Viesītes skolēnu bagātā diena

Viesītes vidusskolas 6. b un 7. a klašu skolēni, lai tuvāk uzzinātu,  kas šobrīd notiek laukos, devās ceļojumā. 6. b klase jau rudenī piedalījās konkursā „Laiks laukiem”, bet 7. a klase sasparojās konkursam „Šodien laukos”.

Lai iepazītos ar produktīvo dzīvnieku saimniecību, devāmies  uz Aknīstes novada „Domāniem”, kur, saimnieces Laimas Eihmanes vadīti, iepazinām aitcūkas, pērļuvistiņas, zirgus, govis. Govju ganāmpulka iziešanas laiku ganībās bijām saskaņojuši, lai skolnieki redzētu, kā saimnieces vadībā govju ganāmpulks rātni aiziet ganībās bez īpašas dzīšanas. Vislielāko interesi izraisīja aitcūkas, bija jāievēro visstingrākās biodrošības prasības, lai tās apskatītu. Skolnieki tās redzēja pirmoreiz. Tā kā iepriekš bijām vienojušies, ka šis ir labo darbu projekts, līdzi bija paņemti cienasti dzīvniekiem: bietes, burkāni, maize, kartupeļi. Līdzpaņemtais cienasts, smiekliem skanot un nedaudz baidoties,  atraktīvi un draudzīgi tika izdalīts gan lielajiem, gan mazajiem novietnes iemītniekiem.

Visilgāko laiku pavadījām pie zirgiem. Redzējām arī „Domānu” sargus – zosis, kas pēc saimnieces norādījumiem devās ganībās.

Tālāk ceļš veda uz zemnieku saimniecību „Liepas”, kur mūs sagaidīja Nikolajs Curikovs. Strādājot pēc bioloģiskām lauksaimniecības metodēm, tiek apsaimniekoti 200 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes, nemitīgi rūpējoties par pareizu ganību izmantošanu un kopšanu.  Saimniecība ir dažādojusi saimnieciskās darbības veidus – specializējoties aitkopībā, augkopībā, piena lopkopībā, ķiploku audzēšanā un lauku tūrismā. Saimniecība ir Latvijas Aitu audzētāju asociācijas biedre. Visa ražotā produkcija ir ekoloģiski tīra. Tai atrasts noieta tirgus. Paskatījušies, kā tiek gatavota barība no pašu audzētajiem graudiem, devāmies pie aitām. Saimnieks pirms aitu izlaišanas ganībās deva uzdevumu saskaitīt, cik aitas aizies ganībās. Ieintriģēti sastājāmies rindā, lai netraucēti varētu aitas saskaitīt, saimnieks atvēra vaļā vārtus un..., skaļiem „mēē” skanot, saceltajiem putekļiem nokūpot, ap 200 aitas trīs minūtēs pajoņoja mums garām. Kā tad lai saskaita!? Tad mierīgi klausījāmies stāstījumu par aitu turēšanu, cirpšanu, par ķiploku audzēšanu, par tehniku. Meitas Santa un Ieva pēc darba ārzemēs, guvušas pieredzi, atgriezušās mājās un starptautiska ceļa malā trīs kilometrus no Lietuvas robežas izveidojušas kafejnīcu un viesu namu.

Lai iepazītos ar lauku tūrismu, tālāk devāmies uz Ilūkstes novada SIA „Katoms”. Saimniece Biruta Čamane izrādīja pārdomāti, radoši un oriģināli iekārtoto viesu mājas apkārtni. Stāstīja par senajiem darbarīkiem un sadzīves priekšmetiem, kuru viesu namā ir ļoti daudz. Kolekcijā ir 200 ogļu gludekļu, skatāmas lampas, lukturi, prīmusi, patvāri, dzirnakmeņi... Saimniekiem netrūkst nedz izdomas, nedz pacietības, dīķis pakāpeniski pārtapis par ūdens tilpni ar interesantu ūdens kritumu, izveidota lapenīte – tējas namiņš ar skatu uz ūdeņiem. Ir izveidots krāšņs vilkābeļu žogs, sastādītas tūjas, īpaši veidotas koku vainagu formas.  Aktīvai atpūtai SIA „Katoms” piedāvā biljardu, novusu, galda tenisu, velosipēdus, slēpes, ūdensmotociklus, ūdensslēpes. Tiek piedāvāta arī naktsmītne.

Kafejnīcā „Liepas” mūs gaidīja uzklāti galdi ar veldzējošiem kokteiļiem un gardām lielmaizēm.

Noslēgumā skolēni viesojās SIA „NordTorf”, kas nodarbojas ar kūdras ieguvi, kūdras izstrādājumu ražošanu un tirdzniecību. Neskatoties uz lielo aizņemtību, uzņēmuma ražošanas vadītājs inženieris Jānis Pauļuks mums laipni pastāstīja par ražotni.  

„NordTorf” un ar to saistītie uzņēmumi  apsaimnieko piecus kūdras purvus, kuriem ir piešķirta licence uz daudziem gadiem.  Daļu saražotās frēzkūdras un gabalkūdras firma pārdod arī klientiem un tā tiek transportēta arī ar kuģiem, kas tiek iekrauti Rīgas ostā. Uzzinām, uz cik daudzām valstīm aizceļo šeit sagatavotā kūdra: Turciju, Itāliju, Vāciju, Grieķiju, Portugāli u. c. Daudzi skolēni pirmoreiz ir kādā ražotnē, un zēni diezgan smalki pēta kūdras pakošanas procesu, jo uzņēmumā uzstādītas četras pilnībā automatizētas iepakošanas līnijas, kuras produkciju pako noteiktos tilpumos atbilstoši  noteiktam standartam.

Klases audzinātājas Rita Sirmoviča un Mārīte Kivleniece sarunu ar audzēkņiem turpināja klases stundā, baltā lapiņa piezīmēm ātri aizpildījās, jo katram bija, ko teikt.

„Pirmais mans ieguvums no pieredzes brauciena bija lietderīgi pavadīts laiks. Es nezināju, ka tepat apkārtnē ir tik dažādas lauksaimniecības nozares, tik daudzveidīgi dzīvnieki. Vēlreiz pārliecinājos, ka laukos dzīvo un strādā ļoti atsaucīgi, jauki un laipni cilvēki”, tā Zane.

Rainers: „Pirmkārt, pārsteidza tas, ka mani klasesbiedri braucienā mācēja uzvesties. Sajūsmas pilns es biju piemājas saimniecībā, kad redzēju tik daudz dažādu dzīvnieku, kad tos baroju. Fantastisks šķita aitu skrējiens uz ganībām.”

“Visinteresantākā man bija saimniecība, kurā pirmoreiz redzēju aitcūkas un pērļu vistas. Žēl, ka nevarēju iet līdzi saimniecei vest govju ganāmpulku ganībās...” tā Aleksandrs.

Skolotāju atzinums: „Skolotājs, kurš kopā ar saviem audzēkņiem pabijis šādā izglītojošā pasākumā, pratīs savā mācību priekšmetā atsaukties uz redzēto un piedzīvoto. Vislabāk to veikt dabaszinību un klases stundās, runājot par karjeras izglītību, bioloģisko saimniekošanu.”

Gan informatīvo dienu skolā, gan izbraukuma semināru skolēni un skolotāji novērtēja ļoti atzinīgi un ar nepacietību gaida nākamo LLKC organizēto pasākumu nākošā mācību gadā.

Viesītes vidusskolas audzēkņiem un skolotājām tā bija bagāta diena.

Valsts Lauku tīkla ietvaros īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātē „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” martā un maijā tika iesaistīti Viesītes vidusskolas 6. un 7. klašu audzēkņi. Martā notika Jēkabpils nodaļas rīkots informatīvi izglītojošs seminārs „Uzņēmējdarbība laukos”, kur LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante Anita Putka un lauku attīstības konsultante Ligita Kadžule prezentēja par uzņēmējdarbības iespējām laukos. Papildus skolēniem bija jāatbild uz visdažādākajiem jautājumiem saistībā ar laukiem, par ko tika pasniegtas balviņas.

Sadarbība ar Viesītes vidusskolu turpināsies arī nākamajā mācību gadā.

  

Ligita Kadžule,

Salas novada, Viesītes un Saukas pagasta lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru