Speciālisti Polijā iepazīst storu un foreļu audzēšanas tehnoloģijas

GalerijaPrint

LLKC Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkls no 11. līdz 15. augustam rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu uz Poliju, kura mērķis bija iepazīt akvakultūras nozares tehnoloģijas, precīzāk, storu un foreļu www.eegons.co.uk audzēšanu recirkulācijas sistēmas atklātās un slēgtās platībās, kā arī uzzināt vairāk par storu inkubēšanu, gūt ieskatu preču zivju un vaislas materiāla audzēšanā un dalīties pieredzē par Eiropas fondu apguvi.

Polija, kā zināms, ir viena no zivju audzēšanas lielvalstīm Eiropā, kur iegūstama plaša teorētiskā bāze augstākās izglītības līmenī un kur zivju audzēšanas tehnoloģijas tiek veiksmīgi modernizētas un attīstītas.

No Latvijas braucienā piedalījās gan esošu akvakultūras uzņēmumu pārstāvji, piemēram, no Zinātniskā institūta „BIOR” un tā filiālēm, AS „Nagļi”, SIA „Atlants”, „Akva Systems”, „Rideļu dzirnavas” un citiem, gan jaunie, potenciālie speciālisti, kā arī pārstāvji no Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta. Visas dienas tika intensīvi piepildītas gan ar teorētiskām lekcijām, gan uzņēmumu apmeklējumiem, to apskati un sarunām ar akvakultūras michael kors outlet uk £39  speciālistiem. Visi brauciena dalībnieki bija gandarīti par iespēju noklausīties divas profesora Miroslava Ščepkovska lekcijas par storu inkubēšanu, slimībām, sugu atjaunošanas iecerēm un iespējām. Tika apmeklēts arī universitātes zinātniskās izpētes storu inkubēšanas cehs slēgta tipa recirkulācijās.

Nākamajās dienās noklausījāmies kompānijas „Aqua Syster” speciālistu lekciju un praktisko prezentāciju par akvakultūras ūdens recirkulācijas sistēmu projektēšanu, būvniecību, ūdens recirkulācijas sistēmu iekārtu un aprīkojuma ražošanu forelēm. Apmeklējām „Budowko” foreļu fermu, kurā veiksmīgi tiek realizēti ES zivsaimniecības atbalsta projekti, un foreles tiek audzētas kā vaislas materiāls, kā arī inkubēti foreļu mazuļi atklāta un slēgta tipa recirkulācijas sistēmās. Apskatījām liela apjoma prečzivju audzētavu „K2”, kur gadā tiek izaudzēts ap 700 tonnām foreļu.

Brauciena laikā bija iespēja dibināt kontaktus un apmeklēt Zivju kombinētās barības ražošanas uzņēmumu „Aller Aqua”, kas ir trešā lielākā šāda ražotne ES. Ņemot vērā, ka Latvijas akvakultūrā visizplatītākā ir karpu audzēšana dīķos,  apmeklējām arī intensīvā tipa karpu mazuļu audzētavu.

Brauciena laikā gūtās atziņas:

* Latvijas tirgus, zivju audzēšanas un realizēšanas iespējas salīdzinājumā ar Polijas iespējām ir mazākas, bet iespējami alternatīvi risinājumi, piemēram, veidot nišas produktus, akcentēt kvalitāti, ne kvantitāti;

* Galvenais attīstības priekšnoteikums ir akvakultūras attīstības veicināšana valsts mērogā, draudzīgas vides veidošana vietējiem uzņēmējiem;

* Latvijā nepieciešami zinātniskie institūti, mācību saimniecības un mācību iestādes, kā tas ir Polijā un citur ES, kur apgūt akvakultūras nozari, jo pasaulē tā strauji attīstās un nepieciešama michael kors tonne hobo sale nepārtraukta zināšanu papildināšana. Patīkami, ka arī Latvijā attīstās jaunas, perspektīvas saimniecības.

Brauciena dalībnieki noslēguma diskusijā atzinīgi izteicās par iegūtajām zināšanām un pieredzi, visvairāk atzīmējot gandarījumu par iespēju gūt teorētiskās zināšanas, praktiski apskatīt un izpētīt saimniecības, diskutēt ar vietējiem zivsaimniecības speciālistiem.

Raivis Apsītis,

LLKC Zivsaimniecības nodaļas eksperts zivsaimniecībā 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru