Ludzas novada mājražotāji gūst jaunas zināšanas un pieredzi

Šogad LLKC Ludzas konsultāciju birojs organizēja novada mājražotājiem trīs tikšanās reizes. Tās tika izplānotas, ņemot vērā mājražotāju vēlmes un viņiem aktuālākās tēmas. Noslēdzošajā pasākumā, kas notika septembrī, tika pārrunāts semināru ciklā paveiktais un tas, kādi priekšlikumi un ierosinājumi ir nākamajam gadam.

Pirmā tikšanās reize notika šī gada 4. aprīlī Kārsavas novadā. Uz informatīvo dienu tika aicināti Kārsavas, Ludzas, Ciblas un Zilupes novadu mājražotāji. Starp atnākušajiem mājražotājiem bija gan pieredzējuši uzņēmēji, gan arī tādi interesenti, kuri tikai plāno uzsākt mājražošanu. Informatīvās dienas sākumā tika runāts un diskutēts par aktivitātes “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programmas” galvenajiem mērķiem, uzdevumiem un sasniedzamajiem mērķiem. Pasākuma otrajā daļā zemnieku saimniecības “Kurmīši” īpašnieks Ivars Geiba dalījās ar savu pieredzi ārstniecības augu audzēšanā, drogu ražošanā un vaska pārstrādē. Zemnieku saimniecība „Kurmīši” dibināta 1994. gadā kā ģimenes saimniecība, kopš 2013. gada darbojas kā bioloģiski sertificēta saimniecība. Z/s “Kurmīši” piedāvā plašu zāļu tēju sortimentu, eļļas, sēklas, bišu vaska sveces, vaska šūnas un hidrolātus. Saimnieka stāstījums pasākuma dalībniekiem šķita aizraujošs un noderīgs, viņi labprāt iesaistījās diskusijās, kā arī apskatīja produkciju. Pasākuma beigās mājražotāji tika aicināti aizpildīt aptaujas anketas. Tās apskatot, tika noteikti galvenie mājražotāju darbības virzieni un vēlmes.

Turpinājumā Ludzas konsultāciju birojs noorganizēja grupu konsultāciju 7. jūnijā Ciblas novadā.  Šī pasākuma galvenā tēma bija par Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) prasībām pārtikas mājražotājiem. Par lektori tika uzaicināta PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītājas vietniece Inese Atmane, kura izstāstīja par reģistrēšanās kārtību PVD, par minimālajām higiēnas prasībām, kā arī par konservēšanu mājas apstākļos. Šīs tēmas bija ļoti saistošas mājražotājiem, viņi iesaistījās diskusijā, noskaidroja sev nepieciešamo informāciju. Pasākuma otrajā daļā Ludzas konsultāciju biroja vadītāja p. i. Artūrs Sķesters izstāstīja par piedalīšanos izstādē “Riga Food 2018”.

Ņemot vērā to, ka daudzi mājražotāji, aizpildot anketas, bija atzīmējuši, ka vēlas kooperēties ar citiem mājražotājiem, tika nolemts aizbraukt pieredzes apmaiņā uz tuvāk esošo kooperatīvo sabiedrību. Ludzas konsultāciju birojs 5. septembrī  noorganizēja grupu konsultāciju mājražotājiem Viļānu novadā LPKS “Viļāni”. Kooperatīva valdes locekle Aija Kiserovska izstāstīja LPKS darbības veiksmes stāstu, kā arī par pārtikas produktu pārstrādi un realizācijas iespējām.  Kooperatīvs dibināts 1993. gadā, pašreiz apvieno vairāk nekā 350 biedrus. Pienu kooperatīvam piegādā gan bioloģiskie, gan konvencionālie zemnieki, bet produktu līnija tiek gatavota tikai no bioloģiska piena. LPKS “Viļāni” piedāvā pilnpienu, kefīru, jogurtu, sviestu, paniņas, krējumu, sieru un biezpienu. Aija Kiserovska izstāstīja par kooperatīva darbību, darba organizēšanu, plānošanu un kolektīva vadīšanu. Pasākuma noslēgumā tika pārrunāts par 2018. gada paveikto mājražotāju semināru ciklu un par to, kādi priekšlikumi un ierosinājumi ir nākamajam gadam.

Pasākuma mērķis bija iepazīt novada mājražotājus, veicināt viņu atpazīstamību, atrast sadarbības partnerus un kāpināt izaugsmi. Pēc šīm trijām tikšanās reizēm var secināt, ka mājražotāji ir gatavi strādāt un pilnveidoties, iegūt jaunas zināšanas. Mēs novēlam neapstāties pie sasniegtā, izvirzīt jaunus mērķus un sasniegt tos. Ceram uz sadarbību arī turpmāk un pateicamies par atsaucību visiem pasākumā iesaistītajiem mājražotājiem un lektoriem.

Aktivitāte “Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programma” notika Valsts Lauku tīkla pasākumu ietvaros. 

Sanita Geduševa,

LLKC Ludzas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru