Mājražošana - Gan veselībai, gan garšas baudījumam

GalerijaPrint

Zemnieku saimniecība „Dārzi” Bauskas rajona Iecavas novadā strādā kopš 1992. gada. Saimniecību vada dārzniece ar vairāk nekā 40 gadu pieredzi augļkopībā – Daila Kronberga.

 Pirmie smiltsērkšķu stādījumi saimniecībā iestādīti 2004. gada aprīlī, bet 2009. gadā zemnieku saimniecība ieguva bioloģiskās saimniecības sertifikātu. Pašlaik bioloģiski sertificēti smiltsērkšķi tiek audzēti 20 hektāru platībā.

 Piedāvā daudzveidīgu produkciju

 Tagad „Dārzi” piedāvā jau ļoti daudzveidīgu produkcijas klāstu no bioloģiski audzētiem smiltsērkšķiem: sulu (auksti spiestu vai pasterizētu), ogu un lapu tēju, eļļu, džemu no smiltsērkšķiem, kā arī ar brūkleņu, zemeņu, ābolu, ķirbju, pīlādžu un aroniju piedevām, „Gardo smiltsērkšķu medus podu”, sīrupus, želejkonfektes un saldētas ogas. Jaunums ir rabarberu, smiltsērkšķu un ābolu sulas ērtā trīs litru kartona iepakojumā.

 Saimniece Daila Kronberga atzīst, ka mājražošanas uzsākšana nav bijusi sarežģīta, jo izprastas un izpildītas Pārtikas un veterinārā dienesta prasības, tāpēc arī turpmākā sadarbība veidojusies veiksmīga. Produktu ražošanai izmantotas pašu izstrādātas receptūras, bet zināšanas iegūtas pašmācības ceļā. Protams, jāstrādā un receptūras jāpilnveido, un tas arī gadu gaitā tiek darīts, par ko liecina bagātīgais produkcijas klāsts.

 Smiltsērkšķu gardumi un Valsts augu aizsardzības dienestā sertificēti saimniecībā audzēti stādi vasarās pieejami dažādu pilsētu svētkos un gadatirgos Latvijā. Arī savā ražotnē Mūsas ciematā tiek uzņemti interesenti, kuriem tiek stāstīts par ražošanu un parādīts, kur aug smiltsērkšķi un kā top produkti. Tad degustācijā tiek pasniegti smiltsērkšķu džemi, sīrupi, tēja un karstais dzēriens.

 Izbraucieni uz tirdzniecības vietām notiek ar savu transportu, visbiežāk tiek mērots attālums ap 70 kilometriem, kas visbiežāk veicams uz Rīgu. Izbraukuma tirdzniecība prasa lielu laika patēriņu, kā arī dārgi izmaksā – gan degvielas patēriņa, gan salīdzinoši augsto tirdzniecību vietu izmaksu dēļ.

 Iepriekšējos gados zemnieku saimniecība „Dārzi” izbraukuma tirdzniecībā devās daudz biežāk un tālāk. Plašais mājražojumu sortiments tika piedāvāts ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas un Igaunijas tirgos. Ceļā uz Lietuvas vai Igaunijas pilsētu svētkiem tika mēroti pat vairāki simti kilometru. Viss tika darīts, lai iegūtu atpazīstamību. Tagad tas atmaksājas, jo daudz tiek ražots pēc pasūtījuma.

 Svarīga tiešā saikne ar pircēju

 Lai palielinātu produkcijas realizāciju, protams, ir svarīga tiešā saikne ar pircēju tirdziņos vai degustāciju laikā pašu saimniecībā. Taču, lai piesaistītu uzmanību produktam, par svarīgu atzīta arī sava iepakojuma dizaina izveide, mājaslapas www.gardumi.lv izveide, kā arī citas aktivitātes. Jāpilnveidojas, jāseko jaunumiem internetā, jāizmanto gan tiešās, gan netiešās reklāmas iespējas, lai plašākam cilvēku skaitam pastāstītu par savu produktu.

 Šobrīd zemnieku saimniecībā „Dārzi” pilnā sparā rit pavasara darbi. Atjaunoti jau 1,7 hektāri smiltsērkšķu stādījumu. Stādīšanai šī gada vēsais pavasaris ir ļoti labvēlīgs, jo paildzina lapu plaukšanas laiku. Svarīgi jaunos kociņus iestādīt, kamēr tiem lapas vēl nav saplaukušas. Saimniece teic: „Pavasarī katrs mirklis svarīgs. Tikai tad, ja visi darbi, sākot no augsnes apstrādes, beidzot ar stādījumu apgriešanu un kopšanu, ir paveikti optimālajos termiņos, var cerēt uz produktīvu pieaugumu un labām ražām nākotnē.”

 Runājot par nepieciešamajiem ieguldījumiem, lai uzsāktu mājražošanu, Daila Kronberga atzīst, ka katram tie būs atšķirīgi atkarībā no tā, ko cilvēks vēlas ražot, cik daudz, un kādas telpas tam nepieciešamas. Sākumā viss esot diezgan vienkārši, taču, augot mājražošanas apjomam, rodas nepieciešamība pēc speciālām ražošanas iekārtām un plašākām telpām. Attīstība prasa ieguldījumus. Tāpēc ņemts aizņēmums bankā, bet tā saņemšana nav radījusi problēmas, jo saimniecība jau ieguvusi zināmu atpazīstamību, produkcijai ir savi pircēji, un ienākumi no mājražošanas ļauj pildīt kredītsaistības.

 Notiek sadarbība ar konsultantiem

 Tika apstiprināts LLKC Bauskas konsultāciju biroja izstrādātais projekts lauksaimniecības produktu pārstrādei un pirmapstrādei mājas apstākļos. Tā rezultātā ar LEADER programmas palīdzību piesaistītais ELFLA atbalsts kļuva par atspērienu uzņēmuma attīstībai. Papildu atbalstu deva arī iesaistīšanās „Lauku teritorijas ekonomiskās aktivitātes veicināšanas programmā”. Taču visa pamatā ir pieredze, zināšanas par nozari, skaidra vīzija par produktu, tirgus izpēte un centieni arvien pilnveidoties atbilstoši laikam un iespējām.

 Vaicāta, ko varētu vēlēt tiem, kuri vēlas uzsākt nodarboties ar mājražošanu, Daila Kronberga saka: „Vispirms jātiek skaidrībā: ko ražos, kā ražos un realizēs saražoto produktu. Jāiepazīstas ar visu institūciju prasībām mājražotājam. Lai veicas!”

 Uzziņai. Smiltsērkšķu sula satur lielu daudzumu C un E vitamīna, kā arī B grupas, PP un K vitamīnus un vairāk nekā 180 bioloģiski aktīvas vielas. Smiltsērkšķi bagātīgi satur gan taukos, gan ūdenī šķīstošus vitamīnus, kā arī antioksidantus, kas samazina brīvo radikāļu izraisītos organisma bojājumus. 

 Dace Griķe, LLKC Bauskas nodaļas lauku attīstība speciāliste un uzņēmējdarbības konsultante

Dace Millere, LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto galerija: 

Pievienot komentāru