Mazie pārtikas ražotāji apmācībās paaugstina profesionalitāti

GalerijaPrint

No marta līdz aprīlim Kurzemes un Zemgales mājražotājiem tika dota iespēja paaugstināt savas profesionālās iemaņas LLKC rīkotājās arodapmācībās.

Pirmā grupa 28 cilvēku sastāvā piedalījās sešās nodarbībās Nīcas novada domē. Ražotāji no Nīcas, Durbes, Rucavas un citiem apkārtnes novadiem pulcējās, lai gūtu jaunas idejas savai darbībai un apgūtu tai nepieciešamās zināšanas.

Dalībnieki apguva tēmas par minimālajām higiēnas prasībām, grāmatvedības kārtošanu, produkcijas pašizmaksas aprēķinu, iepazina lauku tūrisma uzsākšanas iespējas pārtikas ražotāja saimniecībā, pārtikas ražotāju sadarbības nozīmi, produktu pārdošanas prasmes, HACCP sistēmas nozīmi un ieviešanu uzņēmumā. Pēdējā mācību dienā dalībnieki visi kopā apciemoja dažus no Kurzemes puses kolēģiem. Ciemošanās notika pie z/s „Ievlejas” Sakas pagastā, kur saimniece cep maizīti, z/s „Turaidas” Dunalkas pagastā, kur saimniece audzē ārstniecības augus un ievāc bišu medu, kā arī tika apmeklēts gaļas pārstrādes uzņēmums SIA „SC Grand” Priekulē.

Apmācību programma tika veidota tā, lai dalībnieki iegūtu daudzpusīgas zināšanas un aktuālo informāciju par nozarē būtiskiem jautājumiem. Tos ņemot vērā, spētu attīstīt savu konkurētspēju Latvijas mazo pārtikas ražotāju tirgū. Viens no papildu ieguvumiem šādās mācībās ir dalībnieku kontaktu apmaiņa un rastā iedvesma darboties. Protams, katrs pats ir atbildīgs par to, cik ilgi sevī spēs saglabāt šo iedvesmu un paspēs īstenot jaunās ieceres, līdz pirmās grūtības liks par sevi manīt.

Dalībnieki apmācību noslēgumā rakstīja savu vērtējumu par pasākumu un atzina, ka labprāt satiktos biežāk kā domubiedru grupa, lai apspriestu sev aktuālos jautājumus un apgūtu jaunas zināšanas.

Te veidojās potenciāls jaunām sadarbības formām. Lai tās izveidotos, domubiedriem jāizvirza kopīgi mērķi un uzdevumi, kā arī jāizvirza no sava vidus uzņēmīgs līderis, kurš dzīvē iedzīvinās sapņus un plānus.

Šeit svarīgs ir novada pašvaldības atbalsts, lai uzņēmēju apvienība spētu īstenot savas ieceres. Ikdienas darbu apjoms pierāda to, ka līderis spēj ziedot savu laiku pārējo labā līdz zināmai robežai. Tiklīdz, piemēram, tiks radītas jaunas tirdzniecības vietas, nepieciešams būs pastāvīgs darbinieks, kurš visu savu laiku veltīs uzņēmēju kopējā mērķa īstenošanai.

Lai Kurzemes mazajiem pārtikas ražotājiem izdodas sekmīgi apvienot savus spēkus un stiprināt vietējās pārtikas noietu reģionā!

Otrā grupa strādāja Jelgavas novadā, kur pulcējās 26 jau pieredzējuši pārtikas ražotāji, kuri apguva iepakojuma un produktu gatavošanas jaunākās tehnoloģijas. Visas dienas garumā dalībnieki kopā ar lektori Aiju Van der Steinu apguva vietējā produkta tiešās tirdzniecības nozīmi un iesaisti lauku tūrismā.

Apmācības noslēdzas ar semināru Pelvas pilsētā Igaunijā. Šeit dalībnieki iepazina Pelvas novada pieredzi mazo uzņēmēju sadarbībā un mārketinga aktivitāšu īstenošanā.

Galvenās atziņas. Vairāk nekā puse Igaunijas  iedzīvotāju pirktu vietējo preci, ja zinātu, kur to pirkt. Baltijas teritorijā ir attīstījušās vietējo produktu veikalu ķēdes (sākotnēji Tartu, pēc tam Pērnavā un Tallinā). Pamazām pieaug vidēja un elitāra līmeņa preču pieprasījums. Patērētāji pieprasa luksusu reizē ar askētismu, tiek veikti produkta iepakojuma uzlabojumi. Igaunijā izpētīts, ka ražotājs, uzlabojot sava iepakojuma kvalitāti un izskatu, spēj realizēt uz pusi vairāk savas produkcijas nekā līdz šim.

Jāatraisa uzticēšanās spēja, kas sekmēs sadarbību ( piegādātājiem, partneriem, klientiem). Šī spēja ir ļoti būtiska, attīstot saimniecisko dzīvi. Novērots, ka lauku teritorija ir labs potenciāls, kur to vairot un attīstīt, nekā pilsētvidē. Pierādījums tam ir LEADER pieejas līdzšinējais devums lauku kopienām.

Apmācību dalībnieki atzina to, ka jāpaveic nopietns mājasdarbs. Jāizanalizē sava produkta iepakojums un tā efektivitāte. Jānosaka, kādi ir iespējamie un nepieciešamie uzlabojumi. Apmācību laikā šim darbiņam tika saņemta laba ceļamaize.

Šādas apmācības ir būtiskas, lai periodiski mazie uzņēmēji kopā ar nozares ekspertiem paskatītos no malas uz savu uzņēmējdarbību un ieraudzītu izaugsmes iespējas un reālus instrumentus, kā to izdarīt.

Videga Vītola,

LLKC Jelgavas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru