Vecpiebalgas muižas kompleksu atdzīvina jaunās uzņēmējas

Ieva Boginska un Madara Radziņa, uzņēmuma ApiMI dibinātājas
GalerijaPrint

Vecpiebalgas muižas komplekss, kas atrodas Inešu pagasta centrā, raksturīgs ar klasicisma stila ēkām, ko ieskauj regulāra plānojuma ainavu parks ar daudzām eksotiskām koku un krūmu sugām, kā arī ar Piebalgas porcelāna galeriju, kas atrodas muižas ēkā. Taču pēdējā gada laikā muižas kompleksa teritorijā savu uzņēmējdarbību veiksmīgi sākuši vēl divi uzņēmumi, kuru dibinātājas pēc pavadītiem gadiem Rīgā ir sapratušas, ka nav nekur tik labi kā mājās,  un par savas uzņēmējdarbības īsto vietu ir izvēlējušās dzimto Vecpiebalgu.

Māsu ideja – ApiMI

Viens no uzņēmumiem ir SIA ApiMI, kur ar gandarījumu domās dalās Madara Radziņa, viena no uzņēmuma dibinātājām, sakot: “Dažreiz nepieciešams tikai mazs iedrošinājums, lai no algota darba darītāja pārietu spēles otrā laukuma pusē – izveidotu savu uzņēmumu un ražotu produktus ar augstu pievienoto vērtību”.  Māsas iedrošināta, Madara pirms nepilniem diviem gadiem pameta algotu darbu, lai abas kopā veidotu savu uzņēmumu. Viņu radītais zīmols ApiMI ražo augstas kvalitātes dabīgos kosmētikas līdzekļus un efektīvus, veselību veicinošus produktus, kuru galvenās bioloģiski aktīvās vielas iegūtas no bišu produktiem. Pēc profesijas Madara Radziņa ir ķīmijas tehnologs, bet māsa Ieva Boginska būvinženiere.

Bites un bišu produktu izmantošana savos radītajos līdzekļos  īpaši svarīga un nozīmīga ir tāpēc, ka māsu tētis ir biškopis jau trešajā paaudzē un mamma – ģimenes ārsts, apiterapeits (apiterapija – ārstēšana ar bišu produktiem). Pašmāju dravā iegūtās izejvielas rada lielu pievienoto vērtību un garantiju izstrādāto produktu kvalitātei. Veidojot uzņēmuma nosaukumu, tika iekodēta personīga atbildība par katru saražoto vienību, jo logo sevī ietver ne tikai “Api” jeb “Apis” (Ēģiptes dievība, medus bišu ģints), bet arī māsu iniciāļus “MI” jeb Madara un Ieva. Šobrīd ApiMI produkcijas klāstā ir piecu veidu dabīgās kosmētikas līdzekļi, kas ražoti uz bišu produktu bāzes – roku krēms ar medu, lūpu balzams ar bišu vasku, propolisa ziede, kā arī propolisa un vaska sildošas aplikācijas. Tieši aplikācijas ir ApiMI komandas lepnums, jo izstrādāta jauna tehnoloģija, lai varētu apkopot lielu propolisa daudzumu. To, iestrādājot starp kokvilnas auduma slāņiem, izveidota aplikācija, kuru var izmantot vairākkārt un daudzfunkcionāli – bronhu izsildīšanai, locītavu un muguras sāpju mazināšanai, rehabilitācijai pēc kaulu lūzumiem, kā arī ziemas periodā, turot uz radiatoriem, var uzlabot gaisa kvalitāti. Tas Latvijā ir pavisam jauns produkts, kā arī Eiropā šādi ražojumi vēl nav redzēti. Propolisam piemīt antibakteriāla un sāpju mazinoša iedarbība, savukārt vaskam ir patīkama smarža un mitrinošas īpašības, kas izsildīšanas procedūru padara arī par aromterapiju, vienlaikus mīkstinot ādu.  

Neskatoties uz notikumiem Latvijā un pasaulē, darbs ApiMI laboratorijā un ražotnē neapstājas. Drīz tirgū būs pieejami ApiMI sejas un pēdu krēmi, lūpu balzami suvenīra tipa iepakojumos un citi produkti. Ceļš uz katru jaunu produktu ir aizraujošs, jo sevī ietver veiksmes un neveiksmes, atklājumus un iespējas, pašizaugsmi un neatlaidību. Jāpiemin, ka visas izejvielas ir dabīgas izcelsmes un sertificētas. Uzņēmumam ir svarīgi, lai produktos pievienotās izejvielas ir augstas kvalitātes un dod vajadzīgo efektu. 

Uzņēmējdarbības uzsākšanai ApiMI komanda izmantoja iespēju un ar savu biznesa plānu piedalījās NVA konkursā, kurā ieguva valsts finansējumu tā īstenošanai. Tas deva iespēju iegādāties papildu iekārtas, izejvielas, aprīkojumu. Jaunajiem uzņēmējiem tā ir lieliska iespēja ātrāk attīstīties. Vēl viens palīgrīks jaunajiem uzņēmējiem ir Biznesa inkubators, kas palīdz uzņēmumam īstenot izvirzītos mērķus gan finansiāli, gan ar mentoru palīdzību, gan vērtīgiem semināriem un mācībām. “Liels prieks, ka esam uzņemtas Madonas inkubatora dalībnieku vidū,” atzīst ApiMI dibinātājas.

Par spīti pandēmijai un citiem lielākiem un mazākiem izaicinājumiem ApiMI komanda ir apņēmības pilna attīstīt uzņēmumu, radīt jaunas darba vietas un veidot apiterapijas produktus, kas ir jauna niša Latvijā. Meitenes saka: “Mēs katrs esam tas, kas veido vidi, kurā dzīvojam. Tāpēc kopjam savus darba tikumus un rūpējamies par lielāku un labāku Latviju!”

Zaļi domājoši – Gardenia Eco

Muižas parka rosību sekmīgi papildina “zaļi domājošs” ģimenes uzņēmums Gardenia Eco, kura vadītāja ir vecpiebaldzēniete Aiva Balode. Viņa ar lepnumu stāsta: “Mēs veidojam kvalitatīvas, dabiskas eko sveces. Katra ir unikāla, ar neatkārtojamu, radošu un īpašu dizainu. Sveču izgatavošanā tiek lietoti tikai dabiski izejmateriāli. Augus kompozīcijām galvenokārt ievācam mūsu lauku bioloģiskajā saimniecībā. Svece deg kā laterna, izgaismojot kompozīcijas augus, kas ir sveces sieniņās. Sveces tiek bagātinātas ar ēteriskajām eļļām. Vairums sveču, kuras var iegādāties veikalos, ir no parafīna, tātad no naftas, un tās ir pildītas ar ķīmiskām smaržvielām. Dedzinot parafīna sveci savās mājās, jūs dedziniet naftu. Tādējādi rodas kancerogēnās vielas. Sveces, kas pildītas ar smaržvielām, ir alerģiskas.”

Ar dabisku sveču izgatavošanu uzņēmums nodarbojas jau vairāk nekā sešus gadus. Laika gaitā hobijs pāraudzis pamatdarbā. Gardenia Eco ir sava Sveču māja, kas atrodas Vecpiebalgas muižas kompleksa Kalpu ēkā. Tā ir vēsturiska celtne, kas savu senatnīgo šarmu saglabājusi līdz mūsdienām. Ēkā iekārtots arī veikaliņš. Uzņēmumam ir īpašs prieks uzņemt tūristus un cilvēku grupas, kas paši vēlas izliet sev sveces. Liela interese ir par meistarklasēm, kuras notiek gan uz vietas Sveču mājā, gan izbraukumos visā Latvijā. Cilvēki izvēlas sveču meistarklases kā privātās ballītēs, tā uzņēmumu pasākumos, kāzās, vecmeitu ballītēs un citos. Lejot sveces, dalībniekiem patīk tās bagātināt ar dažādām ēteriskajām eļļām, krāsām un dabas augiem. Sveču liešana katram ir rūpīgs, radošs un meditatīvs process. Tas ir brīnišķīgs notikums ikvienā svētku reizē. Svece būs unikāla, jo izgatavota un dekorēta ar pašu rokām. Sveču liešana ir aizraujoša laika pavadīšana. Tā ir mierpilns, harmonisks, radošs process, kurā katrs dalībnieks var uzmeistarot savu sveci no dabīgā vaska, kaltētiem augiem, dabīgām smaržām, krāsām. Svece ir roku darbs, turklāt deg tīri un vienmērīgi daudzas stundas. Gardenia Eco ir vairākas sveču kolekcijas, un katrai no tām piemīt izsmalcināts aromāts.

Aktīvākais sveču laiks, lai cik dīvaini neizklausītos, ir vasara, kad cilvēki vēlas izrauties no pilsētas un atbraukt ciemos uz Vecpiebalgu, kur patīkamā, ainaviskā vidē var radoši darboties. Protams, saspringts posms ir novembris un decembris, kad notiek korporatīvie pasūtījumi un cilvēki meklē mīļas dāvanas saviem tuviniekiem. Produkcija tiek realizēta gan uz vietas, gan arī eksportēta uz Norvēģiju un Somiju.

Piemērs citiem jauniešiem

Ir patiess prieks par jaunajām uzņēmējām, kā arī to, ka viņu uzņēmējdarbība Vecpiebalgas muižas kompleksā ienesusi pavisam jaunu elpu. Ceru, ka ar savu piemēru viņas liks sarosīties arī citiem jaunajiem, radošajiem un uzņēmīgajiem, tādējādi arvien vairāk apdzīvojot un atdzīvinot šī kompleksa teritoriju. Lai izdodas!

Benita Zvejniece,

LLKC Cēsu konsultāciju biroja lauku attīstības konsultante   

Foto: publicitātes

Foto galerija: 

Pievienot komentāru