Mazpulcēni dodas uz saimniecību “EKO dārzs”

GalerijaPrint

Mācību gada pirmais mēnesis Limbažu sākumskolas un Liepupes pamatskolas mazpulcēniem noslēdzās ar braucienu uz bioloģisko saimniecību SIA “EKO dārzs”, kur viņus uzņēma tās īpašniece Aija Ošāne.

Saimniecības apmeklējums sākās ar saimnieces lepnumu un prieku – gaļas liellopu Angus šķirnes ganāmpulka apmeklējumu. Saimniece pastāstīja, kā ganāmpulks izveidots, kā tiek baroti dzīvnieki, kur tie dzīvo ziemā, kā arī par to, cik kvalitatīva gaļa ir šiem dzīvniekiem. Mazpulcēni ieklausījās stāstījumā un uzdeva jautājumus par ganāmpulka lielumu, dzīvnieku svaru un dzīves ilgumu. Saimniece pastāstīja, ka ganāmpulkā ir 24 zīdītājgovis un viens vaislas bullis. Ganāmpulks pamazām tiek paplašināts, lai varētu šīs šķirnes dzīvniekus audzēt Latvijā un ražot augstvērtīgu gaļu.

Brauciens turpinājās uz ganībām, kur ganās Merino krustojuma aitas. Ganāmpulkā ir 80 aitu mātes ar jēriem. Parasti dzīvnieku realizācija notiek rudenī. Saimniece pastāstīja par aitu ēdienkarti, turēšanas apstākļiem un jēru dzimšanu. Blakus aitu aplokam divos hektāros ierīkots ābeļu stādījums. Šī gada raža jau novākta un nolikta glabāšanai, taču saimniece stāsta arī par citiem  darbiem, kas veicami augļu dārzā. Interesanta bija praktiskā nodarbība ābeļu vainaga veidošanā, kur piedalījās lielākā daļa mazpulcēnu. Šī praktiskā nodarbe lika aizdomāties arī skolotājām, kā iegūt lielāku un kvalitatīvāku ražu. Vidēji no ha tiek iegūtas desmit tonnas ābolu, kuru realizācija notiek ziemas periodā. Arī āboli tiek audzēti, ievērojot bioloģiskās lauksaimniecības prasības.

Tā kā rudens vējš atnesa lietus mākoņus, dodamies uz medus pirmapstrādes telpu, kur notika dažādas praktiskas nodarbības saistībā ar medus pirmapstrādi un fasēšanu. Vispirms saimniece pastāsta par bišu dzīvi stropā, kā aprīkots strops, kas ir vasks, šūnas, kādi biškopības produkti tiek iegūti. Bites medu vāc un nes uz stropu 3 km rādiusā, taču var aizlidot vēl tālāk. Aijas saimniecībā iegūst propolisu, kas ir dabīgās antibiotikas, ziedputekšņus, bišu maizi un medu. Nu laiks ķerties klāt pie praktiskajiem darbiem – uz speciāla statīva nolikti rāmji, kuriem veic šūnu atvākošanu, lai pēc tam tos  ievietotu medussviedē. Arī šoreiz varēja redzēt, ka praktiskās nodarbības bērniem ir saistošas un interesantas. Kad seši rāmji atvākoti un ievietoti medussviedē, sākās interesantākā daļa. Saimniecībā esošā elektriskā medussviede aprīkota ar programmu, kas medus izviešanu no šūnām nodrošina pilnā apmērā un pēc tam jau atliek fasēšanas process. Vienlaikus ar praktiskajām darbībām tiek stāstīts par iegūto produktu veselīgumu, tirdzniecības iespējām un attīstību.

Pasākuma nobeigumā saimniece mazpulcēnus cienā ar nupat iegūto medu, tēju un āboliem. Vēl pārrunājam iespaidus un iegūto informāciju, un tad jau ceļš uz skolām, kur mazpulcēni gūtos iespaidus pārrunās savās nodarbībās un, kas zina, varbūt nākotnē veidosies kāda laba daudznozaru saimniecība.

Brauciens notika Valsts Lauku tīkla pasākuma  “Lauksaimniecības un mežsaimniecības popularizēšana vispārizglītojošās skolās“ ietvaros.

Zaiga Blaua,

LLKC Limbažu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru