Riebiņu novada skolēni iepazīst uzņēmējdarbību Krāslavas novadā

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļa sadarbībā ar Valsts Lauku tīklu un Riebiņu novada skolām organizēja braucienu aktivitātē „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošās skolās”. Brauciena mērķis -  vispārizglītojošo skolu skolēnu informētības un intereses līmeņa celšana par uzņēmējdarbības attīstības iespējām lauku teritorijā.

Brauciena laikā tika apmeklēta Malnavas koledžas izglītības programmas īstenošanas vieta Višķi, ZS Kurmīši, ZS Akati un ZS Guntiņi.

Brauciena sākumā apmeklējām Malnavas koledžas izglītības programmas īstenošanas vietu Višķos. Sākumā skolēniem pastāstīja par profesijām - lauku īpašuma apsaimniekotājs, lauksaimniecības tehnikas mehāniķis, automehāniķis, ēdināšanas pakalpojumu speciālists. Tālāk devāmies apskatīt profesionālo mācību priekšmetu telpas un  lauksaimniecības tehnikas un automobiļu darbnīcas. Skolēni izrādīja interesi un uzdeva jautājumus.

Tālāk devāmies uz Krāslavas novada ZS Kurmīši, kas nodarbojas ar ārstniecības augu audzēšanu, izmantojot bioloģiskās saimniekošanas metodes. Saimniecības pamatdarbība ir ārstniecības augu audzēšana, kaltēšana, fasēšana, medus iegūšana, sveču ražošana no bišu saražotā vaska. Saimnieks teic, ka šogad ārstniecības augu platības sasniedza 20 ha, kurā tiek audzēti ap 20 veidu ārstniecības augu.  Saimniecības īpašnieks, Ivars Geiba, pastāstīja un parādīja saimniecībā audzētos augus, izstāstīja par augu nozīmi cilvēka veselībā. Skolēni varēja apskatīt tējas ražošanas cehu – žāvēšanas, fasēšanas telpas. Papildus saimniecībā  nodarbojas ar biškopību. No iegūtā vaska saimniecībā tiek gatavotas sveces un vaska šūnas. Arī katram skolēnam tika dota iespēja uztaisīt (uzrullēt) savu vaska sveci. Apmeklējuma noslēgumā skolēniem bija iespēja pagaršot dažādas tējas.

Pēc tēju degustācijas devāmies tālāk uz Robežniekiem, lai viesotos ZS Akati, pie īpašnieka Viestura Gabrusāna. Saimniecībā bija iespējams apskatīt mini zoo, sākot ar strausiem, pāviem, fazāniem, Austrālijas emu līdz pat sivēniem, govīm, trušiem, aitām, kazām un citiem dzīvniekiem.  Saimniecības īpašnieks aktīvi pastāstīja par saimniecības izveidi un saimniecībā esošajiem dzīvniekiem. Pēc saimniecības apskates, skolēniem tika dota iespēja degustēt strausa olas omleti.

Tālāk devāmies uz ZS Guntiņi, kur mūs sagaidīja lielais trušu pulks. Saimniecība jau desmit gadus nodarbojas ar trušu audzēšanu, izmantojot bioloģiskās saimniekošanas metodes, un šobrīd saimniecībā ir ap 300 trušu. Nobarojamie truši no pavasara līdz rudenim tiek turēti āra aplokos, kuros ir izvietotas mājas, lai truši varētu patverties no vēja un lietus. Trušu mātes ar trusēniem un  ciltstēvi atrodas kūtī.  Spēkbarību saimniecībā gatavo paši, tāpēc tiek audzētas auzas, kvieši, griķi. Trušu gaļa tiek realizēta eko veikaliņos Rīgā.
Robežnieku pagasta popularizēšanai un iepriekšējo gadu tradīciju atjaunošanai 2011. gadā ZS Guntiņi uzsāka jaunu nozari – zirgkopību. Skolēni tika dota laiks apskatīt un barot zirgus.

Pēc brauciena skolēni atzinīgi novērtēja brauciena lietderīgumu, atzīstot, ka tā ir iespēja uzzināt vairāk par profesionālajām skolām, par uzņēmējdarbību un lēnām sākt domāt par savas karjeras izvēli.

 

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru