Zasas skolēni iepazīst uzņēmējdarbības izaicinājumus

GalerijaPrint

Ierodoties Zasas vidusskolā – skaistā vietā Zasas parkā pagasta centrā, apkārt valda kņada un satraukums, jo ir eksāmenu laiks. Taču 6. un 7. klase var neuztraukties, viņus negaida eksāmena jautājumi, bet gan cits uzdevums – iepazīties ar uzņēmējdarbības veidiem laukos un dažādu nozaru darbību.

LLKC Jēkabpils nodaļas organizētajā informatīvi izglītojošā pasākumā 6. un 7. klašu skolēni uzzina par LLKC darbu, tradicionālajām un netradicionālajām augkopības un lopkopības nozarēm, nelauksaimniecisko uzņēmējdarbību, iejūtas lauku uzņēmēju statusā un domā, ar kādu uzņēmējdarbības veidu varētu katrs nodarboties. Pēc tam seko brauciens uz Līvānu novadu, lai praktiski iepazītos, ko tur dara uzņēmēji.

Apmeklējam SIA “Glear” –  Jersikas čipsu ražotni Jersikas pagastā. Mūs sagaida kvalitātes inženiere Margita Baika, viņa izrāda ražotni un pastāsta par čipsiem daudzas interesantas lietas. Līvānos čipsi tiek gatavoti savādāk kā citur, te netiek eļļā ceptas kartupeļu šķēlītes, bet gan tos gatavo no granulām, kuras iegūst sarīvējot un žāvējot kartupeļus bez jebkādām ķīmiskām vielām. Pēc tam granulas tiek samitrinātas ar ūdeni, saulespuķu lecitīnu, ievietotas iekārtā, presētas, izveidoti čipsi, tiem nedaudz uzsmidzināta eļļa, lai pieliptu garšvielu maisījums. Līdz nonākšanai pakā tiem jāiziet kvalitātes kontrole. Pēc tam čipsi tiek automātiski sasvērti 90 gramu porcijās un safasēti maisiņos, salikti paletēs un novietoti noliktavā, no kurienes tie dodas ceļā uz tirdzniecības vietām. Šobrīd tiek ražoti un tirgoti deviņi čipsu veidi, bet trīs jauni veidi – ar parmezāna sieru, piparmētrām un oregano, ceptas vistas garšu gaida jaunus iepakojumus, lai dotos pie pircējiem. No pārdošanā esošajiem iecienītākie ir zilā siera un mango salsas čipsi. Noslēgumā visi veidi tiek degustēti, un arī skolēni šos nosauc par garšīgākajiem, kā arī visus jaunos čipsu veidus. Dienā tiek saražotas 3500 paciņas, to kopā paveic astoņi cilvēki. Jūnijā apritēs trīs gadi, kopš ar Eiropas fondu finansējuma atbalstu SIA “GLEAR” valdes loceklis Artis Paegle īstenoja senlolotu sapni un ražotne uzsāka darbu. Kad atbildēts uz visiem jautājumiem, skolēni pateicas Margitai un novēl kolektīvam veiksmīgu turpmāko darbību.

Turpat netālu atrodas viesu nams “Avotiņi”, kur skolēnus sagaida tā īpašniece Dace Jankovska ar dēliņu, lai pastāstītu par savu uzņēmējdarbības pieredzi tūrisma jomā. Viesu nama “Avotiņi” piedāvājums: relaksācijas un atpūtas iespējas viesu namā, pirts namiņā, pasākumu organizēšana. Dace ar ģimeni septiņus gadus strādāja Dublinā, sakrāja naudu un pakāpeniski attīstīja savu uzņēmējdarbību. 2016. gadā ar ES finansējuma atbalstu uzcēla viesu māju, šobrīd top svētku šķūnis 100 cilvēkiem vasaras sezonai. Šogad maija sākumā tika noorganizēts pasākums “Pieguļnieku nakts”, tas tiks rīkots katru gadu un kļūs par šīs vietas tradīciju. Te ir viss, lai labi atpūstos: pirts ar āra kubulu un guļbaļķu viesu māja pašā Daugavas krastā, sakopta teritorija, priežu jaunaudze, svaigs gaiss, plašums, ūdens. Skolēni izteica savus priekšlikumus, ko vēl vajadzētu papildināt, saimniece teicās padomāt.

Tālāk dodamies uz vafeļu namiņu Līvānos, kur kafejnīcas „5.  elements” īpašniece Linda Upīte vasaras sezonā cep saldās un sāļās burbuļvafeles ar dažādām piedevām. Uzņēmējdarbībai Linda pievērsusies pēc darba pieredzes gan Rīgā un ārzemēs, gan uzņēmumā Līvānos. Viņa izvēlējusies veidot pati savu uzņēmumu un šobrīd nodarbina 11 cilvēkus, vasaras sezonā piesaista arī skolniekus. Linda atzīst, ka šis darbs ir grūtāks, bet viņa to dara ar prieku un tas sniedz gandarījumu. Tas ir izaicinājums, jābūt radošam, aktīvam, jāprot piesaistīt apmeklētājus. Linda veido reklāmas, veic klientu aptaujas, popularizē savu darbību ārpus Līvāniem. Mazpilsētā jācenšas sadarboties, viņa izmanto Līvānu saldējuma produkciju, sadarbojas ar viesu namu “Avotiņi”, iesaistās Līvānu novada sabiedriskajā dzīvē. Linda atzīst, ka uzņēmējiem citam citu  jāatbalsta. Uz jautājumu, vai plānots paplašināties, Linda atbild: “Jā, bet citā virzienā”.

Multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs “Kvartāls” ir  viena no lielākajām un modernākajām būvēm novadā, tas aizņem veselu kvartālu! Centra vadītājas vietniece Mārīte Vilcāne iepazīstina ar centra darbību un jauniešu iespējām sevis pilnveidošanai. Viņa izrāda plašās, modernās telpas un pastāsta par tā darbību. „Kvartāls” ir vieta, kur jauniešiem vienuviet nodarboties ar sportu, mūziku, dejošanu. Centrs ir brīvi pieejams jauniešiem pēc skolas un nodarbībām. Ārpusē izmantojami  volejbola, futbola, basketbola un strītbola laukumi. Zasas jaunieši vēlētos centra piedāvājumus izmantot biežāk. M. Vilcāne arī aicina to darīt.

Brauciens ir noslēdzies. Laiks doties uz pārceltuvi, kas savieno abus Daugavas krastus un ir vistaisnākais ceļš no Līvāniem uz Zasu. Pārceltuve ir nozīmīgs satiksmes līdzeklis abu upes krastu iedzīvotājiem – gan gājējiem, gan autobraucējiem un riteņbraucējiem. Latvijā darbojas tikai trīs pārceltuves – Līvānos, Jersikas pagastā un Līgatnē. Daudziem tā ir eksotika. Skolēni atgriežas savās mājās. Kādas domas, atziņas ir gūtas? Ikviens skolēns tuvākajā laikā saskarsies ar izvēli, ko darīt tālāk? Vai pēc profesijas iegūšanas viņi atgriezīsies laukos, uzsāks savu uzņēmējdarbību, vai darīs ko citu? Aptaujā viņi atzīt, ka patīk lauki, svaigs gaiss, skaista daba, dzīvnieki. Palikt laukos viņus motivē vecāku, vecvecāku, draugu tuvums un citi lauksaimnieki, kas sekmīgi strādā. Daži vēlas turpināt saimniekot vecāku saimniecībās. Zasas vidusskolas 7. klase jau otro gadu piedalās konkursā “Šodien laukos”. Iespējams, ka tieši šie jaunieši būs tie, kuri nākotnē savu karjeru veidos kādā no lauksaimniecības vai mežsaimniecības nozarēm.

Pasākums notika 22. maijā Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošās skolās” ietvaros.

Anita Putka,

LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru