Skolēni iepazīst uzņēmējus Jelgavas un Dobeles novadā

GalerijaPrint

Aizupes pamatskolas 8. un 9. klases skolēni 31. oktobrī devās pieredzes apmaiņas braucienā uz “Ķirpju staļļiem”, strausu fermu „Mazzariņi”, zemnieku saimniecību “Lapsas” un Bērzes dzirnavām.

“Ķirpju staļļi”

Pirmā brauciena apskates vieta bija vien 900 metru attālumā no Aizupes pamatskolas, taču skolēni nebija to apmeklējuši. Staļļu īpašniece Laimdota Tīse stāstīja, kā pirms diviem gadiem šī vieta bijusi krūmiem aizaugusi, un cik daudz darba un līdzekļu ieguldīts, lai to padarītu tik sakoptu un skaistu. Staļļos ir iespēja jāt ar zirgiem, izmantot plašu bērnu laukumu, rīkot pikniku un izbaudīt aizraujošu laišanos ar trosi pār dīķi. Staļļos ir iespēja dot mājas arī citu īpašnieku zirgiem un ponijiem. Skolēni ar interesi klausījās par zirgu audzēšanu, piedalīšanos sporta sacensībās un staļļu izveidošanas procesu. Neizpalika arī izjāde zirga mugurā, to pabarošana, kā arī laišanās ar trosi pār dīķi.

Strausu ferma „Mazzariņi”

Strausu ferma „Mazzariņi” atrodas Jelgavas novada Glūdas pagastā. Par saimniecības darbību un attīstību stāstīja tās īpašniece Žanna Laugale, kura ar strausu audzēšanu nodarbojas septiņus gadus. Saimniece par strausiem stāstīja ar lielu aizrautību, visiem ir doti vārdi, tie ir kā ģimenes locekļi. Neviens gads neesot vienāds, – saimniece arvien pēta un izzina strausu īpatnības un paradumus. Pēc profesijas Žanna ir vetārste, tādēļ zināšanas lieti noder praksē. „Mazzariņos” ir iespēja iegādāties arī jaunos strausus, kuriem cena ir 80–90 eiro. Bērni pie strausiem fotografējās, varēja paglaudīt, kā arī pabarot. Strausi apskates laikā nodemonstrēja graciozu deju, par ko bija īpašs prieks un sajūsma. Bija iespēja pabarot arī trušus, apskatīt un iegādāties rotaslietas no strausu spalvām, makus un somiņas no strausa ādas, kā arī ziepes, kas gatavotas no strausu taukiem.  Saimniece stāsta, ka uz vietas gatavo tikai ziepes no strausu taukiem, bet makus un rotaslietas gatavo mājamatnieki no viņu izejvielām. Gaļa tiek realizēta svaigā veidā jau pastāvīgam klientu lokam. Šī gada pavasarī saimniecību papildināta ar divām alpakām.

Zemnieku saimniecība “Lapsas”

Līvbērzes pagastā tika apskatīta zemnieku saimniecība “Lapsas”, kurā saimnieko Vents Saltais. Saimniecībā ir piecpadsmit krāšņas un dažādas putnu sugas – sākot ar vistām un pīlēm, beidzot ar cekulainiem baložiem un fazāniem. Skolēni nespēja uzminēt, kā sauc dzīvnieku ar žurkas asti un bebra zobiem – nutriju. Saimnieks stāstīja, ka to gaļa ir tikpat veselīga un garšīga kā trušu gaļa. Saimniecībā aug pavasarī no meža atnesta maza stirniņa, kura barota ar pudelīti un paglābta no nāves. Skolēniem patika draudzīgā poniju meitene, kura ganījās netālu no mājas. Tā kā saimniecība ir meža ielokā, tad diemžēl to apciemo arī lapsas un caunas un aiznes putnus. Suņi nespējot nosargāt, esot pat bijusi doma beigt nodarboties ar putnu audzēšanu, bet mīlestība pret putniem ir lielāka, tādēļ atkal putnu saime papildināta. Saimniecība ienākumus gūst arī no dārzeņu audzēšanas, ar kuriem nodrošina arī dzīvnieku barošanu.

Bērzes dzirnavas

Bērzes pagastā tika apmeklētas Bērzes ūdensdzirnavas, par kurām stāstīja to īpašnieks Orvils Heniņš. Tās celtas 1863. gadā, bet saimnieks tās atguvis īpašumā 1992. gadā. Dzirnavas ir ļoti labi saglabājušās, un saimnieks tām netaupa ne darbu, ne līdzekļus. Dzirnavas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Tiek piesaistīta arī ES fondu nauda iespēju robežās. Bērzes ūdens dzirnavu komplekss ar derivācijas kanālu un aizsprostu ir vienīgais patlaban strādājošais Latvijā, kurā ar ūdens spēku tiek veikta graudu pārstrāde. Skolēniem saimnieks izstāstīja vēsturi par dzirnavām, kā arī tika iziets un praktiski parādīts katrs graudu apstrādes un malšanas posms. Ēkā atrodas arī mazā hidroelektrostacija, kuras procesus īpašnieks pārzina, un labprāt parādīja. Dzirnavās joprojām tiek sniegti putraimu izgatavošanas pakalpojumi, kā arī lielākos apjomos – bīdeļmiltu izgatavošana.

Skolotāja atzina, ka diena bijusi iespaidu pilna un ka nebija zinājusi par šīm interesantajām apskates vietām turpat novadā un blakus. Skolēni guva priekšstatu par dažādām uzņēmējdarbības iespējām laukos un uzklausīja uzņēmēju pieredzes stāstus gan informatīvajā dienā, gan šajā braucienā.

Brauciens notika Valsts Lauku tīkla pasākuma „Uzņēmējdarbības laukos popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros. 

Agnese Stivriņa,

LLKC Jelgavas nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru