LLKC Tukuma birojā aizvadītas ikgadējās jauniešu mācības

GalerijaPrint

Mācību informatīvo dienu apmeklēja 14 jaunieši. Biroja vadītāja iepazīstināja jauniešus ar biroja darbību, piedāvātajiem pakalpojumiem un mācību mērķi, norisi un ieguvumiem. Kā iedvesmas avots un labās prakses piemērs bija aicināts 2015. gada konkursa “Laukiem būt!” laureāts, uzņēmuma SIA ”Immerman Woodworks” dibinātājs Artūrs Immermanis. Daloties pieredzē un izstāstot savu veiksmes stāstu, uzņēmējs aicināja izmantot iespējas, startējot konkursā “Laukiem būt!”, nebaidīties, veidojot savu pieredzi. LIAA Jūrmalas biznesa inkubatora pārstāvis Rihards Zariņš jauniešus iepazīstināja ar inkubatora piedāvātajām iespējām biznesa uzsācējiem investīciju jomā. Biedrības ”Partnerība laukiem un jūrai” vadītāja Ilze Turka pastāstīja par LEADER darbību, atbalsta iespējām uzņēmējdarbībā, un iespējām jaunajiem biznesa uzsācējiem laukos.

Pozitīvu un iedvesmojošu enerģijas lādiņu mācību dalībnieki saņēma no lektores Ludmilas Krastiņas, kura prot iedrošināt, paskubināt ģenerēt idejas, uzmundrināt un sapurināt. Ne jau visiem, iesākot mācības, bija īstas pārliecības par īstenojamu ideju, bet, strādājot komandā, diskutējot un uzburot “prāta vētru”, idejas radās, nostabilizējas, tika ieliktas biznesa plānā un taustāmas attēlotas prezentācijās noslēgumā. Tāpat mācību dalībnieki ieguva informāciju par uzņēmējdarbības formām, uzņēmuma dibināšanu, reģistrēšanu, kā arī ieskatu grāmatvedības pamatos, uzskaitē un nodokļu likumdošanā.

Trešajā mācību dienā jaunieši devās iepazīties ar labās prakses piemēriem Tukumā un novadā – uzņēmējiem, kas veiksmīgi darbojas savā uzņēmumā, uzklausot viņu pieredzes stāstus un saņemot informāciju, kas apgūta, darbojoties praktiski, mācoties no savām kļūdām. Visas labās lietas nav rakstītas mācību grāmatās!

Zīmols “Andrii Art”

Jauniešu pirmā tikšanas notika ar zīmola “Andrii Art” dibinātāju – Tukuma novada pašvaldības “Jaunā uzņēmēja 2017” titula ieguvēju, ādas apstrādes meistaru Andri Mihaļski, kurš uzsācis uzņēmējdarbību pirms diviem gadiem kā pašnodarbinātais. Zīmols ”Andrii Art” ražo oriģinālas augstas kvalitātes ādas jostas, kas ir 100% roku darbs. Jostas izgatavo no rūpnieciski krāsotas ādas, kā arī no neapstrādātas, augos miecētas ādas, kuras krāso pats meistars. Savu produkciju viņš realizē Kalnciema tirdziņā un interneta vidē. Tikšanās ar Andri bija ļoti iedvesmojoša. Uzņēmējs ar lielu aizrautību stāstīja par sava uzņēmuma izveidi, kā nonācis līdz lēmumam pamest labi atmaksātu darbu Rīgā un sākt savu lietu. Ir svarīgi nepalaist garām to brīdi, kad ir “klikšķis”, šī vīzija par savu biznesu kādu brīdi jau dzīvojusi prātā, stāsta Andris. Līdz sava biznesa uzsākšanai ir jāizpilda mājas darbs – jāizpēta konkrētais tirgus piedāvājums, jāatrod kvalitatīvas izejvielas, jāsastāda biznesa plāns. Jābūt vīzijai gan īstermiņā līdz gadam, gan ilgtermiņā – uz pieciem, desmit gadiem. Ieteikums – nenovērtē savu produktu zemāk par citiem, nebaidies uzlikt atbilstošu cenu ieguldītajam darbam. Andris ādas apstrādi apguvis pašmācības ceļā, praktizējoties pie augstas raudzes meistariem ārpus Latvijas. Biznesa uzsākšanai ieguldījis visus savus iekrājumus – “gājis uz visu banku”, ko šodien nenožēlo. Uzņēmējs biznesu organizē pārdomāti: pilnībā aprīkota ražošanas darbnīca izveidota savā dzīvoklī, tas samazina izmaksas. Radīta patīkama vide, kur strādāt pašam un tikties ar klientiem individuāla dizaina izstrādei. “Andrii Art” startējis Tukuma domes uzņēmējdarbības atbalsta programmā, saņemot grantu, kas ieguldīts darbnīcā jaunu tehnoloģiju iegādei, kā rezultātā nākamajā gadā būs iespējams piedāvāt plašāku preču sortimentu. Uzņēmums šobrīd strādā pie savas mājaslapas izveides. Andra pārliecība ir, ka veiksmīgs bizness balstās uz trīs “vaļiem” – tirgus izpēti, biznesa plāna un labas komandas izveidi. Andris ādas apstrādē apmāca arī jauno paaudzi, reizi nedēļā nāk bērni uz pulciņu, kur mācās ādas apstrādi, krāsošanu, kā arī savstarpēju komunikāciju komandā. Tikšanās noslēgumā uzņēmējs aicināja jauniešus nekautrēties un prasīt padomu speciālistiem, Andrim nav žēl dalīties uzkrātajā pieredzē ar citiem.

Picērija “Kvazi pizza”

Lai iepazītu nākamo pieredzes stāstu, jaunieši devās uz picēriju pie ģimenes uzņēmuma – picērijas “Kvazi pizza” īpašnieka Kaspara Liepas. Uzņēmums sabiedriskās ēdināšanas jomā strādā no 2009. gada. ”Kvazi pizza” ir iecienīta tukumnieku picērija. Jaunieši, baudot gardas un kūpošas picas, iepazinās ar Kaspara pieredzi uzņēmējdarbībā sabiedriskās ēdināšanas jomā. Ilgāku laiku pavadot Skandināvijā brīvprātīgajā darbā ar jauniešiem, atgriežoties mājās, radusies iedeja cept un piedāvāt tukumniekiem picas. Tukumā šī tirgus niša bija brīva un kāpēc nepamēģināt? Pieredzes ēdināšanas jomā nebija, bet svarīgākais ir nebaidīties un sākt darīt! Sākumā picērijā viņš darbojies viens, cepa un pārdeva pats, pirmajā dienā pārdodot četrdesmit picas. Šodien uzņēmumā strādā četri darbinieki, vasaras sezonā nodarbināti pieci līdz seši. Ne gluži katru dienu, bet picas cep arī pats Kaspars. Galvenais “Kvazi pizza” bonuss, lai klienti atgrieztos atkal, ir nemainīga kvalitāte – ēdināšanas biznesā svarīgākais nosacījums. Pārbaudot un testējot, uzņēmējs atradis savus izejvielu piegādātājus, kuru produkti ir nemainīgi augstas kvalitātes. Kā arī svarīga ir picērijas atrašanās vieta pilsētā, cilvēku plūsma, personāls, un vēl daudz citu kritēriju. Kaspara atziņa - jādara tas, kas patīk! No konkurentiem jāpaņem labākais un jāieliek savā biznesā. Vēl viens Kaspara ieteikums “ar smaidu” –  jāiziet grāmatvedības kursi. Kaspars Liepa ir arī Tukuma novada domes deputāts – jebkura jauna lieta paplašina redzesloku, uzskata Kaspars, arī šī pieredze liek uz lietām paskatīties plašāk no cita skatupunkta.

Saimniecība “Mazburkas”

Tālāk ceļš veda uz Tukuma pievārti pie Guntas Niedras, SIA ”Mazburkas” saimnieci. “Mazburkas” ir bioloģiskā saimniecība, kas nodarbojas ar aitkopību, vīnogu audzēšanu, pārstrādi un realizāciju. Saimniece aicināja jauniešus plašā atpūtas telpā, kas paredzēta saimniecības viesu un tūristu uzņemšanai. Gunta dalījās savā pieredzē, kas gadu gaitā uzkrāta bagātīga. Abi ar dzīvesbiedru uzsākuši saimniekot laukos, neko daudz nezinot par lauksaimniecību. Nebija ne atbilstošas izglītības, ne tehnikas. Lauksaimniecības pamatkursu apguvusi LLKC jauno zemnieku apmācībās. Pieaugot aitu ganāmpulkam, Gunta beigusi arī pārraudzes kursus. Pirms 13 gadiem no kaimiņiem iegādātas pirmās 25 Latvijas tumšgalves šķirnes aitas, pamazām ganāmpulks pieaudzis līdz 120 aitu mātēm. Pirms iegādājās aitas, domāja, kur realizēs produkciju, jo aitas audzē gaļai. Pirmos vīnogu stādījumus ierīkoja, nepārzinot vīnogu audzēšanu, tikai, lai skaisti izskatītos nogāze. Tagad vīnogu stādījumi sastāda 4 ha, nogāze apstādīta ar dažādu šķirņu vīnogām, kuras ražo pamīšus cita aiz citas, lai ražas iegūšanas laiks būtu pēc iespējas garāks. Vīnogas saimniecība realizē tiešās tirdzniecības ceļā. Pircēji piesakās laikus, Gunta nosaka dienu, kad varēs ierasties pēc svaigi lasītām vīnogām, svarīgi realizēt pēc iespējas vairāk svaigu ogu. Ja ogas paliek pāri, tās tiek spiestas sulās. Ar “Mazburkās” audzēto vīnogu sulu Gunta pacienāja arī jauniešus. Pamazām Gunta sāk apgūt arī vīna darīšanas prasmes –  mēģinot, testējot, bet šī joma ir tikai sākumstadijā. Esot atvērtai un aktīvai, līdzdarbojoties dažādos pasākumos un tiekot tur pamanītai, interesanti piedāvājumi nāk paši, jo ir vēl kāda savdabīga biznesa niša. Pie Guntas vēršas, ja nepieciešamas aitas filmēšanai –  aitas guvušas popularitāti reklāmu un filmu biznesā. Guntas atziņas veidojušās no gadu gaitā gūtās pieredzes – ar visiem ir jādraudzējas, jādod iespēja apskatīt, jābūt atvērtam. Visa pamatā ir pacietība, neatlaidīgs ikdienas darbs. Darbam ir ļoti jāpatīk! Darbs parāda, kā labāk darīt, jo daudz mācāmies no savas pieredzes. Saimniecība apguvusi vairākus ES projektus, kurus raksta Gunta pati. Ļoti laba, abpusēja sadarbība Guntai izveidojusies ar LLKC Tukuma biroju, daloties pieredzē kā lektorei un vēršoties pēc padoma nepieciešamības gadījumā. LLKC Tukuma birojs savus viesus ved ciemos uz SIA “Mazburkām”, prezentējot, kā labās prakses piemēru, saimniekojot bioloģiski un radot pievienoto vērtību gala produktam.

Jaunieši pavadīja informatīvi bagātu dienu, uzklausot dažādus, pieredzes stāstus no Tukuma uzņēmējiem. Galvenais vēstījums, ko saklausījām no katra iepazītā uzņēmēja labās prakses stāsta, – mīli to ko dari, un tad viss izdosies!

Pēdējā mācību dienā jaunieši prezentēja savas biznesa idejas žūrijai – lektoriem un LLKC Tukuma biroja darbiniekiem.

Pārstāvētas tika dažādas nozares. Pirmā, drosmīga un smaidīga, iesāka stādu un dārzeņu audzētāja Kitija no Smārdes pagasta, prezentējot ideju, kā sēšanas procesu padarīt ievērojami vienkāršāku un ātrāku.

Vairāki jaunieši vēlas darboties pārstrādes nozarē, viens no tiem ir Rūdolfs –  maiznieks no Džūkstes pagasta, kurš plāno palielināt gatavās produkcijas apjomus un realizācijas iespējas. Savukārt Vitālijam ideja radusies, strādājot ārzemēs par pavāru. Vitālijam ir LLU diploms pārtikas tehnologa specialitātē, viņš vēlas piedāvāt patērētājam svaigu, bioloģisku liellopu gaļas produkciju. Vitālija brālis savā saimniecībā audzē gaļas liellopus, un, īstenojot ideju, tiek radīts gala produkts ar pievienoto vērtību.

Slampes pusē Dāvja vecākiem ir zemnieku saimniecība, viņš pats apgūst mehanizatora specialitāti Kandavas LT un praktizējas vecāku saimniecībā. Biznesa idejas pamatā ir sniegt lauksaimniecības tehnikas remonta pakalpojumus.

Inese plāno uzsākt psihologa privātpraksi, strādājot skolā psihologa specialitātē, uzkrāta bagāta pieredze darbā ar bērniem. Biznesa idejas pamatā ir iekārtot un aprīkot psihologa kabinetu un iegādāties nepieciešamās metodikas, lai sniegtu plašāku pakalpojumu klāstu. Mērķauditorija ir bērni ar vecākiem no mazuļiem viena gada vecumā līdz skolēniem, kā arī pieaugušie.

Daces biznesa idejas pamatā ir siltumnīcas apkures sistēmas iegāde un uzstādīšana, jo viņa vēlas attīstīt dēstu un zaļumu audzēšanu, jo uzkrāta zināma pieredze šajā jomā.

Ar skaistu muzikālu priekšnesumu mācību dalībnieku biznesa ideju prezentācijas noslēdza Artūrs, mūzikas skolotājs no Jaunpils. Artūrs vēlas paplašināt savu skolēnu attīstības iespējas, organizējot radošus pulciņus jaunajai paaudzei.

Noklausoties jauniešu stāstus, žūrija secināja, ka prezentētās biznesa idejas ir pārdomātas, daļa jau tiek realizētas un reāli darbojas.

Noslēgumā LLKC Tukuma biroja vadītāja Jana Tramdaha ar gandarījumu par jauniešu paveikto un sirsnīgiem laba vēlējumiem aicināja gatavoties konkursam “Laukiem būt!” un pasniedza dalībniekiem sertifikātus. Mācību laikā nodibinātas draudzīgas attiecības un izveidojusies laba komanda. Saņemot sertifikātus, grupas dalībnieki smejoties nosprieda, ka iespējama laba sadarbība savā starpā, savstarpēji piedāvājot savus pakalpojumus un produktus.

Vēlamies pateikties ikvienam, kas piedalījās mācībās norisē, gan lektoriem, gan erudītiem un aktīviem mācību dalībniekiem. Lai veicas mūsu jauniešiem biznesa plāna turpmākā izstrādē un lai viņi ar drosmi un pārliecību par savām idejām gatavojas startēt reģionālajā konkursa kārtā “Laukiem būt!”. Paldies mūsu jauniešiem – Kitijai Belovai, Rūdolfam Grasim, Vitālijam Oļševskim, Davim Veidem, Inesei Grantai, Dacei Andersonei, Artūram Dumbrim par atraktīvajiem demonstrējumiem. Lai izdodas!

Mācības notika pasākuma “Atbalsts lauku jauniešu uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Līga Frīdemane,

LLKC Tukuma biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru