Pavasara nemiers stādaudzētavā “Celmu Pasaule”

GalerijaPrint

Vēl ziemā, kad dārzkopji plāno un izsapņo savus vasaras darbus, Engures novada Smārdes pagasta stādaudzētavā “Celmu Pasaule” darbi ritēja pilnā sparā. Drīz sāksies skaistais pavasara nemiers.

Šī saimniecība savu darbību uzsākusi relatīvi nesen – 2018. gadā. Tās mērķis ir izveidot konkurētspējīgu uzņēmumu, kas nodarbojas ar dārzeņkopību un stādu audzēšanu segtajās platībās. Lai nezaudētu attīstības un izaugsmes potenciālu un sasniegto klientu augsto novērtējumu, tiek īstenotas dažādas optimizācijas un modernizācijas idejas, labiekārtota saimniecības apkārtne, strādāts pie sortimenta dažādošanas, klientu vēlmju izzināšanas un jaunāko modes tendenču pētīšanas pasaules dārzkopības un puķkopības izstādēs. Saimnieki labprāt piedalās LLKC Tukuma konsultāciju biroja rīkotajos pieredzes braucienos Latvijā, kur smeļas jaunas idejas un iedvesmu.

Piesaistīti projektu līdzekļi

Saimnieki – Ineta Rudzīte un Haralds Kronbergs – saimniecības attīstības un modernizācijas idejas īstenojuši pašu spēkiem, piesaistot dažādu projektu finanšu līdzekļus. Īstenojot ES līdzfinansētu projektu Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākumā “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, tika iegūts grants modernas siltumnīcu apkures sistēmas ierīkošanai. Šai sistēmai tika pieslēgtas trīs no septiņām siltumnīcām. Projekta ieviešanas rezultātā tika samazināts siltumnīcu apsildes nodrošināšanai patērētais laiks un   energoresursu patēriņš. Saimnieki atzīst, ka šis iegūtais laiks ir neatsverams, īpaši tādēļ, ka ziemā nav jāceļas ik pa divām, trim stundām un jāiet kurināt katru siltumnīcu atsevišķi. Arī malkas sagāde kļuvusi vieglāka – jaunā sistēma tiek kurināta, izmantojot kokskaidu granulas, tādēļ saimniecībā nepieciešamais malkas apjoms ir samazinājies – vairs tik, cik pašiem, ne ražošanai.

Pērnvasar saimniecībā tika īstenots līdz šim nozīmīgākais attīstības projekts – jaunas 600 m2 lielas siltumnīcas izbūve un aprīkošana. Arī šo, ES līdzfinansēto Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Investīcijas materiālos aktīvos” projekta pieteikumu, tāpat kā iepriekšējo, sagatavoja un izstrādāja, kā arī konsultēja tā īstenošanas procesu LLKC Tukuma konsultāciju biroja konsultanti. Jaunās siltumnīcas izbūves projektam trūkstošo finanšu līdzekļu piesaistei tika izstrādāts atbalsta pieteikums Attīstības finanšu institūcijai “Altum”. Saimniece norāda, ka pašai tas nebūtu bijis pa spēkam – papildus darbiem saimniecībā un siltumnīcās, tādēļ izmantojusi šo pakalpojumu.

Šurp brauc pēc iedvesmas

Jaunajai sezonai sagatavotas praktiski visas siltumnīcas. Marta sākumā jau sāk ziedēt tulpes, bet februārī notika spraigais sējas darbu posms. Pirmās tika sētas paprikas, tomātu, graudzāļu, ziemciešu, agro zaļumu un salātu sēklas. Dažādu krāsu salātus un zaļumus audzē podiņos, kurus, kad tie paaugušies, komplektē audzēšanai kastēs. Šie ir pirmie stādi, kurus klienti var iegādāties, par tiem rūpēties un iegūt veselīgus pašaudzētus agros pavasara zaļumus savam uzturam. Šurp pēc iedvesmas un stādiem drīz jau atkal brauks dārzkopības entuziasti un puķu mīļotāji. Te piedāvāto puķu klāsts ir ļoti plašs – no ierastajām atraitnītēm, pelargonijām, petūnijām līdz eksotiskākajām kleomēm, kas veido lielus un  skaistus cerus, gomfrēnām un citiem brīnumiem.

Kamēr darbi dārzos vēl īsti nav sākušies, saimniece iesaka vietnes, kur smelties iedvesmu un zināšanas jaunās sezonas dārza darbiem. Ineta uzskata, ka dārzkopji bez profesionālās dārznieka izglītības daudz vērtīgu zināšanu var iegūt dažādās domubiedru grupās FB, piemēram, @sapņudārzs, @elegantsdārzs, @darzaterapija – tur ir daudz svaigu ideju un ierosmju.

Aktuālas – garšaugu kombinācijas kastēs

Šogad ļoti aktuālas esot garšaugu kompozīcijas balkonu kastēs un dārza toveros, kas ir lietderīgi, ērti un skaisti. Dominējošās ir austrumu garšas un aromāti – timiāns, kolas zāle, stēvija, koriandrs, acteku cukura augs, rozmarīns, raudene, salvija, baziliks un dažādas mētras. Šiem augiem ir dažādi augstumi, nokrāsas un aromāti. Kombinējot ar iemīļotajām puķēm, tie rada īpašu noskaņu. Vēl kā īpaša tendence tiek izcelti balkonos audzējamie tomāti. Arī to dažādība ir neaprakstāma – krāsas, augu augstumi, ķekaru dekoratīvais košums un garšas nianses.

Dārzu iekārtojumu būtiski ietekmē cilvēku ikdienas aizņemtība, vēlme mazāk laika un pūļu veltīt dārza kopšanas darbiem, bet vairāk baudīt dārza radītās vērtības – izaudzēto ražu un noskaņu. Mazāk tiek veidotas dobes. Stādījumi tiek ierīkoti toveros uz paaugstinājumiem un kastēs. Liela vērība tiek veltīta podu dizainam – materiālam, formai un krāsai.

Īpaša tendence ir noskaņu dārzi

Dārzu iekārtojums tiek vairāk pārdomāts. Īpaša tendence ir noskaņu dārzi, kuru ierīkošanā uzsvars tiek likts vai nu uz aromātu, sajūtām kādas tie rada, piesaistot dažādus kukaiņus un tauriņus, vai uz krāsu gammu. Vienotā krāsu gammā ierīkoti dārzi ļauj relaksēties, baudīt mierpilnu noskaņu pēc saspringtas darba dienas, bet košu krāsu stādījumi dod enerģiju, uzlādē, rosina radošumu. Nemainīgi dārza un balkonu noformējumos iecienītākie augi ir pelargonijas un petūnijas, kuras var lepoties ne vien ar bagātīgu krāsu gammu, dažādām formām un salīdzinoši vienkāršu kopšanu, bet arī ar raibām un krāsainām lapām. Akcentam tiek izmantoti dažādi struktūraugi, graudzāles un ziemcietes. Ļoti skaistas ir heiheras un dažādu hostu stādījumi, ērti kopjamas ir Dienvidamerikas verbenas, rudbekijas, kosmejas, kam ir liela krāsu daudzveidība.

Stādaudzētavā audzē ne tika podu, balkonu un dārza puķes un to kompozīcijas, bet arī dažādus garšaugus un dārzeņus – gan stādus, gan vēlāk var iegādāties arī izaudzētos dārzeņus.

Saimniecība sēklas iegādājas pārbaudītās tirgotavās: “Mārupes sēklās”, “Onava”, “Agrimatco”, “A.M. Ozoli” un “Dārza ABC”. Visas šīs tirgotavas piedāvā sēklas iegādāties attālināti – internetā. Ir pieejamas sēklas gan profesionālajos iepakojumos, gan sīkfasējumos.

Saimniece ar aizrautību stāsta par modes tendencēm – augiem un populārākajiem krāsu salikumiem. Viņa atzīst, ka dārzu modei ir reģionāls raksturs – Tukuma pusē pieprasītākie ir balkona kastēs, podos un toveros stādāmi augi, kā arī “viss ēdamais”.

Šīs sezonas jaunumi stādaudzētavā ir nokarenās ložņu smilgas, šļūdoņu vībotne, dažādi garšaugi, arī ciprešu santolīna, daudz dažādu laimiņu, graudzāles un dekoratīvas zaķskābenes, dažādas ģipsenes, laurencijas, dekoratīvās vērmeles, eiforbijas, budlejas, hountijas, dažādas krustaines.

Stādu pietikšot visiem

Par pircēju ieradumu maiņu, ko ietekmējusi pagājušā pavasara ārkārtas situācija un nedrošība vasarā, saimniekiem ir savs viedoklis. Viņi savu preci arī agrāk tirgoja tiešā tirdzniecībā savā saimniecībā, tādēļ šajā ziņā izmaiņu nav bijis. Saimniecību gan apmeklējis daudz lielāks skaits klientu kā iepriekšējos gados. Pērn ir bijis jūtami lielāks pieprasījums pēc stādiem, tie ātri izpirkti. Pieprasījums bijis gan pēc puķu, gan garšaugu un dārzeņu stādiem. Šogad stādu pietikšot visiem gribētājiem, jo, pateicoties jaunās siltumnīcas izbūvei, ir krietni palielinājušās ražošanas platības un jauno tehnoloģiju radītās iespējas. Šajā sezonā klientu ērtībām tiks piedāvāta iespēja pirkumu apmaksai izmantot bankas termināli.

Stādaudzētavā strādā arī pie noskaņas radīšanas. Lai klientiem ir patīkami, ērti un droši. Te ir rotaļu namiņš mazākajiem apmeklētājiem, dažādi objekti, kas izdaiļo apkārtni. Tas viss ir saimnieka roku darbs un idejas. Šīs sezonas jaunums ir Haralda radītais noskaņas stūrītis – atpūtas vieta vienā no siltumnīcām. Te ir iespēja iepazīties ar stādu un puķu bukletiem, kungiem īsināt laiku, kamēr dāmas ir iegrimušas krāšņumu paradīzē, bet bērni rotaļājas savā teritorijā vai apjūsmo lauku sētas dzīvnieciņus. Te valda īpaša noskaņa – šī ir harmoniska pasaule – bauda acīm un garam, tas nav tikai bizness.

Jaunāko informāciju par stādaudzētavas piedāvājumu var smelties FB kontā @Celmupasaule, zvanot saimniecei Inetai uz tālruni 29150122 vai braucot ciemos – “Celmi”, Smārdes pagasts, Engures novads.

Lita Cielava,
LLKC Tukuma biroja uzņēmējdarbības konsultante   

Foto galerija: 

Pievienot komentāru