Jaunieši saņem sertifikātu uzņēmējdarbībā

Zivju sagatavošana kūpināšanai
GalerijaPrint

Beigušās LLKC Limbažu nodaļas organizētās mācības „Atbalsts jauniešiem zvejniecības tradīciju un uzņēmējdarbības veicināšanā”.

 

Mācībām bija pieteikušies deviņi interesenti, bet regulāri tās apmeklēja un sertifikātus saņēma seši jaunieši. Mācību programmas ietvaros notika lekcijas par biznesa idejas formulēšanu un īstenošanu. Biznesa ideja jāpasniedz tā, lai biznesa plāns patiktu visiem, kas to lasa. Notika arī daudz praktisku nodarbību. Bija jāapgūst zvejniecības tradīcijas, kas saistītas arī ar tūrismu.

Nodarbības z/s „Kurķis” ritēja pie nēģu zvejnieka Aleksandra Rozenšteina. Jauniešiem bija iespēja uzzināt par nēģu zveju Salacā un praktiski pielikt roku tača būvniecībā. Tika runāts par tūrismu un tā attīstības iespējam, jo tieši A. Rozenšteins papildus nēģu zvejai nodarbojas ar tūrismu.

Vēl praktiskas nodarbes notika  Kuivižos pie zvejnieka Andra Skujas, kur  jauniešus mācīja lāpīt tīklus, špleisēt un vienlaikus pagatavot gardu zivju zupu. Andris jauniešiem stāstīja, kā praktiski notiek reņģu zveja, un par problēmām, ar ko nākas saskarties šodienas zvejniekiem, kā arī par piekrastes zveju, kā uzņēmējdarbību.

Savukārt viesu mājas „Kraukļi” saimnieks Edmunds Birkenbergs zivju apstrādi un kūpināšanu ierādīja pats un to lika darīt arī jauniešiem.  „Kraukļos”,baudot sava praktiskā darba augļus, jaunieši klāstīja pašu biznesa idejas un arī saņēma sertifikātus par programmas apgūšanu.  Dažas no idejām, kuras tika minētas: nārsta vietu atjaunošanu upē un tūristu piesaisti; zvejnieka mazmeita sprieda par iespēju iegādāties vakuumiekārtu, lai varētu uzglabāt sasaldētas zivis, līdz tās kļūst pieprasītas. Kāds cits plānojis radīt galda spēli par zvejniecības tēmu.

 – Man patika jauniešu plašā domāšana. Viņi sprieda ne tikai par labuma gūšanu paša uzņēmējdarbībā, bet arī teritorijā kopumā, – sprieda mācību koordinatore.

 Viena no kursantēm – ainažniece Ilze Jēkabsone – atzina, ka ieguvusi gan teorētiskas, gan praktiskas zināšanas. Pirmās varēs izmantot, arī izstrādājot projektus pretendēšanai uz Eiropas finansēm LEADER programmā, kur viņa ar saviem domubiedriem jau startējusi un guvusi atbalstu.

– Pasniedzēja Laimrota Surska vērsa mūsu uzmanību uz tādām lietām projektu rakstīšanā, kas varbūt sākumā šķiet sīkas, bet ir nozīmīgas, – atzina mācību apmeklētāja. Tagad es zinu arī, kā lāpīt tīklus, – secināja Ilze, kuras tēvs un vectēvs, izrādās, ir zvejnieki. Līdz šim viņai neesot bijusi interese par līdzīgām nodarbēm, bet iepazītie lektori bijuši tik interesanti, ka praktiskā darbošanās līdzinājusies gluži vai izklaidei.

 Mācības pabeidza divas meitenes un četri puiši, lielākoties tajās piedalījās salacgrīvieši, bet bijis arī puisis no Staiceles, tāpat interesi izrādījis viens rīdzinieks.

 Mācības tika organizētas Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātē jau otro gadu. Pagājušogad Salacgrīvas jaunieši Engurē startēja ar ļoti labiem rezultātiem. Pirmās vietas ieguvēji savu naudas balvu likuši praktiski lietā, iegādājoties valcējamo iekārtu nēģu kārbiņu aizvākošanai, un cer uz lielākiem projektiem, lai varētu iekārtot atbilstošas telpas nēģu pārstrādes paplašināšanai.

 Jānis Eizenbergs

 Foto: Marta Dance

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru