Pierīgas saimniecībās skolēniem rodas izpratne par dārzkopības nozari

GalerijaPrint

Šogad LLKC Saldus konsultāciju biroja speciālisti viesojās Saldus novada Druvas vidusskolā un Gaiķu pamatskolā. Ar dažādām aktivitātēm skolēniem tika veidota izpratne par lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēm, to darbību, attīstību un iespējām apgūt lauksaimniecības profesionālo izglītību.

Pieredzes apmaiņas brauciens šoreiz tika organizēts uz Bulduru dārzkopības vidusskolu un saimniecībām, kas pārstāv dārzkopības nozares.

Bulduru dārzkopības vidusskola ir pirmā skola Latvijā, kas uzsāka apmācības dārzkopībā. Vairāk nekā simt gadu Bulduros tiek veidoti dārzi un izkoptas dārzkopības tradīcijas. Bulduru dārzkopības vidusskolā sagatavo speciālistus mūsdienās pieprasītās nozarēs – dārzkopībā, vides dizainā un viesmīlībā. Skola lepojas ar to, ka šobrīd piedāvā apgūt jaunas un pieprasītas specialitātes – ekotūrismu un kokkopja arborista arodu. Mācīšanās notiek ne tikai skolas solā, bet arī praktiski pielietojot iegūtās zināšanas. Skolai ir siltumnīca, lauki un dobes, kā arī mācību bāzes, kur kopšanas un uzturēšanas darbos iesaistās audzēkņi. Skola piedāvātās mācību programmas īsteno, sadarbojoties ar Latvijas Lauksaimniecības universitāti. Abu izglītības iestāžu mācību programmas ir savstarpēji saskaņotas, un tām tiek nodrošināta pēctecība.

Dienas gaitā skolēniem bija iespēja iepazīties ar topošo ēdināšanas pakalpojumu speciālistu, viesnīcu pakalpojumu speciālistu, dārzkopības tehniķu, floristikas speciālistu un stādu audzētāja specialitātēm, ielūkojoties mācību procesa gaitā. Tika sniegta informācija arī par to, kā pieteikties mācībām, un par iespējām iesaistīties ES apmaiņas programmās.

Floristikas kabinetā un siltumnīcās lielāku sajūsmu varēja redzēt meiteņu acīs, taču, kad nonācām līdz skolas sporta namam un lauksaimniecības tehnikas novietnei, – tur gan iemirdzējās puišu acis!

Kas gan būtu dārzkopības vidusskola, bez kārtīgas siltumnīcas? Bulduros ir uzbūvēta 2400 kvadrātmetru plaša siltumnīca, kur dārzkopības nozares audzēkņi apgūst profesijai nepieciešamās prasmes. Interesanti, ka siltumnīcā ir liels baseins, kurā uzkrājas lietus un sniega ūdeņi, kuri tiek izmantoti augu laistīšanai. Par siltumnīcas efektivitāti ir padomāts rūpīgi, – ir transformējams jumts, kuru vasarā var atvērt, savukārt ziemā, siltuma taupīšanai jumtam var aizvilkt priekšā aizkarus. Siltumnīcā ir arī sava meteoroloģiskā stacija. Par patīkamu darba vidi kalpo ne tikai siltumnīca, bet arī tās aprīkojums. Skolēniem bija iespēja apskatīt podojamo mašīnu, – tā aizstāj daļu roku darba stādu piķēšanas procesā un uzlabo darba efektivitāti par 80%.

Tālāk devāmies uz netālu esošo kokaudzētavu “Bulduri”, kurā nodarbojas ne tikai ar dekoratīvo krūmu, mūžzaļo augu un ziemciešu audzēšanu, bet tā ir arī mācību bāze Bulduru dārzkopības vidusskolas audzēkņiem.

Tirdzniecības vadītājs Renārs Prūsis bija skolēnu gids kokaudzētavā. Tikāmies pie kokaudzētavas tirdzniecības stenda, un tāpēc Renārs stāstu sāka ar to, kā veidojas kokaudzētavas preces cena. Cenā ir ne tikai auga vērtība, bet arī tādas it kā šķietami nenozīmīgas lietas kā svītrkodu uzturēšana, uzlīme, augsne, iepakojums. Blakus tirdzniecības vietai bija arī krāšņi saaugušas dobes, kurām nozīme ir ļoti vienkārša – lai klients redzētu, kā aizskatīsies konkrētais augs pēc noteikta laika, jo iegādes brīdī stāds ir mazs. Par tirdzniecības stendu runājot, tam ir arī izveidots tāds jums, kas dod ap 30% noēnojumu, kas augiem saulainās dienās ir ļoti svarīgi.

Izstaigājot kokaudzētavas teritoriju, Renārs pastāstīja gan par augu pavairošanas veidu dažādību (ar sēklām, spraudeņiem, noliektņiem), gan par siltumnīcu dažādību un piemērotību katram augam, gan par rezerves apstādījumu kompozīcijām.

Izbraukuma seminārs tika noslēgts z/s “Strēlnieki”. Te ne tikai audzē, bet arī pārstrādā veselīgās ogas un augļus gardos produktos. 20 darba gadi, izziņas process un nonākšana līdz kvalitatīvu produktu ražošanai ģimenes uzņēmumam ir nesusi atpazīstamību visā Latvijā.

Augstkrūmu melleņu stādījumi kārtīgi šosezon ražojuši, caur tiem dodamies tālāk skatīt saimniecību. Gar smiltsērkšķu un aroniju krūmiem nonākam līdz dzērvenājiem. Uz lauka sastādītas no Ziemeļamerikas vestās lielogu dzērvenes. Skolēniem bija iespēja apskatīt arī tādu aparātu kā dzērveņu tīrāmā mašīna.

Dodoties garām noliktavai, kurā glabājas cidonijas, saimnieks atzina, ka nepārtraukti ir jādomā par produkcijas dažādošanu, lai veiksmīgi konkurētu tirgū ar savu produkciju. Šobrīd no cidonijām tiek gatavotas ne tikai sukādes un sīrups, bet arī cidoniju pulveris, kurš ir gana vērtīgs produkts ne tikai vitamīnu satura, bet arī cenas ziņā. Kilograms cidoniju pulvera maksā 35 eiro.

Saimnieks atzīst, ka viņu produkti ir ar mīlestību audzēti un gatavoti, saglabājuši dabiskos vitamīnus un garšas. Pārstrādes procesā nav izmantotas krāsvielas, garšu un smaržu pastiprinātāji vai konservanti, kā arī termiskā apstrāde veikta pēc iespējas zemākā temperatūrā. Pārstrādātas tiek pašu audzētas ogas un augļi. Saimniecība iemaina vienīgi avenes un ķiršus, ko paši neaudzē. Gatavā produkcija tiek glīti izvietota saimniecības veikaliņā – sīrupi, pulveri, sukādes, marmelādes, dzērvenes pūdercukurā un citi produkti. Skolēniem bija sagatavots arī veselīgs un gards pārsteigums – produkcijas degustācija. Zinātkārākajiem saimnieks Jānis Bierands noslēgumā ļāva ielūkoties ražošanas un iepakošanas cehos. Vērtīgi, izglītojoši un interesanti!

Pasākums tika organizēts  VLT aktivitātes “ Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC  Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru