Carnikavas novada XV Nēģu svētki nosvinēti!

GalerijaPrint

Piecpadsmit gados Carnikavas Nēģu svētki kļuvuši populāri, un tos apmeklē viesi no visas Latvijas, kā arī ārzemju delegācijas. Organizatori un atbalstītāji gādā par gastronomiskiem, muzikāliem un izklaidējošiem pārsteigumiem, lai apmeklētāji būtu apmierināti un atgrieztos uz pasākumu arī nākamajā gadā.

Nēģu svētkos tiek aicināti Latvijā populāri mūziķi un skatuves mākslinieki. Muzikālo programmu ir veidojuši Lauris Reiniks, Intars Busulis, maestro Raimonds Pauls, grupas “Līvi”, “Autobuss debesīs”, “Credo”, “The Sound Poets” un citi izpildītāji.

Piestāt dažādu sajūtu un noskaņu ostās

Šogad XV Nēģu svētki tika svinēti 20. augustā ar devīzi “Mmm... māksla dzīvot!”, aicinot apmeklētājus piestāt dažādu sajūtu un noskaņu ostās. Pateicoties jaukajam laikam, viesi un vietējie iedzīvotāji varēja brīvi baudīt katras ostas piedāvājumus.

Muižas ostā  jau no paša rīta darbojās amatnieku tirdziņš un dažādas atrakcijas bērniem. Protams, šeit bija galvenā nēģu cepšanas un baudīšanas vieta. Novada pašvaldības darbinieki lika uz uguns 400 litru katlu, lai domes priekššēdētājas Daigas Jurēvicas vadībā vārītu tradicionālo nēģu zupu. Nēģu cepšanas uzņēmumi bija uzkurinājuši savas krāsnis un kārtoja svaigos nēģus uz cepamajām restēm, lai tie kļūtu par delikatesi apmeklētājiem. Tirdzniecības vietās bez tādiem pieredzes bagātiem svētku dalībniekiem kā SIA “Zibs”, SIA “Gaujas krasti” un IK “Gundegas IP” šogad savu produkciju Muižas ostā piedāvāja arī SIA “Gaujas nēģi”.  Jānis Kartupelis, šī uzņēmuma vadītājs, priecīgs par savu lēmumu iziet no komforta zonas savā ražotnē, smaidot teica: “Kaut kad taču jāsāk, dēls ierosināja piedalīties, un jubileja ir lieliska iespēja!”

Bez vietējiem cepējiem Muižas ostā savu māku gatavot nēģus demonstrēja Igaunijas prezidenta šefpavārs Taigo Lepiks un “Muusu” restorāna šefpavārs Kaspars Jansons.

Otrā, Miera osta, aicināja piestāties Gaujas krastā. Te bija iespējams piedalīties dažādās meistarklasēs, baudīt dabu, izbraukt ar zvejnieku uzņēmumu SIA “Leste” un SIA “Grif 93” laivām. Skatāma bija arī vikingu laiva, kas viesos radīja lielu interesi, kā arī sporta kluba “Partizāņu ugunskurs” demonstrētais ūdens akrobātu šovs. Tam sekoja tradicionālā laivu parāde, kurā piedalījās 16 motorlaivas, to priekšgalā ar laivu “Rebeka”, plīvojot svētku karogam, brauca Aldonis Lūkins, zvejas uzņēmuma SIA “Leste” valdes loceklis. Vēl pirms parādes viņam vaicāju, kas ir mainījies šo 15 gadu laikā, kopš ar svētkiem godina Carnikavas lepnumu – Gaujas nēģi. Aldonis, stiprinot karogu ar XV Nēģu svētku noformējumu pie savas laivas, atbildēja: “Noteikti ir palielinājies apmeklētāju skaits, kas liecina par labu organizāciju un izklaides programmu daudzveidību. Mēs, zvejnieki, esam ļoti pateicīgi, ka šādi svētki notiek. Tā ir laba reklāma zivsaimnieku darbam un visam Carnikavas novadam!”

Laivu parādē zvejas uzņēmumi pierādīja, ka viņu laivas, lai arī ražotas sen, vēl spēj stāties blakus jaunākām un modernākām. Gaujas malā stāvošie skatītāji ar gavilēm uzņēma parādē iesaistītās laivas, kuru saceltie viļņi norima tikai uz Nēģu karaļa ierašanās brīdi ar vikingu laivu. Tajā pašu vikingu lomās bija iejutušies vietējie nēģu zvejnieki, kuri braši airēja pret Gaujas straumi, lai krastā nogādātu karali pie svētku gājiena dalībniekiem. Gājiens, kurā piedalījās pašvaldības pārstāvji, vietējie uzņēmumi un pašdarbības kolektīvi, kā arī viesu delegācijas, no Miera ostas devās uz Muižas ostu, kur norisinājās svētku atklāšana.

Krāšņa svētku atklāšana un noslēgums

Pēc tās viesi par ziedojumiem Carnikavas dievnama atjaunošanai varēja nobaudīt nēģu zupu. Kopā tika saziedoti 1018,19 eiro, par ko paldies visiem ziedotājiem!

Muižas ostā viesus izklaidēja “Trīs tenori” – Nauris Puntulis, Guntars Ruņģis, Miervaldis Jenčs; “Mirage Jazz Orchestra” ar solisti Kristīni Prauliņu; rokgrupa “Pērkons” un citi populāri mūziķi.

Jauniešiem stadionā bija izveidota trešā osta “Mad port”, kur bija “Ghetto Games”, skeitborda, “Aggressive inline”, BMX paraugdemonstrējumi, un populāri dīdžeji atskaņoja mūziku atbilstoši viņu gaumei.

Svētku noslēguma pasākumi risinājās Gaujmalā, Miera ostā, ar uguns šovu,  dūdu un bungu grupas “Auļi” muzikālo pavadījumu, bet beigās notika uguņošana par godu svētkiem.

Lai dzīvo svētki!

Svētki beigušies, lai dzīvo svētki! – ar šo devīzi sarunājāmies ar nēģu cepējiem.

Zigrīda Skaveneca, SIA “Krupis” vadītāja: “Svētku viesus uzņēmām savā sētā, kura atradās starp Miera un Muižas ostām, tāpēc šeit varēja piestāt un nobaudīt arī mūsu gatavotos gardumus. Mēs centāmies no visas sirds, lai atpūta būtu pilnvērtīga un jubileja paliktu apmeklētāju atmiņās.”

Ilmārs Prauliņš no IK “Gundegas IP”: „Jubilejā mums tika dāvāts brīnišķīgs laiks, lai parkā (lasi – Muižas ostā) varētu rūpēties par viesu labsajūtu. Atlika tikai darboties, vienīgais, kas ierobežoja, bija svaigo nēģu piedāvājums, ko varējām vēlēties vairāk.”

Anita Bagrija no SIA “Gaujas krasti”: “Toties nēģi želejā pietika līdz pasākuma beigām. No mums grupas “Keksi” mūziķi iegādājās arī līdznešanai, un bija ļoti apmierināti, ka varēs iepriecināt arī savus mājiniekus ar gardumiem no XV Nēģu svētkiem!”

Māris Miglāns no SIA “Zibs”: ”Jā, arī mēs izjutām svaigo nēģu deficītu, taču tam neļāvām iznīcināt svētku prieku!”

Lai šīs prieka sajūtas mums pietiek līdz nākamajiem, XVI Nēģu svētkiem Carnikavā!

Jānis Kravalis,

LLKC Siguldas nodaļas lauku attīstības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru