Vecumnieku uzņēmējdarbības atbalsta grupa tiekas ar pašvaldību

Kā ierasts, katra mēneša pirmajā ceturtdienā Vecumnieku novada uzņēmējdarbības atbalsta grupa (VUAGR) organizēja tikšanos, šoreiz – ar Vecumnieku novada domes pārstāvjiem, lai informētu par šajā gadā padarīto un vienotos par sadarbību nākotnē.

Klātesošos ar grupas darbību iepazīstināja tās aktīva dalībniece, LLKC Bauskas biroja vadītāja Eleonora Maisaka. VUAGR aktivitātes lielākoties tika organizētas ar Vecumnieku novada domes un LLKC Bauskas biroja atbalstu, kas nodrošināja iespēju dalībniekiem piedalīties apmācībās un doties pieredzes apmaiņas braucienos.

Bija prieks redzēt jaunas sejas apmeklētāju vidū, jo ikviens dalībnieks ar savu pieredzi un skatījumu dod pievienoto vērtību šīm tikšanās reizēm. Dažādu uzņēmējdarbības nozaru pārstāvju iesaistīšana VUAGR darbībā ir papildus ieguvums grupas kā organizācijas kapacitātes paaugstināšanā. Šobrīd grupas aktīvie dalībnieki pārstāv nevalstisko sektoru, lauksaimniecības, lopkopības, mežsaimniecības, celtniecības, kokapstrādes, skaistumkopšanas pakalpojumu, amatniecības, biškopības, mājražošanas, lauku tūrisma, apmācību un konsultāciju nozares. Ceram uz turpmāku sadarbības izveidošanos arī ar citu nozaru pārstāvjiem.

Sadarbība un atbalsts

VUAGR sadarbībai ar Vecumnieku novada domes priekšsēdētāju Aigu Saldābolu ir senākas un ciešākas saknes, jo kā lauku konsultants viņa ir piedalījusies gan apmācībās, gan pieredzes apmaiņas braucienu organizēšanā. A. Saldābola izteica pateicību uzņēmējiem un lauku iedzīvotājiem, kuri ļāvuši viņai augt un gūt zināšanas. Darbā gūtā pieredze ļāvusi apzināt lauku uzņēmēju sāpes, grūtības un iespējas. Arī pieredze uzņēmējdarbībā ļauj izprast uzņēmējiem aktuālās problēmas. Tāpēc Vecumnieku novada dome ir gatava palīdzēt un risināt jautājumus, kas aktuāli novada uzņēmējiem.

Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals vēlējums ir: VUAGR aktivitātēs piesaistīt vairāk potenciālo uzņēmēju, kuri interesējas par sava biznesa uzsākšanu un meklē iespējas apmācībām. Domes pārstāvis ziņoja, ka statistiski Vecumnieku novadā kopā ar Ozolnieku un Iecavas novadiem ir zemākais bezdarba līmenis Zemgales reģionā. Savukārt šie paši novadi ir topa lejasgalā uzņēmumu skaita ziņā. „Tas liecina, ka esam labi darba darītāji, bet ne tik labi darba devēji,” secina J. Kovals. To lielā mērā ietekmē Rīgas tuvums, kur liels skaits iedzīvotāju dodas uz darbu. Taču svarīga ir uzņēmējdarbības attīstība novada ietvaros, kas nodrošinātu darbavietas iedzīvotājiem tepat novadā. Tomēr šobrīd novadā deklarēto iedzīvotāju īpatsvars ir ar pozitīvu tendenci – 2015. gadā Vecumnieku novadā deklarēti tika 339 iedzīvotāji, bet izdeklarējušās 234 personas.

Vecumnieku novada domes izpilddirektors G. Kalniņš atzīmēja, ka jāatbalsta gan  mazos, gan lielos uzņēmējus, jo lielie uzņēmēji nodrošina darba vietas, savukārt mazie uzņēmēji nodrošina iztiku sev, savai ģimenei ar iespējamību nākotnē attīstīties un nodrošināt jaunas darba vietas. Īpaša nozīme uzņēmējdarbības attīstībā ir infrastruktūrai. Pašvaldība daudz ieguldījusi ūdensapgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas jomās. Ceļu infrastruktūras sakārtošanai pašvaldība projekta ietvaros ir saņēmusi 1,2 miljonus eiro, kam klāt 10% ir pašvaldības līdzfinansējums. Par šo naudu kopumā iespējams rekonstruēt aptuveni 15 km garu ceļa posmu Vecumnieku novadā. Uzņēmēji un pašvaldības pārstāvji ir vienisprātis, ka ceļi, to kvalitāte un plānojums ir būtiski uzņēmējdarbībā un tās attīstībā, un vienojās, ka par šo jautājumu nepieciešams organizēt atsevišķu diskusiju.

Runāt par sadarbības iespējām tādas sociālās problēmas risināšanā kā bezdarbs un cilvēkresursu trūkums mazkvalificēta darba veikšanai tika aicināta Vecumnieku novada domes Sociālā dienesta vadītāja Ina Jankeviča. Šobrīd pēc Valsts nodarbinātības aģentūras statistikas datiem, Vecumnieku novadā ir 275 bezdarbnieki. No tiem 51 ir ilgstošs bezdarbnieks. Valstī tiek īstenotas dažādas programmas, lai motivētu un palīdzētu iedzīvotājiem iesaistīties vai atgriezties darba tirgū. Diemžēl vairums bezdarbnieku izvēlas nestrādāt. Sociālais dienests līdz minimumam ir samazinājis pabalsta piešķiršanu garantētā minimālā ienākumu (GMI) līmeņa nodrošināšanai. 2016. gadā šim pabalstam izmaksāti tikai 600 eiro. GMI pabalsta saņēmējiem un ilgstošajiem bezdarbniekiem ir jāiesaistās līdzdarbības pasākumos, valsts un pašvaldības programmās, lai veicinātu šo personu iesaisti un atgriešanos darba tirgū. Uzņēmuma AS "GREENYARD HORTICULTURE LATVIA" vadītājs Renārs Skudra minēja, ka par šo jautājumu jāsāk domāt jau no pirmsskolas vecuma, ieaudzinot bērnos apziņu, ka darbs ir dzīves labklājības instruments, un parādot, kāda varētu būt nākotne, turpinot mācības augstskolā vai nemācoties vispār. I. Jankeviča arī atzīmēja, ka šajā jomā ļoti daudz jāstrādā karjeras konsultantiem skolās. Skolēniem vasaras brīvlaikos Valsts nodarbinātības dienests piedāvā programmu, kurā ir iespēja strādāt vietējo uzņēmumu piedāvātajās darba vietās un iegūt pirmo darba pieredzi. Vecumnieku novada uzņēmējdarbības atbalsta grupas pārstāvji izteica gatavību sadarboties ar Sociālo dienestu, piedāvājot darba vietas mazkvalificēta darba veicējiem un nodrošinot prakses iespējas jauniešiem.

Vecumnieku novada domes Attīstības – plānošanas nodaļas vadītāja Dace Šileika piedalījās diskusijā par finansējuma piešķiršanas kārtību uzņēmējdarbības atbalstam. Ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, atbalstāmās aktivitātes jāplāno saskaņā ar likumdošanu. Tāpēc jāizpēta citu novadu pieredze un likumdošanas normatīvie akti, kas regulē biznesa ideju konkursu un citu projektu atbalstīšanu un finansēšanu. Vecumnieku novada pašvaldība turpinās atbalstīt novada uzņēmēju apmācības un lekcijas par uzņēmējiem aktuālām tēmām un pieredzes apmaiņas braucienus.

Attīstība nākotnē

Plānojot VUAGR darbību nākamajam gadam un vēl tālākā nākotnē, grupas biedri 23. novembrī tikās, lai lemtu par biedrības dibināšanu. Šāds lēmums radās pēc tikšanās ar Salaspils uzņēmēju biedrību, kurai ir veiksmīga sadarbība ar Salaspils novada pašvaldību. Tā ir organizācija, kas pārstāv Salaspils novada uzņēmēju intereses un veicina savstarpējo sadarbību.

Biedrība „Vecumnieku novada uzņēmēju biedrība” būs atvērta jebkura uzņēmējdarbības veida un nozares pārstāvim, aptverot visus Vecumnieku novada pagastus. Biedrības mērķis ir veicināt sociāli ekonomisko aktivitāti un uzņēmējdarbības vides attīstību Vecumnieku novadā; sekmēt Vecumnieku novada uzņēmēju interešu ievērošanu valsts un pašvaldību institūcijās; nodrošināt sadarbību Vecumnieku novada uzņēmēju starpā.

Alīna Žukauska,

Vecumnieku novada domes projektu koordinatore

Foto: Alīna Žukauska

Pievienot komentāru