Madonas lauku jaunieši attīsta savas biznesa idejas

GalerijaPrint

LLKC Madonas konsultāciju birojā 27. novembrī noslēdzās mācības lauku jauniešiem. Tās iesāka 14 dalībnieki, bet apliecinājumus par piedalīšanos mācību programmā “Laukiem būt!” saņēma 10 jaunieši.

Mācības sākās 24. septembrī ar informatīvo dienu, kur jaunieši tika iepazīstināti ar mācību un konkursa norisi šogad. Inga Elksne – 2018. gada mācību „Tu vari vairāk!” un „Laukiem būt!” dalībniece dalījās pozitīvajā pieredzē, arī par biznesa plāna „Pindu un pirtsslotu izgatavošana Ingas Elksnes uzņēmumā”  idejas īstenošanu dzīvē. Ingas iedvesmojošais stāstījums jauniešiem bija ļoti noderīgs. Visi 14 jaunieši piedalījās arī Ingas Elksnes vadītajās pindu un pirts izstrādājumu izgatavošanas darbnīcās.

Par biznesa idejas virzīšanu darbībā mācības jauniešiem pasniedza Iveta Vabule, Madonas biznesa inkubatora vadītāja. Idejas attīstīšanu biznesa plānā un individuālo biznesa plānu izstrādi jauniešiem vadīja LLKC Madonas konsultāciju biroja  vadītāja, ekonomikas konsultante Aija Vīgnere. Jauniešiem tika sniegta informācija par grāmatvedības kārtošanas pamatlikumiem, izskaidroti atbalsta instrumenti un finansēšanas avoti ideju realizācijai.

Sestajā mācību dienā, 13. novembrī,  jauniešiem bija nodarbība ar lektori Mariku Rudzīti-Griķi – uzņēmēju, biznesa un sociālo projektu vadītāju par biznesa idejas prezentēšanas prasmēm. Visi 10 jaunieši šinī dienā arī prezentēja savas biznesa idejas, par kurām mācību laikā izstrādāja biznesa ideju plānus.

Jauniešu mācības noslēdzās 27. novembrī ar pieredzes apmaiņas braucienu uz Krustpils un Līvānu novadiem.

Brauciens sākās  z/s “Kalves” Krustpils novada Kūku pagastā. Uzņēmuma īpašnieks Gundars Kalve iepazīstināja ar savu saimniecību. “Kalvēs” zivis tiek audzētas baseinos un dīķos. Saimnieks pastāstīja par to apsaimniekošanu un arī zivju kūpināšanu, iepakošanu un  realizāciju. Gundars Kalve ir viens no lielākajiem zemes īpašniekiem Krustpils novadā, saimniecība specializējas graudkopībā, kokapstrādē, mežsaimniecībā, lauku tūrismā, bet praktisko pieredzi zivsaimniecībā viņš sācis krāt kopš 1990. gada. Tagad, kad zivsaimniecības virziens saimniecībā ir attīstījies, saimnieks neliedz konsultācijas citiem, kas vēlas ierīkot zivju dīķus. Z/s “Kalves” ir arī ZM un LLKC rīkoto pasākumu mācību vieta. Jauniešus ļoti iedvesmoja Gundara Kalves stāstījums par savu saimniekošanu, kur saimnieks uzsvēra, ka audzē un realizē pārtikas, sēklas graudus, bet lopbarības graudus izbaro zivīm. Ar graudu atšķirām kurina apkures katlus, tā izveidots visām saimniecības izejvielām lietderīgu pielietojumu. Saimniecības apmeklējuma noslēgumā jauniešiem bija nodrošināta iespēja degustēt zivis – pašu saimniecībā audzētās un  mājas apstākļos kūpinātas. Pārstrādes procesā tiek izmantota tikai melnalkšņa un baltalkšņa skaida. Kūpināšanai tikai ozola koks, kas ir ciets un blīvs, veidojot daudz ogļu. Garšvielām tiek izmantoti pipari, sāls un ķiploki.

Jauniešiem bija iespēja apmeklēt mācību lektores Marikas Rudzītes-Griķes izloloto biznesa ideju. Līvānos šobrīd tiek veidota Latgales mūsdienu amatniecības vērtību mājvieta "Handmade Latgola". Idejas autores ir uzņēmēja Marika Rudzīte-Griķe kopā ar mammu Emeritu Rubini.  Marika savas mammas vairāk nekā pirms 80 gadiem celtajā šķūņa ēkā veido jaunu un neparastu tūrisma objektu. Šķūnī 100 kvadrātmetru platībā tika izveidota māja – ar virtuvi, viesistabu un guļamistabu, interjeru iekārtojot ar mūsdienīgiem Latgales amatniecības izstrādājumiem. Marika Rudzīte-Griķe izrādīja  amatu māju. Ēka ir unikāla ar tās iekārtojumu.

“Interjera ziņā maksimāli viss ir ražots Latgalē. Sākot ar paklājiem, aizkariem, traukiem, gultasveļu, ziepītēm, dvieļiem, gleznām pie sienām, dekoriem, gaismas lampām. Viss ir ražots Latgalē,”  apliecina Marika. Pirms aptuveni 40 gadiem vienā ēkas daļā bija kūts, kur mitinājās rukši, un otrā garāža, kur Marikas opim stāvēja zils zaporožecs. Iecere par jauna, neparasta tūrisma objekta izveidi Marikai radās pirms pieciem gadiem. Marikai ir neliels lina dizaina uzņēmums “Ar gaumi”, daudzus gadus viņa ir saistīta ar amatniekiem, tai skaitā arī ar biedrību “Latgales tematiskie ciemi”, ar ko kopīgi tiek veidots jaunais koncepts. “Handmade Latgola” – šī vieta būs amatniecības un kultūras tūrisma objekts, kā arī mājīga tikšanās un sarunu telpa, ērta tematisku pasākumu vieta.

Jersikā  atrodas viesu nams “Avotiņi”, kur jauniešus sagaidīja tā īpašniece Dace Jankovska, lai pastāstītu par savu uzņēmējdarbības pieredzi tūrisma jomā. Viesu nama “Avotiņi” piedāvājums: relaksācijas un atpūtas iespējas viesu namā, pirts namiņā, pasākumu organizēšana. Dace ar ģimeni septiņus gadus strādāja Dublinā, sakrāja naudu un pakāpeniski attīstīja savu uzņēmējdarbību. 2016. gadā ar ES finansējuma atbalstu uzcēla viesu māju, tagad ir pabeigts būvēt svētku šķūnis 100 cilvēkiem vasaras sezonai – kāzu, jubileju, dažnedažādu citu pasākumu svinībām. Šogad maija sākumā tika noorganizēts pasākums “Pieguļnieku nakts”, tas tiks rīkots katru gadu un kļūs par šīs vietas tradīciju. Te ir viss, lai labi atpūstos: pirts ar āra kubulu un guļbaļķu viesu māja pašā Daugavas krastā, sakopta teritorija, priežu jaunaudze, svaigs gaiss, plašums, ūdens, miers un klusums.

Tā ka Madonas jaunietēm ļoti interesē biznesa idejas par kafejnīcu izveidi, tālāk dodamies uz vafeļu namiņu Līvānos, kur kafejnīcas „5.  elements” īpašniece Linda Upīte vasaras sezonā cep saldās un sāļās burbuļvafeles ar dažādām piedevām. Uzņēmējdarbībai Linda pievērsusies pēc darba pieredzes gan Rīgā un ārzemēs, gan uzņēmumā Līvānos. Viņa izvēlējusies veidot pati savu uzņēmumu un šobrīd nodarbina 12 cilvēkus, vasaras sezonā piesaista arī studentus, jauniešus. Linda atzīst, ka šis darbs ir grūtāks, bet viņa to dara ar prieku un tas sniedz gandarījumu. Tas ir izaicinājums, jābūt radošam, aktīvam, jāprot piesaistīt apmeklētājus. Linda veido reklāmas, veic klientu aptaujas, popularizē savu darbību ārpus Līvāniem. Mazpilsētā jācenšas sadarboties, viņa izmanto Līvānu saldējuma produkciju, sadarbojas ar viesu namu “Avotiņi”, iesaistās Līvānu novada sabiedriskajā dzīvē. Linda atzīst, ka uzņēmējiem citam citu  jāatbalsta. Jaunā uzņēmēja arī iedvesmo jauniešiem būt sabiedriski aktīviem. Jau otro gadu tiek organizēti Zinību dienai veltītie ģimenes svētki Līvānos. Linda Upīte, iniciatīvas grupas “Radām paši” vadītāja,  pastāstīja, ka 1. septembrī skvērā pie kafejnīcas “5. Elements” tika svinēti Zinību dienai veltītie ģimenes svētki  „Mēs ar TEVI roku rokā nu jau 2. gadu kopā”, kurus organizēja iniciatīvas grupa „Radām paši!” Līvānu novada pašvaldības līdzfinansētā Mazo grantu projekta ietvaros. Ar Lindas iniciatīvu ir izveidota bērnu rotaļu un svinību telpa blakus esošajā mājā pie kafejnīcas. Ir iespēja atstāt mazus bērnus rotaļu istabā, vai arī sarīkot pavisam maziem bērniņiem dzimšanas dienas svinības un citus svētkus, izmantojot arī kafejnīcas “5. Elements” piedāvāto burvīgo ēdienu klāstu.

Garšīgi papusdienojuši Lindas kafejnīcā un uzklausījuši viņas  stāstījumu, apskatījuši telpu dizainu un iepazinušies ar tikko iekārtoto rotaļu un atpūtas istabu bērniem, devāmies atpakaļ uz savām mājām iedvesmas pilni īstenot savas biznesa idejas dzīvē.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Anita Briška,

LLKC Madonas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru