Informācija par ziņošanu un darbībām ar zvejas rīkos nejauši bojāgājušajiem roņiem

Pamatojoties uz 2016.gada 16.septembra Zivsaimniecības konsultatīvās padomes sēdē nolemto (2016.gada 30.septembra protokola Nr.4.2-8e/3/2016 4.punkts), Zivsaimniecības departaments informē par ziņošanas nosacījumiem un darbībām ar zvejas rīkos nejauši bojāgājušajiem roņiem.

Zvejnieka pienākumu informēt par zvejas rīkos nejauši bojāgājušajiem roņiem nosaka šādas tiesību aktu normas:

1.1.Ministru kabineta 2007.gada 2.maija noteikumu Nr.296 “Noteikumi par zveju teritoriālajos ūdeņos un ekonomiskās zonas ūdeņos” 8.10.apakšpunkts, kas nosaka zvejnieku pienākumu ziņot valsts Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam "BIOR" (turpmāk – BIOR) par roņu noķeršanu un izdarīt attiecīgus ierakstus zvejas žurnālā.

1.2.Sugu un biotopu aizsardzības likuma 22.pants, kas nosaka, ka katrai personai ir pienākums ziņot Dabas aizsardzības pārvaldei (turpmāk – DAP) par katru nejaušu īpaši aizsargājamo sugu, tostarp visu Baltijas jūrā sastopamo roņu sugu īpatņu nogalināšanas vai bojā gājuša indivīda atrašanas gadījumu.

Līdz ar to, Zivsaimniecības departaments aicina zvejniekus aizpildīt zvejas žurnāla sadaļu ‘’Informācija par roņu nodarītajiem postījumiem zvejas rīkiem un nozvejai” un norāda, ka zvejas žurnālos fiksētā informācija tālāk būs pieejama BIOR un DAP, līdz ar to, ja zvejnieks zvejas žurnālā ir ierakstījis visu nepieciešamo informāciju par roņiem un to nodarītajiem postījumiem, viņš ir tiesīgs par to papildus neziņot BIOR un DAP.

Zivsaimniecības departaments vērš uzmanību, ka zvejnieki nav saucami par administratīvās atbildības pār iepriekš minētajiem roņu bojāejas gadījumiem zvejas rīkos.

Pašvaldības pienākumu savākt un utilizēt beigto roni nosaka šādas tiesību normas:

2.1.Likuma ‘’Par pašvaldībām’’ 15.panta pirmās daļas 2.punkts nosaka, ka pašvaldības gādā par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību (atkritumu savākšanas un izvešanas kontrole; beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana).

2.2.Veterinārmedicīnas likuma 21.1 pants, kas nosaka, ka pašvaldības nodrošina bezsaimnieka dzīvnieku līķu savākšanu un iznīcināšanu.

Tādējādi, Zivsaimniecības departaments iesaka par krastā atrasto vai zvejas rīkos nejauši bojāgājušo roni sazināties arī ar pašvaldības struktūrvienību (vai uzņēmumu), kas atbildīgs par savas teritorijas sanitāro tīrību un drošību un līdz ar to ir tiesīga dzīvnieku savākt un utilizēt.

Pievienot komentāru