Zemnieku saimniecībā “Vizbuļi” skolēni cenšas izprast laukus

GalerijaPrint

Līdz šim Dobeles novada bioloģiskajā zemnieku saimniecībā “Vizbuļi” bieži viesi bija apkārtnes mazpulcēni. Taču šoruden pirmo reizi saimniecību apmeklēja Jelgavas 4. sākumskolas 2. f klases audzēkņi.

Bērnu sajūsma par lauku plašumu, dārzeņu pārsteidzošo daudzveidību priecēja saimnieci Laimu Hercbergu, kura gan atzina, – reti kurš bērns, arī no mazpulkiem, savu nākotni domā saistīt ar laukiem.

Jelgavas skolēni Laimas Hercbergas saimniecību apmeklēja, konkursa “Laiks laukiem!” mudināti. Konkursā bija jāizzina darbi lauku saimniecībā un jāizveido foto stāsts par to. Šī saimniecība netika izvēlēta nejauši – “Vizbuļi” ir arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības demonstrējumu saimniecība, kurā saimniekošana iet roku rokā ar izglītojošo darbu.

“Mazpulcēni pie mums nāk vasarās, palīdzot dažādos darbiņos. Savukārt rudeņos, kad izglītības iestādes rīko dažādus tematiskus pasākumus, piemēram, “Pretim rudenim”, piesakās skolas bērni,” skaidro Laima. “Zemgalē palicis ļoti maz  viensētu, kurās var aplūkot tradicionālo saimniekošanu laukos, – lielākoties šeit ir uzņēmumi, kas apsaimnieko ļoti lielas platības, un bērnam tas nav interesanti. Tādēļ esam priecīgi, ka varam bērniem parādīt, kā aug dažādi dārzeņi, iepazīstināt ar gaļas liellopiem. Citās mazajās saimniecībās viņi iepazīst govis, cūkas un dažādus mājputnus. Tas ir svarīgi, lai bērns zinātu, kur rodas piens, gaļa un dārzeņi, kurus viņš ikdienā lieto,” uzskata saimniece.

Laima Hercberga atzīst – arī no pašastrim bērniem tikai viens – Jānis sevi redz šajā saimniecībā un aktīvi piedalās tās darbā. “Viņš ar panākumiem piedalījies jauno zemnieku biznesa plānu konkursā. Tieši viņam nododam savas zināšanas un prasmes. Ļoti ceram, ka Jānim izdosies atrast labu sievu, kura, piemēram, varētu būt grāmatvede. Tas samazinātu saimniecības izmaksas, jo pašlaik grāmatvedību mums kārto LLKC grāmatveži. Lai gan savu darbu viņi veic ļoti labi, tā tomēr ir izmaksu pozīcija, kurā varētu ietaupīt,” smaidot saka Laima.

Tikmēr Jelgavas 4. sākumskolas audzēkņi skaisto, saulaino rudens dienu “Vizbuļu” laukos izbaudīja no sirds. Lielie Šarolē šķirnes gaļas lopi bērniem iedvesa cieņu. Drosmīgākie centās noglaudīt govs samtaino purnu, piedāvājot tai kādu salātlapu. Savukārt stāsts par to, ka govs pļekā aukstajos rudens rītos savulaik viņu vecuma bērni, ejot ganos, sildījuši basās kājas, aprāva zobgaļus, liekot arī tiem nedaudz aizdomāties.

Tāpat ikviens ar skubu iemēģināja spēkus burkānu izraušanā no dobes, centās atminēt, kas audzis uz gara kāta, kuram tikai galotnē lapiņas palikušas (atklāšu, ka tie bija rožkāposti). Turpat uz lauka bērni degustēja dažāda veida salātus, pavāru bieži piesaukto pikanto garšu saucot īstajā vārdā – par rūgtenu. Savukārt puravu laukā teju ikviens skolēns vēlējās nošķīt pa kādam puravam, ko aizvest mājās. “Prieks, ka pēc ciemošanās šajā saimniecībā skolēni vecākiem bija lūguši redzētos dārzeņus pirkt arī veikalā,” sazvanīta pēc ekskursijas, atzina klases audzinātāja Iveta Krūmiņa.

Laima Hercberga bija pacietīga un gatava atbildēt uz daudzajiem skolasbērnu jautājumiem par saimniekošanu un dzīvi laukos, piemēram, vai tā nenogurdina?

Ilze Rūtenberga-Bērziņa,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: Ilze Rūtenberga-Bērziņa

Foto galerija: 

Pievienot komentāru