Skolēni iepazīstas ar izglītības iespējām jūrniecībā

LLKC Tukuma nodaļa organizēja izglītojošu braucienu par jūrniecības izglītības un darba iespējām Engures un Tumes vidusskolas pirmo līdz sesto klašu skolēniem.

Pasākums tika rīkots sadarbībā ar biedrības „Jahtklubs Engure” komodoru Ģirtu Fišeru–Blumbergu. Brauciens notika 31. oktobrī Zivsaimniecības sadarbības tīkla  aktivitātes „Zvejniecības popularizēšana skolās” ietvaros ar izvēlēto tēmu „Jūrniecība – profesijas, izglītības, darba iespējas”, un tā mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar Rīgas brīvostas darbību, dažādām jūrniecības profesijām, izglītības un darba iespējām, kā arī ar vēsturi, apmeklējot Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju.

Pirmā apskates vieta bija Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes dienests Vecmīlgrāvī. Tur skolēnus sagaidīja Krasta apsardzes dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Veita un virsleitnants Valdis Andersons. Viņi pastāstīja par Rīgas brīvostas darbību  un Krasta apsardzes dienesta funkcijām un uzdevumiem. Parādot nelielu filmiņu, skolēniem tika sniegts ieskats par dažādām operācijām, ko veic Krasta apsardzes dienests. Viens no galvenajiem tā uzdevumiem ir nodrošināt meklēšanas un glābšanas operāciju vadību Latvijas atbildības zonā. Krasta apsardzes dienests ir atbildīgs par vides aizsardzības pasākumu nodrošināšanu, kuģošanas drošības kontroli, kā arī piedalās ES un NATO darba grupās. Skolēni uzzināja par dažādām veiktajām glābšanas operācijām. Piemēram, 2013. gadā tika izglābts liels zemledus makšķernieku skaits. Pavisam 2013. gadā glābti 246 cilvēki. Filmiņā redzētais radīja priekšstatu par to, kā notiek naftas piesārņojumu likvidācija, kā notiek darbs pie mīnu kuģiem, cīņa ar maluzvejniekiem. Skolēni uzzināja par jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra darbu un atbildību 24 stundas diennaktī, iepazinās ar dažādām profesijām, izglītības un darba iespējām, kas saistītas ar jūrniecību un zivsaimniecību. Ar lielu aizrautību skolēni klausījās stāstījumu par darbu uz atpūtas, kravas un militārajiem kuģiem, uzzināja, kā notiek mācības ar prāmjiem un helikopteriem.

Tika atgādināts par drošību uz ūdens, un visiem skolēnam izdalīti bukleti par cilvēku glābšanu jūrā un cilvēka izdzīvošanu aukstā ūdenī.

Nākamais apskates objekts – Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs. Tas ir vecākais publiskais muzejs Latvijā un viens no vecākajiem Eiropā. Skolēni muzeja ekspozīcijās iepazinās ar kuģniecību Latvijas teritorijā no 10. gs. līdz mūsu dienām, apskatīja jūrā agrāk dzīvojušās zivis, kuģus, t. sk. „Rīgas kuģi”, uzzināja par senākiem jūras tirdzniecības ceļiem un zvejniecību.

Secinājumi un ieteikumi

Pieredzes apmaiņas brauciens skolēniem bija ļoti noderīgs. Noskatoties filmiņu un redzot jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centra darbu, radās uzskatāms priekšstats par darbu Krasta apsardzes dienestā. Skolēni uzzināja arī par citām ar jūrniecību saistītām profesijām un izaugsmes iespējām, par to, cik svarīgi ir iegūt labu izglītību. Veicot aptauju, kas vislabāk paticis Krasta apsardzes dienestā, lielākai daļai skolēnu patikusi uzskatāmā filma par glābšanas operācijām, par darbu pie mīnu kuģiem, kā arī koordinācijas centrā darbs pie monitoriem. Ieteikums  – organizēt vairāk šādu pieredzes apmaiņas braucienu, kas skolēniem dos pamudinājumu nākamās profesijas izvēlē.

Sarma Rotberga,

LLKC Tukuma nodaļas lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru