“Meistaros” saimnieko meistarīgi

Pavasaris “Meistaros” sākās ar vērienu. Tāpat kā iepriekšējos gados, plauktos tika rindotas kastītes ar diedzējamiem sēklas kartupeļiem un dārzeņu noliktavā notika ķiploku daivošanas darbi. Dārzeņu audzēšanā ir ļoti daudz roku darba, tomēr saimnieku tas nebiedē. Taisni otrādi, šķiet, ka Nikolajs Maikūns ikvienas grūtības uztver kā jaunu iespēju augt un attīstīties.

Izraudzītas ienesīgākās kultūras

Ar praktisku prātu un radošu pieeju var paveikt lielas lietas arī pavisam mazā zemes pleķītī. Līdz šim saimniecībā “Meistari” tika apsaimniekoti 1,43 ha aramzemes, kas jau šogad pieaugs līdz 4,83 ha. Ar lielu rūpību iekopta un ražošanā atgriezta kādreizējai liellopu fermai piegulošā teritorija. Ieguldījumi un atdeve te tiek rēķināta no katra kvadrātmetra. Audzēšanai izraudzītas ienesīgākās dārzeņu kultūras un šķirnes, neaizmirstot par augmaiņas ievērošanu un zaļmēslojuma starpkultūrām. Ziemā, kad darbi dārzeņu noliktavā apdarīti, aktīvā darba sezona sākas darbnīcā. Tiek remontētas, būvētas un uzlabotas sējai, stādīšanai un augsnes apstrādei paredzētās mašīnas. Nikolaja būvētās piekabes ir sertificētas un tiek pārdotas arī ārpus Latvijas. To kvalitāti, izturību un piemērotību mazā saimniecībā veicamiem darbiem novērtējuši arī Lietuvas, Polijas un Igaunijas zemnieki.

Katrs darbs “Meistaros” tiek organizēts tā, lai prieku gūtu ne tikai no darba augļiem, bet arī no pašas darīšanas. Katram ģimenes loceklim te savi lielie un mazie pienākumi, kas tiek veikti ar lielu uzmanību un precizitāti. “Jūs esat izveidojis paraugsaimniecību,” saku Nikolajam mūsu tikšanās reizē “Meistaros”. Nikolajs, aizslēdzot skapi, kurā glabājas augu aizsardzības līdzekļi, teic: “Vispirms gribu būt paraugs saviem bērniem, galvenais ir drošība un atbildība par visu, ko daru!” Saimnieka vārdi nāk no sirds, tas redzams mazā Roberta acīs. Jaunākais saimniekdēls ar neviltotu interesi kopā ar tēvu izrāda saimniecību. 

Iegādāts jauns traktors

Piemājas saimniecībā “Meistari” katrs gads nes ko jaunu. Taču šis pavasaris ir īpašs, jo saimniecībā iegādāts jauns traktors. Tas aprīkots ar lēngaitas mehānisko kārbu ar pazeminātiem ātrumiem, kas piemērota dārzeņu platību kopšanas un ražas novākšanas darbiem. Vērtīgā spēkrata iegādei saņemts Eiropas Savienības finansējums. Nikolajs 2015. gada vasarā iegriezās LLKC Bauskas nodaļā, lai noskaidrotu par ES atbalsta iespējām saimniecības attīstībai. Tikšanās izvērtās par veiksmīgu sadarbību, kas turpināsies arī nākamajos gados. Rudenī izstrādātais projekts guva atbalstu ELFLA LAP pasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”.

Šis gads saimniecībā ir sākuma punkts vēl efektīvākai darbībai. To nodrošinās gan jaunais traktors, gan plānotā inovācija dārzeņu noliktavā. Jau gadiem ilgi saimnieks strādā pie ķiploku un sīpolu kaltes “projekta”. Katra sezona ir jauns pētījums un salīdzinājums iegūtās ražas kvalitatīvā izžāvēšanā un saglabāšanā. Ar ziemas ķiplokiem problēmu neesot, tie tiek vākti jūlijā. Savukārt par to, kā vienkāršāk būtu nodrošināma vasaras ķiploku un sīpolu ražas pareiza izžāvēšana, saimnieks galvu lauza jau sen. Šogad Nikolaja prātā briedušo un uz ilggadējiem salīdzinājumiem balstīto kaltes ideju plānots sākt īstenot dzīvē.

Šopavasar ar ķiplokiem apstādīti 0,52 ha. To sagatavošana stādīšanai ir pamatīgs darbs, jo katra galviņa tiek sadalīta, katra daiviņa apskatīta, un stādīšanai atlasīts vien vesels un no slimībām brīvs sēklas materiāls.

Ieceres gūst piepildījumu

Vecsaules pagasta “Meistaros” Nikolajs saimnieko kopš 2003. gada. Saimniecībā tiek audzēti sīpoli, ķiploki, burkāni, bietes un kartupeļi. Augu maiņai ir arī graudaugi, un katru rudeni zaļmēslojumam tiek sēts eļļas rutks. Pēdējo gadu laikā saimniecībā strādāts pie ziemas un vasaras ķiploku stādmateriāla pavairošanas. Dārzeņu glabāšanai pielāgotas kādreizējās fermas telpas. Ziemā te notiek dārzeņu šķirošana un fasēšana, savukārt otrā ēkas galā – darbnīcās tiek veikts tehnikas un iekārtu remonts. Ja man būtu jāaprēķina “Meistaros” veiktais lietderīgais darbs, – tam būtu augsta vērtība. Visi resursi un prasmes te tiek novērti un izmantoti, un katra iecere gūst savu piepildījumu.

Dace Griķe,

LLKC Bauskas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Pievienot komentāru