Skolēni uzzina, cik daudzas nozares var veiksmīgi attīstīt laukos

Tieši pirms skolēnu rudens brīvdienām LLKC Preiļu nodaļa Preiļu novada Pelēču pamatskolā un Riebiņu novada Rušons pamatskolā 6.-9. klašu skolēniem organizēja informatīvo dienu „Lauksaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”. Abās skolās pasākums tika apmeklēts kuplā skaitā. Sākumā skolēniem tika pastāstīts par Latvijas Lauku konsultāciju izglītības centra sniegtajiem pakalpojumiem. Tad skolēni tika iepazīstināti ar nozarēm, kurās iespējams darboties laukos.

Laukos iespējamas dažādas uzņēmējdarbības nozares, ne tikai tradicionālā lopkopība un augkopība. Veiksmīgi var nodarboties ar tūrismu, netradicionālo lauksaimniecību, truškopību, vistkopību, ierīkot galdniecību, attīstīt biškopības nozari, atvērt auto un traktortehnikas servisus.

Uz informatīvās dienas pasākumu Rušonas pamatskolā tika uzaicināta zemnieku  saimniecības “Vilkači” īpašniece Skaidrīte Grigale no Riebiņu novada Stabulnieku pagasta. Skaidrīte stāstīja par savu bioloģisko saimniecību, kurā galvenā saimniekošanas nozare ir augļu un ogu audzēšana un pārstrāde. Viņa pastāstīja, ka šogad tika īstenots projekts “Z/s “Vilkači” konkurētspējas paaugstināšana, palielinot ražošanu un jaunu produktu ražošanu”. Saimniecībā vairāku hektāru platībā tiek audzētas bumbieres, avenes, upenes, cidonijas, smiltsērkšķi. Nelielu platību aizņem zemenes un ziemas ķiploki. Skolēniem tika pastāstīts par augļu un ogu šķirnēm, kas tiek audzētas saimniecībā, par to pavairošanas metodēm. Ļoti daudz laika prasa izaudzētās ražas novākšana. Izaudzētie augļi un ogas tiek pārstrādāti uz vietas saimniecībā. Tiek spiesta sula, gatavotas ķirbju un cidoniju sukādes. Šogad tika uzsākta upeņu, melleņu ērkšķogu un aveņu ogu rullīšu ražošana. Rušonas pamatskolas skolēni un skolotāji varēja nodegustēt saimniecībā ražoto produkciju – sukādes un ogu rullīšus.

Līvija Paegle no Vārkavas novada iepazīstināja ar savu pieredzi – ārstniecības augu audzēšanu un tēju ražošanu mājas apstākļos. L. Paegle pastāstīja, ka sākotnēji saimniecībā nodarbojušies tikai ar lopkopību. Tā kā pie mājām bijis maz lauksaimniecības zemes, paplašināt lopkopību nav bijis iespējams, tāpēc vēlāk jau meklējuši jaunas iespējas attīstībai. Protams, daudzus augus šajā saimniecībā audzē vairumā, tāpēc arī piedāvāto tēju klāsts ir tik plašs – kumelītes, piparmētras, raudenes, pelašķi, kliņģerītes, vīgriezes, asinszāles. Skolēniem vajadzēja pēc smaržas pazīt  drogas, pateikt, kādam nolūkam konkrētā tēja jālieto.

Savukārt z/s “Jaunzemi”  saimniece skolēnus iepazīstināja ar savu pieredzi tomātu un puķu stādu audzēšanā. Šīs saimniecības īpašnieki Pēteris un Maruta ar tomātu un stādu audzēšanu nodarbojas jau vairāk nekā 25 gadus. Papildus stādu audzēšanai  saimniece gatavo un realizē gardus sierus. Par to varēja pārliecināties arī skolēni, jo tika piedāvāts nogaršot saldos un sāļos sierus.

Par to, ka skolēni bija uzmanīgi klausītāji, pārliecinājāmies mūsu sagatavotajā konkursā “Zini vai mini”. Konkursā tika uzdoti jautājumi arī par tām saimniekošanas nozarēm, par kurām  stāstīja saimnieces.

Ilga Ušacka un Tekla Mediņa,

LLKC Preiļu nodaļas lauku attīstības konsultantes

 

Pievienot komentāru