Apgūst pieredzi zvejas produktu pievienotās vērtības radīšanā

GalerijaPrint

LLKC Tukuma nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu „Zvejas produktu pievienotās vērtības radīšana, tūrisma dažādošanas iespējas”.

Brauciens notika Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros un tajā piedalījās 24 interesenti. Pasākuma mērķis bija gūt jaunas idejas un pieredzi uzņēmējdarbības attīstībā.

„Kaltene VM” Rojas pagastā

Devāmies uz Talsu pusi, un Rojas novada Rojas pagastā apmeklējām SIA „Kaltene VM” zivju salātu ražotni, kas gardēžiem pazīstama ar daudzveidīgo produkcijas klāstu. Zivju salātu ražošana pamatā ir roku darbs, nodarbināto skaits – 17. Izejvielas – saldētās zivis – tiek iepirktas vairumtirdzniecības bāzē Rīgā, svaigās zivis – no vietējiem zvejniekiem, kā arī Ventspilī. Dārzeņi, kas pievienoti zivju salātiem, tiek iepirkti no vietējiem ražotājiem. „Kaltene VM” ražo dažāda veida kulināriju, ko realizē lielākoties „Top”, ”Elvi” un mazajos veikaliņos Vidzemē, Kurzemē, Zemgalē. SIA „Kaltene VM” vadītāja Vivita Kudiņa plāno saražoto produkciju realizēt arī Vācijā un Dubaijā. Pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekiem bija iespēja apskatīt ražošanas procesu, kā arī iegādāties gatavo produkciju.

Dundagas pagasta „Amaļos”

Dundagas novada Dundagas pagasta „Amaļos” strādā dārzniece Edīte Seipule. Tas ir spilgts piemērs, ka zvejnieku sētā var nodarboties ne tikai ar zvejniecību un zivju pārstrādi, bet paralēli gūt ienākumus no citāda veida saimnieciskās darbības. Edīte Seipule audzē ap 30 šķirņu ķirbjus, tomātus, vīnogas un vēl daudz interesantu dārzeņu. Pie mājām ir izveidots skaists dārzs ar dažādu formu skujeņiem un košu puķu akcentiem. Smēlāmies idejas, kā saimniekot vienai bez palīgiem, kā nopelnīt, un kā, rūpējoties par savu veselību, ieguldīt pēc iespējas mazāk fiziska darba. Edīte Seipule ir saimnieciskās darbības veicēja un labprāt uzņem tūristu grupas. „Amaļu” saimniece tūristiem stāsta par ķirbju audzēšanu, ķirbju sēklu iegūšanu un ķirbju vērtīgajām ārstnieciskajām īpašībām. Uzzinājām arī par dažādu tomātu šķirņu audzēšanu un vīnogulāju šķirņu piemērotību klimatiskajiem apstākļiem. Edīte Seipule dalījās ar mums pieredzē par daiļdārzu veidošanu.

SIA „Melnsilkrasts” Rojas pagastā

Nākamais apskates objekts bija SIA „Melnsilkrasts” Rojas novada Rojas pagastā, kur apskatījām kempingu „Melnsils”. Tas ir veidots aktīvai atpūtai un sporta pasākumu organizēšanai līdz 300 personām. Atrodas tieši jūras krastā 10 km no Kolkas, līdzās Slīteres rezervātam. Kempings ir interesants ar savām „mucu” mājiņām jūras krastā, kuras tiek piedāvātas tūristiem. Pavisam kempingā ir 13 šādas mājiņas (divvietīgas un četrvietīgas). Šogad pirmo gadu tūristiem tika piedāvāts viesu nams, kurā var rīkot viesības vai lieliski pavadīt laiku draugu lokā. Tas iekārtots 100 gadus vecā autentiskā zvejnieku saimniecības ēkā. Tuvākajā nākotnē plānots uzbūvēt kafejnīcu ar interesantu piedāvājumu klāstu.

Zvejnieku saimniecība „Lucītis” Engures pagastā

Engures novada Engures pagasta zvejnieku saimniecībā „Lucītis” tikāmies ar tās saimniekiem Ivetu un Andi Andersoniem. Saimniecība „Lucītis” dibināta 1998. gada 12. novembrī. Tās īpašnieks ir Andis Andersons. Saimniecība nodarbojas ar zivju zveju, zivju apstrādi (kūpināšanu, marinēšanu, sālīšanu u. c.) mājas apstākļos, transportēšanu un realizēšanu Tukuma pilsētas tirgū. Saimniecībā nodarbināti trīs darbinieki. Izsniegtas zvejas tiesību nomas: zvejai Rīgas jūras līča piekrastē un Engures ezera iekšējos ūdeņos.

Kopējais nozvejoto zivju apjoms gadā vidēji ir no 6 līdz 7 tonnām, lai gan pēdējo gadu tendence rāda, ka nozveju apjomi ievērojami samazinās, kas izskaidrojams ar zivju resursu samazinājumu, kā arī nozvejas kvotu samazināšanu. Neskatoties uz iepriekšējo gadu negatīvo tendenci, 2013. gadā bija vērojams zivju resursu pieaugums un nozvejas palielināšanās, piemēram, jūnijā tika nozvejotas 4,2 tonnas zivju, tai skaitā reņģes – 3480 kg, asari – 150 kg, butes –  110 kg, luči – 410 kg, zuši – 2 kg, kas ir vairāk nekā 50% no iepriekšējo gadu nozvejas. Jau trešo gadu zvejnieku saimniecība „Lucītis” iesaistās Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumā „Piekrastes teritoriju ekonomiskās aktivitātes veicināšanas programma”. Saimnieki ir gandarīti par pārbūvēto kūpinātavu. Vecā tika nojaukta un tās vietā uzbūvēta jauna, jo kūpinātavā lietus laikā pavasaros un rudeņos vietā, kur tika kurta uguns, sakrājās ūdens, kas apgrūtināja kūpināšanas procesu. Iveta un Andis Andersoni ar prieku mūs uzņēma un labprāt dalījās pieredzē, stāstot par kūpinātavas rekonstrukciju, zivju kūpināšanu un produkcijas realizāciju.

 Secinājumi un ieteikumi

Pieredzes apmaiņas brauciens bija ļoti noderīgs. Tika dibināti jauni kontakti, gūta pieredze zivju pārstrādē un gūtas idejas uzņēmējdarbībai piekrastē. Pieredzes brauciena dalībniekiem patika, ka programmā tika iekļauta dažādu uzņēmējdarbības jomu apskate. Tika izteikti priekšlikumi doties pieredzes apmaiņā uz tuvējām kaimiņvalstīm (Lietuvu, Igauniju) apskatīt zivju pārstrādi, kā arī zivju audzētavas (Tomes, Aizkraukles u. c.) tepat Latvijā.

Sarma Rotberga,

LLKC Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru