Salacgrīvas skolēni iepazīst zvejniecības tradīcijas Latvijā

GalerijaPrint

Salacgrīvas vidusskolas 8. un 9. klašu skolēniem 14. septembrī bija lieliska iespēja piedalīties Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Limbažu nodaļas rīkotajā pasākumā “Senās zvejniecības tradīcijas Latvijā, to integrēšana mūsdienās. Lomu apstrāde senāk un tagad”. Ekskursijas organizētāju mērķis bija radīt skolēnos interesi par zivsaimniecību, iepazīstināt ar zivsaimniecības tradīcijām Latvijā un iespējām šodien. Pasākums bija bez maksas, līdzi ņemot tikai labu garastāvokli un vēlmi uzzināt ko jaunu.

Lapmežciemā mūs sagaidīja Anita Alberta, Lapmežciema pagasta muzeja vadītāja, kura iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju saistībā ar turienes zvejnieku darbu un sadzīvi. Muzeja telpas iekārtotas ļoti interesanti, atspoguļojot gan istabas, gan virtuves iekārtojumu. Vislielāko sajūsmu izpelnījās kuģu pulksteņi un kompasi, kā arī ļoti smagie zvejnieku zābaki. Skolēni uzzināja arī daudz ko par pašu zvejošanu, varēja izpētīt dažādas ar to saistītas lietas. A. Alberta saistoši pastāstīja par Imantu Ziedoni, kurš nācis no tās puses, un, skandējot viņa dzejoli “Bez mīlestības nedzīvojiet”, rādīja mīlestības jūrnieku mezglu. Neparasti, ka jūrnieku mezglu ir ap 150, bet ikdienā tiek izmantoti pieci līdz septiņi. Uzzinājām arī, ka kādreiz Lapmežciemā bijis zvejnieku kolhozs bez ostas.

Pēc muzeja apskates devāmies uz mājražošanas uzņēmumu “Reinis B”, kur kūpina 30 veidu zivis. Tā īpašniece Alla Bečere stāstīja par loma apstrādes tradīciju saglabāšanu viņas uzņēmumā, jo šeit joprojām galvenais ir roku darbs, lai zivis gan ķidātu, gan kūpinātu. Bija iespēja redzēt ražošanas procesu, bet pēc tam nācās pašiem pastrādāt: bija jārāda prasme koka zivju vēršanā, zināšanas krustvārdu mīklas minēšanā un zivju atpazīšanā. Pierādījām, ka esam no vietas, kur labi pazīst zivis un zina to nosaukumus, varējām pastāstīt par to, kā ar zivsaimniecību nodarbojas mūspusē. Pēc strādāšanas mums piedāvāja baudīt gardas zivis no uzņēmuma produktu klāsta.

Pēdējais posms šajā ekskursijā bija pārgājiens gar jūru, kura laikā bija jāveic dažādi uzdevumi: jāmin mīklas, jāatrod paslēpti vārdi, pa ceļam jāpaņem un jānogādā galamērķī dažādas lietiņas, jāatrod fotogrāfijās attēlotās vietas un komandām pie katra objekta jāfotografējas. Īpašs pārsteigums bija balva uzvarētājai komandai un nelielas piemiņas balviņas visiem šīs ekskursijas dalībniekiem.

Skolēni jauki pavadīja šo dienu un saka lielu paldies tās organizētājiem. Es saku paldies Jānim Kravalim, kurš bija šī brauciena moderators, skolotājai Laimdotai Pelšei, skolēnu grupas vadītājai, un visiem, visiem foršajiem šī brauciena dalībniekiem!

Inta Balode,

skolotāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru