Saldus jauniešiem sapnis par desmit biznesa idejām

GalerijaPrint

Saldus LLKC birojā ir noslēgušās ikgadējās jauniešu mācības. Kā ierasts, tās sākām ar informatīvo dienu, kurā interesi par mācībām izrādīja 16 dalībnieki. Jaunieši tika iepazīstināti ar LLKC un Saldus konsultāciju biroja darbību un piedāvātajām iespējām. Par jauniešu mācību mērķi, uzdevumiem un sasniedzamajiem rezultātiem, kā arī par konkursu “Laukiem būt!”  bija ieradusies pastāstīt LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja Elīna Ozola.

Jauniešu motivēšanai savā pieredzē dalījās Ģirts Vitkovskis, kurš ir arborists. Viņš nomainījis labi apmaksātu darbu Rīgā pret sirdslietu – darbu ar kokiem, un darbošanos savā dzīvesvietā  Saldus novadā. Savukārt Mārtiņš Bērtulis pastāstīja par to, kā viņam ir veicies šajās mācībās 2014. gadā. Jaunieši jau informatīvajā dienā veidoja patīkamu atmosfēru un aktīvi iesaistījās diskusijās, kas lika noprast, ka mācību laikā tiks izveidota laba darba komanda.

Uz mācībām tik aicināti ne tikai jaunieši, kam jau ir biznesa idejas, bet arī tādi, kuri ir ideju meklējumos. Šī iemesla dēļ arī pamēģinājām pieredzes apmaiņas braucienu rīkot mācību sākumā. Par to kā mums gāja braucienā, variet lasīt: http://www.laukutikls.lv/nozares/uznemejdarbiba/raksti/uznemeju-laba-prakse-iedvesmo-saldus-jauniesus

Jaunieši, ieguvuši enerģiju pieredzes apmaiņas braucienā, bija gatavi iepazīties ar lektoru, lai sāktu mācības, kuru laikā katrs varētu izstrādāt savu biznesa ideju. Lektors Uldis Drišļuks ar jauniešiem kopā pavadīja trīs aktīvas oktobra pirmdienas. Mācību procesā jaunieši uzsvēra, ka visvērtīgākais bijis tas, ka lektors ir runājis par ikviena ideju, sniedzis ieteikumus, kā arī, izspēlējot dažādās situācijās, licis padomāt viņiem no dažādiem skatu punktiem par savu biznesu. Dažiem no dalībniekiem pat mācību procesa laikā mainījās biznesa idejas.

Noslēguma dienā, patīkami satraukti, jaunieši LLKC Saldus biroja darbiniekiem un pārstāvjiem no Saldus rajona attīstības biedrības un finanšu institūcijas ALTUM prezentēja desmit biznesa idejas. Pārstāvji pēc ikvienas idejas izklāsta dalījās savos ieteikumos un informēja par to, kādas ir iespējas, ko jaunieši var izmantot katrā no šīm organizācijām.

Kaspars, kura aicinājums ir koks, vēlētos pievērsties galdniecībai un gatavot terases krēslus. No kokmateriāla atgriezumiem, kas radīsies gatavošanas procesā, viņš iecerējis kopīgi ar skolēniem gatavot interesantus putnu būrīšus.

Jauniešiem no Durbes – Ivetai un Mārtiņam – ir vēlme iesaistīties lauku tūrismā, pārpērkot jau esošu atpūtas kompleksu pie Durbes ezera, ko pārveidot Hygee stila koncepcijā. Ainaviskam skatam plānots arī izveidot Hailandes šķirnes lopu ganības. Ivetai jau ir pieredze lauksaimniecībā, jo viņa aktīvi iesaistās ģimenes saimniecības darbībā, kur nodarbojas ar Hailandes šķirnes lopu audzēšanu.

Pieredzes brauciena iedvesmota, un pēc Zanes Gustas (LavenderVilla) sacītā, ka viņa būtu gatava sadarboties ar citiem lavandu audzētājiem, arī mūsu jauniete Inese vēlas pamēģināt audzēt šo augu. Viņas plānā pašlaik ir apstādīt nelielu lauku pie mājām (stādi jau ir pasūtīti), veidot glītus dabīgos aromatizētājus un rotaļlietas, kā arī piedāvāt sevis iekopto vietu fotosesijām un pasākumu organizēšanai. Pavasara sīpolpuķes un rudens ziedi, ko sastādīt pamīšus lavandas laukā, būtu kā iespēja paildzināt viesošanās sezonu saimniecībā – ieteikums Inesei, lai pievienotu papildu vērtību saimniecībai.

Ģirts lūkojas turīgu klientu virzienā, jo vēlas tirgū piedāvāt produktu ar lielu pievienoto vērtību. Viņš vēlas nodarboties ar špalierēšanu, veidojot lielas mākslīgo koku formas. Mērķis ir izveidot 15–20 ha lielu kokaudzētavu. Klientiem tiktu piedāvāti profesionāli veidoti un kopti lieli koki. Ģirts uzsvēra, ka šobrīd Latvijā šī ir brīva tirgus niša. Uz dedzināta egles koka viņš uzzīmēja, kāds varētu izskatīties viņa logo, kurš būtu saistīts ar viņa māju nosaukumu.

Par ārstniecības augiem pēc MKPC organizētā semināra “Meža nekoksnes resursi, to izmantošana” apmeklējuma sākusi interesēties Sanita. Viņa jau šajā sezonā savākusi pietiekami daudz augu, un tos izkaltējusi. Noslēguma dienā viņai līdz bija dažādu produktu prototipi – pirts spilventiņi, pašdarināti bērnu miega karuselīši ar kaltēto augu pildījumu, inhalāciju spilventiņi, pašas gatavota smērīte sāpju remdēšanai un citi darinājumi. Sanita vēlas attīstīt savus ražojumus un papildināt zināšanas šajā jomā.

Par sociālās uzņēmējdarbības kustību ieinteresēta bija Solveiga. Viņas sākotnējā ideja bija par korfbola nodarbību vadīšanu, taču mācību procesa laikā biznesa ideja tika mainīta. Solveigas sirdslieta ir sports, un viņai rūp dzīvnieki, tāpēc viņa vēlas izveidot suņu parku ar šķēršļiem, un popularizēt suņu sporta veidu – adžiliti.

Blīdenes pusē pie varena ozola atpūtas vietu vēlas izveidot Kristīne. Papildus vērtību šīs vietas apmeklējumam piešķirtu foto  – velo orientēšanās, ko viņa vēlas piedāvāt. Kristīnes vērtība ir zeme, kurā dzīvojam, viņa vēlas saglabāt un veicināt cilvēkos vēlmi atzīmēt saulgriežus, ievērojot tradīcijas un rituālus.

Ilma, kura jau ir praktizējusies sveču gatavošanā, vēlas attīstīt uzņēmējdarbību, izveidojot mobilu pakalpojumu – “Siltā vaska roka”. Šis pakalpojums būtu radošs process, kura laikā klienti varētu izgatavot katrs pats savu rokas kopiju no parafīna vaska. Ilma bija arī atnesusi parādīt, kā tad šī “Siltā vaska roka” izskatās.

Ar mājražošanu nodarboties vēlas sākt Kitija, kura pēc izglītības ir pārtikas tehnologs, un vēlas sākt gatavot konditorejas izstrādājumus savā dzīvesvietā. Viņas priekšrocība ir mantotās receptes un pašas uzstādījums – gatavot produkciju no dabīgām un vietējām izejvielām.

Saimniekot bioloģiski vēlas Agnese. Dārzeņu un garšaugu audzēšanu viņa plāno savā saimniecībā, savukārt realizāciju  – Rīgas restorānos. Agnesei iepriekš ir bijusi sadarbība ar restorāniem, tāpēc viņa ir pārliecināta, ka pēc produkcijas būs pieprasījums.

Lektors Uldis dalībniekiem uzsvēra, ka jābūt lepniem un pārliecinātiem par sevi, un, lai būtu veiksmīgi biznesā un labās attiecībās ar klientiem, – ir jāpatīk pašam sev!

Jauniešiem noslēdzies kopīgs un aktīvs mācību periods. LLKC Saldus biroja vadītāja dalībniekiem pasniedza sertifikātus un aicināja pilnveidot savus biznesa plānus, lai varētu veiksmīgi startēt konkursā “Laukiem būt!”.

Vēlamies teikt lielu paldies ikvienam, kurš piedalījās šo mācību veidošanā! Mīļš paldies tiem, kuri deva iedrošinājumu un dalījās savos stāstos ar mūsu jauniešiem – Zanei Gustai, Zaigai Jaunzemei, Sandrai Fridrihsonei, Ģirtam Vitkovskim, Mārtiņam Bērtulim, Jānim Putram, Artim Dauginam un Uldim Drišļukam.

Mācības notika VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru