Iepazīstam Kuldīgas un Engures novadu zivsaimniecības uzņēmumus

GalerijaPrint

Turpinot tradīciju katru gadu doties pieredzes apmaiņas braucienā un iepazīt zivsaimniecības iespējas Latvijā, Liepājas puses uzņēmēji un organizāciju pārstāvji devās uz Kuldīgas un Engures novadiem, brauciena laikā apmeklējot četrus interesantus uzņēmējus.

 Valda Kancāna uzņēmums IU "Rimzāti"

 Valdis Kancāns zivsaimniecības jomā strādā vairāk nekā 45 gadus. Ar viņu tikāmies pie Rimzātu dīķiem, kur Valdis iepazīstināja ar saimniecības vēsturi, piedāvājumu un realizētajiem ES projektiem. Noslēgumā apmeklējām saimniecības ziemošanas dīķus un zivju māju.

Tikšanās laikā bija arī diskusija par dažādiem jautājumiem, kas ietekmē akvakultūras uzņēmēju esošo un arī turpmāku attīstību. Kā atzīst viens no brauciena dalībniekiem: “Uzreiz var just, ka saimnieks ir zinošs cilvēks, un tad saruna pati par sevi raisās”. Valdis uzsvēra, ka daudz interesantāk viņu apmeklēt rudenī, kad ir iespēja pašiem piedalīties zivju ķeršanas procesā.

 Oskara Kambala daudznozaru uzņēmums SIA “Rideļu dzirnavas”

 Tālāk devāmies uz Engures pusi, kur ļoti skaistā un interesantā vietā atrodas Rideļu dzirnavas un dzirnavu ezers. Viesojamies pie Oskara Kambala, uzņēmuma SIA "Rideļu dzirnavas" īpašnieka. Viņa darbības jomas ir dažādas, bet šajā reizē lielāku uzmanību pievērsām divām – akvakultūrai un ar to saistītam tūrismam.

Jau sākumā Oskars brīdināja, ka stāstīs par savu pieredzi un iegūtajām zināšanām, akcentējot, ka situācija un gūtās atziņas katrā saimniecībā var atšķirties. Viņa saimniekošanas pamatā ir princips – pilnībā izmantot piedāvātās iespējas un jau pieejamos resursus.

Rideļu dzirnavu ezera kopējā platība ir aptuveni 37 ha, un no kafejnīcas un dzirnavām redzama maza daļa. Lai izaudzētu zivis sev un apmeklētāju ēdināšanai, ar speciāli izvēlētu sietu norobežota neliela ezera daļa (0,5 ha). Ezers ir pieejams makšķerniekiem, kuriem tiek piedāvāta iespēja iznomāt saimniecībā pieejamās laivas. Makšķerniekiem izmantot pašiem savas laivas ir aizliegts, un tas ir būtisks profilaktisks pasākums, lai mazinātu zivju saslimstības iespēju.

Bija iespēja apskatīt saimniecībā izmantoto niedru pļāvēju ar zīmīgu nosaukumu “Līnis (Liepāja)” un storu audzētavu tieši pie dzirnavām. Pielāgojoties laikapstākļiem, audzētava tiek izmantota tikai gada siltajos mēnešos, un tajā ūdens apmaiņu nodrošina bez papildus izmaksām, t. i., pašteces veidā, ņemot nepieciešamo ūdeni no ezera.

 Allas Bečeres ģimenes uzņēmums "Reinis B"

Allas Bečeres ģimenes uzņēmums "Reinis B" atrodas Lapmežciemā un nodarbojas ar karsti kūpinātu zivju produkcijas ražošanu no svaigas līdz kūpinātai zivij. Bez starpniekiem to realizē Ragaciema zivju tirdziņā, izstādēs, pilsētu svētkos un dažādās tirdzniecības vietās visā Latvijas teritorijā.

Ieejot uzņēmuma ražošanas telpās, nevar paiet garām divām kartēm – Latvijas un Eiropas, – kur ar karodziņiem tiek atzīmētas vietas, no kurām ir braukuši uzņēmuma viesi. Patīkami pārsteidza arī pārdomātais uzņēmuma telpu iekārtojums, t. i., ražošanas telpas un apmeklētājus šķir stikla siena, caur kuru droši iespējams iepazīt visus ražošanas procesa soļus. Alla uzsvēra: “Pircējam ir jāzina, ko ēd!” Vēl viens svarīgs uzņēmuma darbības priekšnosacījums ir spēja uzticēties, jo tikai ar kopīgu darbu iespējams ko sasniegt. Pirms garšīgās uzņēmuma produkcijas degustēšanas, Alla aicināja izkustēties – atpazīt zivis pēc nosaukuma un sacensties zivju vēršanā.

“Reinis B” ir vieta, kur sirsnīgu un atsaucīgu cilvēku klātbūtnē brīvi raisās sarunas par dzīvi, par un ap zivīm un to pagatavošanas niansēm.

 Ivetas Celkartes ģimenes zvejnieku sēta "Dieniņas"

Pirms devāmies šajā braucienā, no Ivetas saņēmu uzaicinājumu ar dažiem nosacījumiem, kurus būtu jāievēro ikvienam, kas dodas pie viņiem:

  • Atceraties, ka atrodamies pie jūras, un dažreiz te pūš spēcīgi vēji. Padomājiet par atbilstošu apģērbu un apaviem.
  • Līdzi jāņem, labs garastāvoklis un liela deva humora izjūtas.
  • Mums garām pabraukt nevar.

Viņas ieteikumi atbilst patiesībai. Zvejnieku sēta “Dieniņas" nodarbojas ar zvejniecību, zvejas produktu ražošanu mājas apstākļos, piedāvājot iespēju iegādāties gardo produkciju, kā arī nodrošina piekrastes zvejniecības tradīciju saglabāšanu un atpazīstamību. Īpaša uzmanība tiek pievērsta tam, lai vāktu un dokumentētu dzīves stāstus un vēstures liecības, tāpēc šeit ar īpaša stāstījuma palīdzību  un praktisku darbošanos iespējams izjust un izbaudīt agrākos laikus – valodu, zvejošanas tradīcijas, ģimeņu likteņus un daudz ko citu.

 Gūtās atziņas un nākotnes ieceres

 Šajā dienā ikvienam brauciena dalībniekam bija iespēja pārliecināties, kā augstu pievienoto vērtību iegūst ikdienas darbības – interesanta un atraktīva viesu uzņemšana, pārdomāti un skaisti pasniegti ražojumi, suvenīru, vizītkaršu un bukletu pieejamība. Novērtējot brauciena rezultātus, jāakcentē ne tikai jaunu sadarbības iespēju apzināšana un veidošana, bet arī netveramais – emocionālā puse – iespēja pārliecināties, ka Latvija ir bagāta ar uzņēmīgiem, sirsnīgiem un atvērtiem cilvēkiem, kuru pozitīvais piemērs ir ļoti “lipīgs”.

Dalībnieki atzina, ka brauciens bija vērtīgs un interesants, kā arī uzsvēra, ka turpmāk, darbības pilnveidošanai vēlētos apmeklēt noteiktas akvakultūras saimniecības un vēžu audzētavas, pārstrādes uzņēmumus, kā arī iepazīt Vidzemes un Igaunijas piekrastes zvejniekus.

Interesanti – zivju cilvēkiem nemēdz būt par daudz, jo arī mājupceļā zivju tēma bija aktuāla – liepājnieks Imants Vitlibs cienāja ar savām kūpinātajām zivīm, kuras ir labi pazīstamas kā “Zirgu salas zivis”. Tās iespējams iegādāties Liepājas “Lauku sētā pilsētā” (katru trešdienu un sestdienu), kā arī svētku tirdziņos. Ļoti gardi!

 

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas nodaļas uzņēmējdarbības konsultants

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru