Uzņēmējdarbības iespējas un daudzpusība laukos

GalerijaPrint

Oktobra sākumā notika LLKC Aizkraukles nodaļas rīkotie pasākumi Mazzalves un Sunākstes skolās. Sunākstes pamatskolas skolēni informatīvajā pasākumā iepazinās ar LLKC darbību, pakalpojumiem, konkursa “Laukiem būt!” norisi. Viņi arī uzzināja par uzņēmējdarbību laukos, iespējām, daudzveidību, izglītības un karjeras iespējām, kas arī bija šīs tikšanās mērķis. Klausoties stāstīto, skolēniem bija jāaizpilda āķīga krustvārdu mīkla, kur atbildes varēja rast dzirdētajā. Par pareizām un ātrām atbildēm saņēma gardas Aizkraukles ražotāju balvas. Darba grupās skolēni pildīja uzdevumus par tradicionālo un netradicionālo lauksaimniecību, iejutās mājražotāju lomās, aprakstot un vēlāk prezentējot maizes cepšanu un siera ražošanu. Informatīvā tikšanās Mazzalves pamatskolā notiks nākamā gada pavasarī.

Vērojot brauciena laikā rudens iekrāsotos kokus un apkārtni, Mazzalves un Sunākstes skolu skolēni apmeklēja Viesītes un Aknīstes novadu saimniecības, kur uzzināja par uzņēmējdarbības veidiem – kooperatīvo sabiedrību, zemnieku saimniecību, mājražotāju un bioloģisko saimniecību.

Apmeklējām kooperatīvo sabiedrību “Poceri”, kas nodarbojas ar augļkopību. Viens no kooperatīvās sabiedrības biedriem – Modris Lāčplēsis pastāstīja par saimniecības vēsturi, darbību un parādīja augļu dārzu. “Poceri” platības ziņā ir viena no lielākajām augļu dārzu saimniecībām Latvijā, šeit audzē un iegūst ražu no ābelēm, bumbierēm, ķiršiem un nedaudz arī zemenēm, kā arī savām vajadzībām audzē ābeļu stādus. Bērni apskatījās augļu šķirotavu, glabātuves un nogaršoja ābolus, bumbierus un “Poceru“ ražoto ābolu sulu. KS “Poceri”,  apvienojoties ar citiem augļu audzētājiem, savu produkciju realizē lielveikalos, piemēram, “Rimi”, Maxima” un citur ar zīmolu “Zelta ābele”. Tāpat “Poceri” piedalās programmā “Skolas auglis” un apgādā skolas ar āboliem.

Zemnieku saimniecība “Vilciņi” nodarbojas ar dējējputnu un trušu audzēšanu. Saimniecībā audzē dažādu šķirņu dējējvistas, pērļu vistas, zosis, Indijas skrējējpīles un pagaidām nelielā daudzumā trušus, bet ir paredzēts trušu audzēšanu paplašināt. Saimniecības īpašniece Sabīne Zupa pastāstīja, ka savu saimniecību izveidoja vecvecāku saimniecībā, kur tika audzēti lopi un graudi, pārveidojot lopu kūti par olu inkubācijas telpu, cāļu un dējējputnu novietni. Saimniecībā nodarbojas tikai ar tīršķirnes putnu audzēšanu, putni tiek pirkti Vācijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Igaunijas un Lietuvas audzētavās.  Saimniecībai ir izveidota sava mājaslapa, kur var uzzināt visu par saimniecību, piedāvājumu klāstu, tāpat saimniece dalās savā pieredzē putnu audzēšanā iesācējiem. Bērniem bija iespēja nodegustēt dažādu šķirņu vistu vārītas olas, ko bērni labprāt arī darīja, apspriežot garšas atšķirības. Lai piesaistītu pircējus, ir izveidots interesants olu iepakojums, kur ievieto olas ar dažādu olu čaumalu krāsu.

“Alīdas kafeja” ir ražotne, kur ražo ļoti neparastu kafiju no cigoriņiem, ozolzīlēm, kaņepēm, burkāniem, miežiem un rudziem. Īpašniece Jolanta Kovnacka šo kafiju ražo pēc savas vecmammas receptes. Mainot sastāvu, ir izveidoti trīs kafiju veidi: kafeja “Alīda” (nosaukums par godu vecmammai),  “Paulīne” un “Sēlija”, šobrīd top vēl ceturtais veids – kafeja “Viesīte”.  Vēl papildus saimniece nodarbojas ar dārzeņu, augļu un ogu pārstrādi, nelielos daudzumos piedāvā dažādas sukādes, kaltētus ābolus, čili piparus un baziliku. Bērni noklausījās interesanto saimnieces stāstu par ražotnes (kā pati saimniece saka –  kafejas fabrika) izveidošanas ideju, pašu ražošanas procesu un, protams, nogaršoja neparasto kafeju. Šī skolēniem bija iespēja uzzināt par uzņēmējdarbības veidu – mājražošanu un saprast, ka arī šādā veidā var darboties laukos, it kā nelielos apjomos, bet jau iegūstot atpazīstamību un vietu tirgū.

No apmeklētajām saimniecībām visdaudzpusīgākā darbības ziņā ir bioloģiskā z/s “Āmuri”, jo nodarbojas gan ar liellopu audzēšanu, graudkopību, bērzu stādu audzēšanu, tūrismu u. c.  Pamatā saimniecībā darbojas tikai ģimene, sezonāli pieņemot kādu strādnieku. Saimniece pastāstīja par saimniecības izveidi, darbošanos un kādēļ izvēlēta tieši bioloģiskā saimniekošana, ar ko tā atšķiras no konvencionālās un integrētās saimniekošanas. Bērni apskatīja dekoratīvo putnu kolekciju (tā ir saimnieces īpašā aizraušanās), te ir pāvi, tītari, baloži, zosis, pīles un visdažādāko šķirņu vistas un gaiļi. Bērni pabaroja un apmīļoja saimniecībā esošos ponijus.

Šie braucieni Mazzalves un Sunākstes pamatskolu skolēniem bija emocijām, jaunām zināšanām un iespaidu pilni pasākumi.

Pasākumi norisinājās Valsts Lauku tīkla aktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Mārīte Kviļūna,

LLKC Aizkraukles nodaļas Jaunjelgavas, Aizkraukles novadu lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru