Līvānu skolēniem pieredzes braucienā piesātināta programma

GalerijaPrint

Līvānu 1. vidusskolas 7. b klases skolēni kopā ar skolotāju un LLKC Preiļu nodaļas speciālistiem 15. oktobrī viesojās pie dažādu nozaru uzņēmējiem. Brauciena programma bija daudzveidīga un piesātināta. Devāmies iepazīt LPKS Viļāni, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienību, SIA “Madonas karameles”, z/s “Līvi” un SIA “TD Sveķi”.

Ierodoties LPKS “Viļāni” mūs sagaidīja valdes priekšsēdētāja Aija Kiserovska, kura skolēnus iepazīstināja ar kooperatīva būtību un darbību. Lai veicinātu skolēnu izpratni par piena lopkopību, skolēniem tika rādīta izglītojoša filma. Pēc tās  noskatīšanās Aija skolēniem uzdeva dažādus jautājumus, lai pārliecinātos par skolēnu zināšanām un izpratni par lauksaimniecību. Kooperatīvs apvieno 350 biedrus. Pienu kooperatīvam piegādā gan konvencionālie, gan bioloģiskie zemnieki, bet produkti tiek gatavoti tikai no bioloģiskā piena. Uzņēmums ražo bagātīgu piena produktu klāstu. Aija uzsvēra un paskaidroja, kā atšķirt bioloģiskos produktus un kādēļ tie ir labāki par parastajiem produktiem. Aktīvākie runātāji saņēma balvas – kooperatīva ražotos produktus. Pēc izglītojošās daļas  skolēniem tika dota iespēja nogaršot zīmola „Bryunaļa” produktus.

Tālāk devāmies uz Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienību.  Par izglītības programmām un jauniešu iespējām stāstīja struktūrvienības vadītājas vietniece audzināšanas jomā Raivita Sondore. Skolēniem tika dota iespēja ne tikai klausīties, bet arī izstaigāt visas skolas telpas, sākot ar mācību kabinetiem, kopmītnēm, sporta zāli un baseinu. Daļa skolēnu atzina, ka tā ir vieta, kur viņi labprāt gribētu mācīties.  

SIA “Madonas karameles” mūs sagaidīja ar smaržīgo un gardo saldumu piedāvājumu. Ieejot darbnīcā, skolēni atzina, ka tā ir īsta saldumu paradīze. Acis piesaistīja krāsainie, gaumīgie un rūpīgi iesaiņotie saldumi. Sākumā skolēniem tika rādīts video par karameļu ražošanas procesu, un vēlāk katram tika dota iespēja izmēģināt roku karameļu gatavošanā. Skolēni atzina, ka tas nemaz nebija tik viegli, kā sākumā izskatījās. Izpratuši karameļu gatavošanas procesu, tās izgatavojuši un iesaiņojuši devāmies tālāk uz z/s “Līvi”.

Iebraucot z/s “Līvi” skolēnus sagaidīja prāvs kazu pulciņš un saimniecības īpašnieks Raimonds Melderis. Apskatot un iepazīstot kazu ikdienu, skolēniem tika dota iespēja nobaudīt kazas sieru un uzklausīt saimnieka stāstu, kāpēc viņš sācis pievērsties kazkopībai. Saimniecība ar kazkopību sākusi nodarboties jau pirms 22 gadiem, un šobrīd ganāmpulkā ir 270 kazas. Izslauktais piens tiek pārstrādāts saimniecībā un pamatā tiek ražoti četru veidu svaigie sieri – klasiskais ar sāli, ar ķiplokiem, ar baravikām un ar sierāboliņu. Papildus saimniecībā tiek gatavoti kazas gaļas konservi. Lai noturētu bērnu uzmanību, saimnieks uzdeva dažādus jautājumus.

Nedaudz saguruši, bet ne ar mazāku interesi devāmies tālāk uz mūsu pēdējo objektu – SIA “TD Sveķi”. Uzņēmums darbojas truškopības, aitkopības un putnkopības jomā. Saimniecībā ir 300 truši, 150 aitas un 200 vistas. Skolēniem tika dota iespēja izzināt truškopības un putnkopības nozaru nianses. Pēc trušu un vistu apskates saimniece tos atļāva ņemt rokās, samīļot un barot ar līdzi paņemtajiem dārzeņiem. Skolēniem izbrīnu radīja vistu olas, kas bija neierasti skaistās krāsās, sākot no zaļām līdz pat bordo sarkanām.

Jaunieši izrādīja interesi par redzēto, uzdeva jautājumus un aktīvi iesaistījās diskusijā ar uzņēmējiem. Aktīvākie skolēni saņēma piemiņas balvas ar LLKC simboliku.  

Brauciens notika VLT īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru