un arī tirzniecības vietas, meklējot arvien jaunas iespējas. Stādu audzēšana ir darbs, kas patīk. Viņi cenšas ātri reaģēt uz pircēju vēlmēm un interesēm.

Ligitai un Kārlim ir daudz un interesanti hobiji. Ligitu aizrauj rokdarbi, viņai patīk attīstīt savus talantus, viņa dzied Tirzas baznīcas ansamblī, kur gūst spēkus jauniem izaicinājumiem. Saimnieka Kārļa lepnums ir divi zivju dīķi, apmēram 1,7 ha platībā, kuros audzē karpas un līdakas. Vēl saimnieka pārziņā ir septiņi bišu stropi. Gan Ligita, gan Kārlis ir  radoši, uzdrošinās meklēt jaunas idejas un nebaidās no kļūdām. Idejas un iespējas nāk pašas, viņi vienkārši tās īsteno. Liktenis viņus saved kopā ar tiem cilvēkiem, kas palīdz tās īstenot. Kā novērtējums tam ir Ligitai un Kārlim 2017. gada 18. novembrī pasniegtā Gulbenes novada atzinība par ieguldījumu Tirzas pagasta attīstībā.

Ligitas un Kārļa moto ir „Neapstāties pie sasniegtā, arvien apgūt ko jaunu”, jo šobrīd arī jaunās tehnoloģijas ir kā izaicinājums. Tur liels palīgs ir meita Evita, kas iedrošina mēģināt, kā arī sniedz praktisku palīdzību, piemēram, ievieto aktuālāko informāciju tējnīcas „Laiks” Facebook lapā.  Ligita un Kārlis cer, ka viņu darbu turpinās nākamās paaudzes.

Latvija – tie ir cilvēki mums apkārt, un ar šādiem uzņēmīgiem, čakliem un darbīgiem cilvēkiem, mēs varam būt lepni un stipri! Lai Ligitai un Kārlim veicas paveikt to, kas  iecerēts!

Venta Vanaga,

Gulbenes novada lauku attīstības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru