“Spīķeris 53” – Laugaļu risinājums zivsaimniecībai

GalerijaPrint

Liepājniekiem Laugaļu ģimenei pieder vairāki zvejniecības uzņēmumi un kāda īpaša vieta Liepājā, ko iecienījuši pilsētnieki un pilsētas viesi – 19. gadsimtā būvēta graudu noliktava (spīķeris) Vecajā ostmalā, kas tagad pazīstams kā komplekss “Spīķeris 53”.

Zvejniecība pamats jauniem attīstības virzieniem

Ervilam Laugalim ir vairāk nekā 25 gadu pieredze zivsaimniecības jomā, un jau daudzus gadus aktīvi uzņēmējdarbībā iesaistījusies arī ģimenes otrā paaudze.  Neskatoties uz dažādiem ierobežojumiem, kas ieviesti zvejniecībā, īpaši 2019. gadā, kad pilnībā tika liegta mencu zveja, kas bija uzņēmuma pamatnodarbošanās, šī darbības joma netiek pamesta. Tiek meklētas iespējas turpināt zvejnieka arodu ar mērķi radīt aizvien lielāku pievienoto vērtību noķertajai zivij.

Apzinoties pārmaiņas un nepieciešamību līdzsvarot savu uzņēmējdarbību, jau daudzus gadus ģimene aktīvi attīstījusi viesmīlības un ēdināšanas jomu, kurā īpaša uzmanība pievērsta zivju ēdieniem. Sākumā izveidota atpūtas māja “Jūrnieka ligzda”, kurā īstenotas vairākas ieceres, piemēram, pasākums “Zivju pagatavošanas meistarklase”, piesaistot ES projektu līdzekļus. Te izveidota kūpinātava, kā arī radīta īpaša vieta bērniem – izziņas taka par zivīm.

Aizvien būtiskāku lomu ieņem ģimenes pirms 20 gadiem iegādātais Liepājas vecais spīķeris Vecajā ostmalā 53 ar piestātni, kas primāri tika izmantota zvejniecībai. Šajā vietā liels darbs aizsākās 2019. gadā. Ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda, Lauku atbalsta dienesta un vietējās rīcības grupas “Liepājas rajona partnerība” atbalstu četrstāvu ēkas pirmajā stāvā tika realizēti vienlaikus trīs projekti – izveidots zivju apstrādes cehs, mikro alus darītava un zivju restorāns, kas atvērts 2020. gada 11. jūlijā – Zvejnieku dienā. Tas viss kopā apvienots zem vienota zīmola “Spīķeris 53” (www.spikeris53.lv).

Šī vieta nav iedomājama bez vides, kurā tā atrodas, un tāpēc jāuzteic arī Liepājas pilsētas domes un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas paveiktais – daudzu gadu garumā veikti lieli ieguldījumi kopējās infrastruktūras un arī promenādes labiekārtošanā, kas šobrīd kļuvusi par ļoti iecienītu pastaigu un atpūtas vietu.   

Vecā spīķera maģiskās pārvērtības

Mierīga atmosfēra, siltas krāsas interjerā, maksimāli saglabātas vecās ķieģeļu sienas un dabīga koka elementi – tā ir firmas zīme Spīķera ēkai. Laugaļu ģimene ar komandu ir par paliekošām vērtībām, tādēļ neceļ no jauna, bet uzlabo un atjauno veco, saglabājot autentiskumu, un tur spīķeru stāstu dzīvu caur ekskursijām, atmiņu stāstiem un fotogrāfijām. 

Lai apdzīvotu tik lielu ēku, vajag pacietību, vīziju un nepadošanos. Nosaukums “Spīķeris 53” ietver divas nozīmes: “spīķeris”, jo tas ir oriģinālais ēkas pielietojums, kādreizējā graudu noliktava; skaitlis “53” ir mājas atrašanās vieta – adrese Vecajā ostmalā 53.

Ēkas otrajā stāvā vienā galā savu mājvietu raduši jaunieši, kas izmanto ērtu un labi aprīkotu sporta zāli. Otrā galā ir pasākumu zāle, kura atjaunota, saglabājot oriģinālās koka grīdas, tai arī restaurētas sienas un griesti. Te ir iespēja gan rīkot lietišķas konferences, gan ar dekorācijām un maziem papildinājumiem uzburt svētku sajūtu jebkurām viesībām vai sarīkojumiem. 

Pirmais stāvs ir atjaunots par zivsaimniecības projektu un pašu ieguldītajiem līdzekļiem. Tajā ir trīs savstarpēji saistītas un papildinošas darbības jomas – zivju cehs, restorāns un alus darītava.

Zivju cehā strādā 3 darbinieki un tajā apstrādā brētliņas, reņģes, jūrasgrunduļus, asarus un citas vietējās zivis, kā arī lomu no Ziemeļjūras – mencas, makreles, paltusus, butes. Produkciju eksportē gan uz Rietumeiropu, gan piegādā vietējiem restorāniem, tajā skaitā izmanto arī pašu restorāna ēdienkartē. Tādējādi zivīm tiek pievienota vērtība, vienlaikus nodrošinot, ka restorānā tiek pasniegts augstas kvalitātes ēdiens, kura gatavošanai sekots no A līdz Z.

Restorānu saimnieki veidojuši tā, lai tas būtu mājīgs un vienlaikus īpašs un nepieredzēts piedzīvojums tā apmeklētājiem. Restorāna komanda, meklējot īpašo Liepājas garšu, uzreiz saprata, ka tai jābūt saistītai ar zivīm. Izstrādājot un uzlabojot receptes, restorāns nonācis arī pie Top ēdiena, ko baudīt brauc pat klienti no galvaspilsētas – Fish ‘n’ Chips.  

Mikro alus brūzis ne tikai ir ražotne, bet arī skaists papildinājums restorāna interjeram, jo caur stiklu ikviens var redzēt tajā notiekošos procesus. Tas dod baudāmu papildinājumu restorāna dzērienu kartei, kur iekļauti visi pašbrūvētie alus veidi no “PUTA brewery” alus darītavas.  

“Spīķera 53” apmeklētāji labos laika apstākļos iecienījuši arī baudīt saimnieku piedāvāto ārā uz terases piestātnē, kur ir pietauvojušies zvejas kuģi un jūtams valdzinošais jūras dzestrums. 

Zivsaimniecības popularizēšana

Laugaļu ģimenei zivsaimniecība ir sirds lieta, viņi aktīvi iesaistās šajā jomā sociālā un arī politiskā līmenī, piedaloties diskusijās par tās turpmākas attīstības iespējām. Tiek meklētas sadarbības iespējas gan ar biedrībām, gan vietējiem uzņēmējiem. Sadarbībā ar vietējo rīcības grupu “Liepājas rajona partnerība” starptautiskā projekta “Baltijas jūras zivju produktu dažādošana un popularizēšana” ietvaros “Spīķera 53” telpās izvietots informatīvs skārienjutīgais stends ar informāciju par projektu un tā īstenošanas vietām, Baltijas jūras zivīm, pārbaudītām zivju receptēm, kuras tiek gatavotas arī restorānā.

Ļoti liels visa pasākuma spēks ir Laugaļu ģimenes viesmīlība, pieņemot viesus. Viņi stāsta par uzņēmumu, zivsaimniecības jomu un tās iespējām, īstenotajām un plānotajām iecerēm. Liela nozīme ir centieniem panākt vairāk izpratnes par zivsaimniecību tieši bērniem, tiem radīta īpaša izzināšanas un atpūtas telpa.

Savu ideju īstenošanai Laugaļu ģimene aktīvi izmantojusi Eiropas fondu līdzekļus un šādu iespēju aicina izmantot arī citus. Var droši teikt, ka Liepājā “Spīķera 53” attīstība nav ne uz mirkli apstājusies un tuvākā laikā tiks īstenotas vēl vairākas ieceres.

Ģimenes, kurai zivsaimniecība ir sirdslieta, radītā vieta aizrauj – jo te sapņi ar mērķtiecīgu darbu top par īstenību. 

Anna Vītola, Aleksejs Kačanovs
Bildes no ārpuses ir fotografējis: Robyworks
Bildes no telpām: Edgars Pohevičs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru