Vijciema “Ziediņos” viss zied

GalerijaPrint

Valkas novada Vijciema pagasta “Ziediņos” saimnieko Ragžu ģimene, un bez pārspīlējuma var teikt, ka šeit viss zied. Attīstot savu zemnieku saimniecību, tās īpašniece Sniedze Ragže liek lietā zināšanas, kuras ieguvusi, studējot agronomiju, un daudzajos kursos, kurus viņa apmeklē dažādos mācību pasākumos. Z/s “Ziediņi” pamatdarbība ir sadalīta divās daļās, no kurām viena ir praktiskā, kurā tiek audzētas zemenes, avenes, dažādu šķirņu upenes, jāņogas, sausserži un siltumnīcās tomāti, bet otra ir ziedošais daiļdārzs un īpašais rožu dārzs.

Saimniecības ražojošajā daļā ar tradicionālām metodēm 0,1 ha platībā tiek audzētas zemenes. Jau vairākus gadus tās ir šķirnes  ‘Sonata’, ’Polka’, ‘Zephyr’, ‘Elkat’, ‘Christine’ un ‘Malwina’,  bet šopavasar  jaunajiem zemeņu stādījumiem izvēlētas jaunas  šķirnes – ’Faith’, ‘Asya’ un ‘Sunsation’. Šķirņu daudzveidība ir nepieciešama, jo tas nodrošina ne tikai to, ka ogas ienākas dažādos laikos, bet arī to, ka nepastāvīgajos laika apstākļos ziemā kāda no šķirnēm vienmēr pārziemos labāk un būs ražīgāka.

“Ziediņos” audzē arī 0,1 ha platībā avenes, lielākoties rudenī ražojošās. Tam ir pamatojums, lai gan rudens ogas bieži nav tik saldas un aromātiskas, toties rudens avenes vienmēr ir kvalitatīvas, jo tās praktiski nebojā kaitēkļi. Arī upenes un jāņogas saimniecībā aug 0,1 ha platībā. Savu vietu atradušas arī kazenes.

Tomēr visilgāk, jau 35 gadus, audzētā kultūra “Ziediņos” ir tomāti. Sniedze, saka, ka izvēlas audzēt tikai hibrīdo šķirņu tomātus, jo tie ir ne tikai veselīgāki un ražīgāki, bet arī garšu īpašību ziņā neatpaliek no zināmākajām šķirnēm. Katru gadu nemainīgi tiek audzēti divi tomātu hibrīdi ‘Rally’ un ‘Beorange’ (tautā saukti par Getliņu tomātiem). Dažādu hibrīdo šķirņu tomāti tiek audzēti, jau sākot ar stādiem, kas nelielos daudzumos tiek arī realizēti. Katru gadu izmēģina ap desmit jaunu tomātu hibrīdu, un vidēji divi līdz trīs hibrīdi tiek atzīti par labiem un audzēti atkārtoti. Tomāti aug divās ar pilienu laistīšanas sistēmu aprīkotās siltumnīcās, kuru kopējā platība ir 160 kvadrātmetri. Ir vēl arī trešā siltumnīca, kurā bez tomātiem aug gurķi, garšaugi un arī puķes, šobrīd tur jau uzziedējušas lilijas. Visa saražotā produkcija tiek realizēta tiešajā tirdzniecībā saimniecībā, vai piegādājot izaudzēto klientiem.

Jaunums z/s “Ziediņi” dārzā šopavasar ir iestādītie deviņi saldie ķirši. Tas darīts, sadarbojoties ar Dobeles valsts augkopības institūtu, viņi Sniedzei uzticējuši jaunās saldo ķiršu šķirnes, kurām vēl nav doti nosaukumi, lai noskaidrotu augu ziemcietību Ziemeļvidzemē.

Stāstīt par “Ziediņiem” un nepieminēt saimnieces lielo mīlestību uz rozēm, būtu kā nepateikt neko. Nu jau piemājas dārzā aug apmēram 2000 rožu stādu, aptuveni 1000 dažādas šķirnes, kas uz “Ziediņiem” atceļojušas no dažām stādaudzētavām tepat Latvijā un citur Eiropā. Tā ir šīs mājas pievienotā vērtība, kuru jau braukuši aplūkot daudzi interesenti un, protams, tiek gaidīti arī jauni. Jau tā krāšņajā dārzā vietu atradušas arī ap 150 dažādu šķirņu peonijas, 50 šķirņu flokši un mazliet mazāk dažādu hostu. No jauna “Ziediņos” tiek veidots kolekcijas stādījums no mazo formu skujeņiem, kas papildinās jau tā plašo dekoratīvo augu stādījumus.

Zemnieku saimniecība “Ziediņi” sadarbojas ar LLKC un ir iesaistījusies “Ekonomiskās aktivitātes veicināšanas programmā”, tās ietvaros ir sniegti grāmatvedības pakalpojumi, profesionālās konsultācijas, veikta saimniecības ekonomiskā analīze un tāpat arī ņemti augsnes paraugi, lai veiktu augsnes agroķīmisko izpēti pirms zemeņu stādīšanas.

Valda Empele,

LLKC Valkas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru