Vecsaules pamatskolas skolēni dodas pie uzņēmējiem

GalerijaPrint

Lai radītu un veicinātu interesi par uzņēmējdarbību laukos, LLKC Bauskas nodaļa piedāvāja Īslīces vidusskolas un Vecsaules pamatskolas audzēkņiem iespēju doties braucienā uz pieciem uzņēmumiem tuvējā Vecumnieku novadā. Sākotnēji braucienam pieteicās abu skolu audzēkņi, taču rezultātā šo iespēju izmantoja tiki 22 Vecsaules pamatskolas audzēkņi.

 Informatīvajā tikšanās dienā bijām apzinājuši, kādas nozares skolēniem šķiet interesantas un saistošas. Veidojot brauciena maršrutu, uzrunājām uzņēmējus, kuri darbojas skolēnus interesējošās jomās. Brauciena dienā, 26. maijā, savās saimniecībās un ražotnēs mūs uzņēma un pieredzē dalījās SIA „Mammas Dagmāras parks” apsaimniekotāji, IK „Dzintarlāse” viesmīlīgie saimnieki,

„Pīlādžu mototrases” aizrautīgais īpašnieks, kās arī zemnieku saimniecību „Silavēji” un „Ausekļu dzirnavas” stiprā, latviskā saime. Brauciena sākumā mēs izdalījām darba lapas ar jautājumiem par maršrutā iekļautajiem uzņēmumiem. Apmeklējumu laikā katram skolēnam bija jāgūst atbildes uz darba lapās iekļautajiem jautājumiem.

 „Mammas Dagmāras parks”

 Vispirms apmeklējām SIA „Mammas Dagmāras parks”. Lai aplūkotu briežu ganāmpulku, skolēniem bija jāsadalās divās grupās. Pirmā devās braucienā pa 300 ha plašo briežu dārzu un uzvedās, cik iespējams klusi, lai neaizbaidītu skaistos dzīvniekus. Tikmēr otra grupa aplūkoja citus „Mammas Dagmāras parka” iemītniekus – dažādu šķirņu vistas, zosis un tītarus. Briežu dārza apsaimniekotāji mūs laipni uzņēma, izrādīja teritoriju un atbildēja uz jautājumiem par uzņēmuma darbību tūrisma, kā arī  produkcijas ražošanas un realizācijas jomās. 

„Dzintarlāse”

 Sekojot norādēm – smaidīgiem, omulīgiem lācīšiem ar medus podiem rokā, mēs nekļūdīgi iebraucām IK „Dzintarlāse” bišu dārzā. Biškopji mums izrādīja dravu un medus produktu ražotnes telpas. Saimnieks kūpināja dūmekli un demonstrēja dravinieka inventāru un tērpu, ko katrs interesents varēja pielaikot un izmēģināt. Saimniece tikmēr rosīgi klāja galdu un aicināja mūs remdēt slāpes ar atdzesētu medus kvasu un baudīt medusmaizi ar pienu. Arī pašas saldā nektāra vācējās šodien bija draudzīgas, jo steidza izmantot saulaino darba dienu, lai neviens ziedu kauss nepaliktu bez ievērības.

Ar neviltotu interesi un atsaucību skolēni izzināja biškopja aroda noslēpumus. Tas ļauj cerēt, ka biškopība Latvijā būs un attīstīsies.

„Pīlādžu mototrase”

 „Pīlādžu mototrase” skolēnus pārsteidza. Bērniem grūti bija noticēt, ka te kādreiz bijuši zemeņu un kartupeļu lauki. Mūs visus aizrāva saimnieka dedzīgais stāstījumus par savu aizraušanos ar motokrosu un šīs trases izveidi. Biškopju saimniecībā uzņemto enerģiju brauciena dalībnieki te varēja likt lietā, izstaigājot plašo un pārdomāti iekopto uzņēmuma teritoriju. Sportiskie jaunieši pat izskrēja trases kalnus un lejas – tas nebija viegli. Te, koku paēnā, uz masīvkoka galdiem un soliem, mēs ieturējām maltīti, lai dotos tālāk Bārbeles virzienā. 

„Silavēji”

 Zemnieku saimniecības „Silavēji” čaklā un prasmīgā saimniekošana neatstāj vienaldzīgu nevienu. Te padomju laikos būvētā ferma pielāgota divu saimnieku veiksmīgai līdzāspastāvēšanai. Ierīkota slaukšanas zāle un boksi nepiesietai lopu turēšanai. Vasaras periodā siltā ūdens vajadzības nodrošina uz jumta ierīkotie saules gaismas kolektori. Ar lepnumu saimnieks stāsta par piensaimnieku kooperēšanos un SIA „Latvijas piens” tapšanu. Jaunajā, Latvijas zemniekiem piederošajā piena pārstrādes rūpnīcā nonāk arī viss z/s „Silavēji” izslaukums. Stiprinājušies ar saimnieka iedvesmas pilno stāstījumu un pašu Latvijas pienu uz lūpām, devāmies tālāk – uz „Ausekļu dzirnavām”. 

„Ausekļu dzirnavas”

 Liels bija skolēnu izbrīns, kad „Ausekļu dzirnavu” brīvdabas muzejā, pie teju atdzimušajām Lazdu vējdzirnavām mūs gaidīja tas pats – „Silavēju” saimnieks Mārtiņš Mediņš. Neizmērāms spēks, vēriens un darba mīlestība ir šajā zemniekā, šķiet, arī laiks ir viņam klausa, ļaudams nokļūt te pirms mums. „Ausekļu dzirnavās” mūsu brauciena dalībnieki varēja iejusties cita laikmeta dzīves un darba ritmā. Ne tikai domās un iztēlē, bet arī pieliekot roku un pārbaudot savus spēkus darbībā, ar senajiem darba rīkiem un iekārtām, mūsdienu jaunieši izdzīvoja grūto maizes tapšanas ceļu un linu auduma radīšanu. Iepazina seno namdaru, galdnieku un kalēju darbu, aplūkoja katrā mājsaimniecībā nepieciešamās lietas un vēl daudz ko citu. 

Brauciena laikā izdevās apmierināt jauniešu interesi par biškopību un medus produktu ražošanu, ar iedvesmojošiem saimniekošanas piemēriem motivēt jauniešus noticēt sev, meklēt savu ceļu, mācīties no citu pieredzes, pacietīgi, mērķtiecīgi un ar prieku darboties un augt. Redzējām, ka laukos ir tikpat lielas iespējas īstenot savus mērķus kā pilsētā, varbūt pat vēl lielākas, jākrāj tik zināšanas un pieredze interesējošā nozarē.

 Dace Griķe, 

LLKC Bauskas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru