Cēsu puses zivsaimniekiem pieredzes bagāts brauciens

GalerijaPrint

LLKC Cēsu konsultāciju birojs 26. septembrī rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu “Dīķu apsaimniekošanas, zivju audzēšanas un tūrisma iespēju dažādošanas pieredze Latgalē”. Braucienā devās 30 Cēsu puses zivsaimniecības interesenti.

Pirmo apmeklējām uzņēmumu SIA “Vlakon”, kas atrodas Rēzeknes novada Sakstagala pagastā, Pērtniekos. Uzņēmums dibināts 1998. gadā, un tā darbības pamatnozare ir dolomīta karjeru izstrāde. Bet uzņēmuma īpašniekam vienmēr interesējusi zivsaimniecība, tāpēc izstrādātajās dolomīta karjera bedrēs tiek uzpludināti dīķi, kuros audzē zivis. Šobrīd uzņēmums strauji attīsta tūrismu, zivsaimniecību un zivju pārstrādi. Uzņēmuma pārstāvis Georgijs zivsaimniekiem izsmeļoši stāstīja par zivju audzēšanu, barošanu un ziemošanu, kā arī atbildēja uz uzdotajiem jautājumiem. Georgijs demonstrēja, kā notiek zivju barošana; zivīm barību nedrīkst mest tuvu krastam, jo krasti ir akmeņaini un zivis gar akmeņiem var saskrāpēties un savainoties. Tālāk devāmies uz jauno zivju pārstrādes cehu, kurā uzstādītas jaunas un modernas iekārtas zivju pārstrādei un kūpināšanai. Uzstādītā zivju kūpināšanas iekārta ir jaunākās paaudzes modernākā iekārta. Pārstrādes ceha paredzētā jauda ir 350 tonnas gadā.

Uzņēmums šobrīd strādā, lai izveidotu tūristiem pievilcīgu, sakoptu atpūtas objekta bāzi un attīstītu zivsaimniecību un zivju pārstrādi. Brauciena dalībnieki atzina: “Prieks, ka Latvijā šādi uzņēmumi darbojas, prot piesaistīt finansējumu un turpina augt un attīstīties”.

Pēc SIA “Vlakon” apmeklējuma dodamies uz Nagļu zivsaimniecību, kuras kopējā dīķu teritorija aizņem ap 1200 ha. Zivkopis mums izrādīja šķirotavu, ziemošanas un vasarošanas dīķus, kā arī sniedza vērtīgu informāciju par zivju audzēšanu, barošanu un ziemošanu. Zivkopis teica, ka šogad zivju mazuļi esot auguši labi. Bet lielu postu zivsaimniecībai nodarot savvaļas putni, kuri Lubānas mitrāja pļavās un slīkšņās atrod mājvietas. Jāpiebilst, ka audzētavā darbība notiek ar salīdzinoši vienkāršām iekārtām un tehnoloģijām, bet visi vajadzīgie procesi un saimniekošana norit veiksmīgi.

Dienas noslēgumā dodamies uz  z/s “Zvejnieki”, kas atrodas Lubānas ezera krastā un nodarbojas ar zivju kūpināšanu un lauku tūrismu jau daudzus gadus. Tā kā brauciena dalībnieku vidū bija vairāki interesenti, kuri vēlas sākt nodarboties ar zivsaimniecību un lauku tūrismu, gan ir jau esošu lauku tūrisma saimniecību saimnieki, tad “Zvejniekos” bija, ko redzēt un no kā mācīties. Saimnieks Jānis Macāns uzreiz mūs ved pie zivju kūpinātavas un dalās savā pieredzē par savu zivju kūpināšanas tehnoloģiju un niansēm. Bet “Zvejniekos” iespējams ne tikai garšīgi paēst un iegādāties kūpinātas zivis, bet arī aktīvi atpūsties. Te ir sporta laukumi un inventārs, var pārnakšņot viesu mājiņā uz salas, pērties lauku pirtī, peldēties dīķī, makšķerēt vai vienkārši vērot dabu un saulrietus. Saimnieks teic, ka parasti visas labās idejas, ko vēl būtu nepieciešams ierīkot vai uzlabot, tūristi paši pasaka priekšā, vajagot tikai cilvēkos klausīties.

Kamēr mēs mielojamies ar kūpinātām zivīm, tikmēr “Zvejnieku” saimnieki dalās savā pieredzē un stāsta par tūristu uzņemšanu jau daudzu gadu garumā: kam pievērst uzmanību, kas tūristiem patīk, kas nepatīk, kā pielāgoties katrai grupai, kā arī sniedza vēl daudz un dažādus citus vērtīgus padomus. Uzzinājām arī vēstures faktus par Lubānas ezeru un Īdeņas ciemu.

Brauciena dalībnieki teica, ka “Zvejnieku” sētā ir patīkami uzturēties, te piesaista gan daba, gan saimnieku labestība, un no šīs vietas negribas doties tik ātri projām. Iespējams tāpēc, ne velti, 2016. gada sezonā saimniecību apmeklējuši ap 4000 tūristu.

Mājupceļā dodamies ar smaidu sejā un pozitīvu emociju pārņemti par dienas laikā redzēto. Esam smēlušies pozitīvo saimniekošanas pieredzi, guvuši jaunus iespaidus, idejas un zināšanas arī savai saimnieciskajai darbībai. Katram der atcerēties “Zvejnieku” saimnieka Jāņa atziņu, ka viss ir mūsu pašu rokās, ja paši būsim labi, pozitīvi un atvērti cilvēki, tad arī mums visur veiksies – -gan dzīvē, gan biznesā.

Pieredzes brauciens notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros.

Gunda Kazerovska,

Cēsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru