Tukuma pievārtē izveidots Straumes ielas tirdziņš

GalerijaPrint

Vēlos padalīties priekā ar informāciju, ka Tukuma pievārtē ir izveidojies amatnieku un mājražotāju tirdziņš. Netālu aiz Tukuma Lauktehnikas apļa Rīgas-Ventspils šosejas virzienā katru sestdienu manāma rosība. Garāmbraucēji, izlasot nelielo uzrakstu “Straumes ielas tirdziņš”, droši var piestāt šai vietā. Nosaukums saistīts ar esošo ielu, uz kuras atrodas AS ”Straume”, kuru daudzi atpazīst pēc traktoru un mašīnu rindām labības kulšanas sezonā.

Par tirdziņa izveidi lūdzu pastāstīt šīs idejas autoru Juri Rozenbergu. Viņa pamatbizness ir saistīts ar skatuves konstrukciju, skaņas un gaismas iekārtu instalēšanu dažādos pasākumos. Taču, sākoties Covid-19 krīzei, nekādi izklaides pasākumi vairs nenotika, līdz ar to bija jādomā jauna nodarbošanās. Iespējas izaudzēt ziedus bija, un rezultātā tapa uzcelts puķu veikaliņš. Bet tirgošanās ir jautrāka un labāk sokas kuplākā bariņā, tādēļ radās doma sapulcināt kopā citus tirgotājus. Saimnieks uzsver, ka ziedu veikaliņā tiek tirgota pašu audzētā produkcija, nekas nav pārpirkts un uzpirkts, atbilstoši sezonai tiek audzēti dažādi ziedi. Arī patlaban te var iegādāties lilijas un puķu zirņu pušķus, tāpat vēl rodami kādi stādi puķu kastes noformēšanai, kā arī dārza ogas. Pie veikaliņa durvīm ir atrodama informācija, uz kuru piezvanot, ir iespēja ziedus iegādāties jebkurā laikā. Īpašnieka dārzs un siltumnīcas atrodas turpat blakus.

Ļoti patīkami un pārdevējiem saistoši ir tirgošanās noteikumi. Šobrīd tie ir sekojoši – nav nekādas noteiktas dalības maksas. Saimnieks saka, ka katrs pēc savas sirdsapziņas atkarībā no tā, kā veikusies tirgošanās, var atstāt kādu labumu – vai tā ir zivs, siers vai kādi pieci eiro. Amatnieki un mājražotāji atzīst, ka citur tirgi ir ļoti dārgi, kuri atmaksājas tad, ja bijusi veiksmīga tirgošanās. Taču veiksmīga tirgošanās atkarīga no pircēju maksātspējas. Tirdzinieki stāsta, ka ir jūtams, kad cilvēkiem bijusi algas diena. Saimnieka prieks ir par katru jaunu tirgotāju, un tas nozīmē, ka tirdziņš kļūst populārāks. Pamatā šeit savus izstrādājumus piedāvā vietējie amatnieki un mājražotāji no Tukuma, Kandavas un Talsu apkaimes. Ir bijuši arī tālāki viesi no Bauskas, informācija par šo tirdziņu aizskanējusi pat līdz Rūjienas pusei. Tirdziņam iekārtotā teritorija ir turpat vienu ha liela. Mājražotāji ar savu produkciju izvietojušies vienā pusē, savukārt amatnieki otrā pusē. Tirdziņā no pārtikas precēm var iegādāties dažādus vīnus, daudzveidīgus konservējumus un dārzeņus, dabīgas augļu-ogu konfektes, konditorejas izstrādājumus un dažādas sulas, medu, sierus un zivis. Šajā tirdziņā patstāvīgi tirgotāji ir arī akcijas “Novada Garša“ laureāti. Tie ir “Dāru” kazu siers un “Kaspara vīni”. Savukārt amatnieki piedāvā saimniecībā noderīgus metālkalumus, koka karotes, ķebļus, lielus puķu podus, bērniem attīstošās koka rotaļlietas, māla traukus. Tāpat šeit var atrast gaumīgus adījumus, austus grīdas celiņus, lina izstrādājumus, dažādas rotas un aksesuārus, sapņu ķērājus un zīļu vainagus tautas tērpiem. Tirdziņa saimnieks Juris teic, ka ir izveidojies patstāvīgo tirgotāju loks, un gandrīz katru reizi nāk klāt jauni. Tādēļ piedāvātās produkcijas klāsts mainās.

Aprunājoties ar tirgotājiem, visi kā viens uzsver tirdziņa pozitīvo gaisotni un patīkamo noskaņu. To palīdz radīt fonā skanošā mūzika. Juris pats ir mūziķis un ir padomāts par nelielu kultūras programmu, kurā skan dzīvā mūzika. Tā parasti sāk skanēt ap pl.13 vai nedaudz agrāk. Juris prot saorganizēt savus cilvēkus, bet reizēm pieaicina arī citus kolēģus uzspēlēt. Vēlos pastāstīt par vēl vienu īpaši patīkamu lietu – šeit katru reizi no tirdzinieku sadotajiem produktiem saimnieks lauka apstākļos vāra zupu. Tādai zupai, svaigā gaisā baudītai, ir īpaša garša. Un nevienam tirdziniekam par to nav jāmaksā.

Tā kā tirdziņa teritorija ir plaša, piedāvājumā ir arī pakalpojumi bērniem. Ance no Pūres piedāvā mazos bērnus izvizināt ponija mugurā. Mazajiem tirgus apmeklētājiem interesantas spēles bez maksas piedāvā biedrības ”Līdzvērtība” vadītāja Margita. Tāpat teritorijā ir batuts mazo bērnu izklaidei.

Lai nožogotā teritorija būtu sakopta, tās saimnieks regulāri pirms katras tirgus dienas velta lielu laiku zāles pļaušanai. Vaicājumam, vai tirgošanās notiks arī ziemas mēnešos, saimnieks nevar patlaban konkrēti atbildēt. Bet visu rudeni tirdziņš pastāvēs. Tālāk laiks parādīšot, kā šis pasākums attīstīsies. Juris aktīvi reklamē tirdziņa darbību feisbuka  vietnē, sludinājumu grupā “Kurzemes tirgus placis”, avīzē “Tukuma Neatkarīgajās Ziņas”. Un, protams, interese par tirdziņu aug no apmeklētāju stāstiem par tur gūtajām emocijām, jo tieši pozitīvas emocijas ir tās, kuras mūsu ikdienu padara interesantāku. Ļoti būtisks faktors, kas ietekmētu labāku tirdziņa apmeklētību, ir informatīvas ceļa zīmes uzstādīšana. Saimnieks ir apņēmības pilns šo jautājumu risināt. Viņš saka: ”Tikko normālās sliedēs nostāsies pamata bizness, līdzekļi tiks subsidēti šim pasākumam”.

Kāda amatniece izteica domu, ka šeit ar laiku varētu izveidoties mazais Brīvdabas muzejs Tukuma pusē. Un kāpēc gan ne? Tādēļ, lai jaunizveidotais tirdziņš spētu uzsākt savu patstāvīgo dzīvi, esam čakli tirdziņa apmeklētāji un gaidām tirgoties gribētājus no tuvākas un tālākas apkārtnes. Interesenti var droši pieteikties un uzzināt interesējušos jautājumus, zvanot pa telefonu 29466834. Visi garāmbraucēji šeit var iemalkot pa uzmundrinošai kafijas tasei un iegādāties mikrouzņēmuma ”Mājās cepts” konditorejas izstrādājumus. Citiem noderēs dažādas sulas veselības stiprināšanai, bet citiem omu uzlabos saldējuma kokteilis.

Tirgotāji, amatnieki vienisprātis saka Jurim paldies par radīto iespēju, par patīkamiem tirgošanās apstākļiem, par kolosālo atmosfēru, mūziku un iegūto kopības sajūtu. “Šeit ir tā, kā nav nevienā citā tirgū,” saka neviens vien tirgotājs. Sarunā Juris atzīst, ka ir gandarīts par sasniegto un aicina pieteikties jaunus interesentus. Atliek vien turēt īkšķus, lai Tukumā top mazais Brīvdabas muzejs. Kas zina, varbūt tā arī notiks.

Ilze Ruka,
LLKC Tukuma konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru