Ārstniecības augu ekstraktus saturoša pretparazitārā fitolīdzekļa izstrāde

Programma: Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai

Projekta īstenošanas periods: 1.03.2019-31.05.2023.

Vadošais partneris: Latvijas lauksaimniecības universitāte (LLU)

Projekta partneri:

  • SIA Veterinārmedicīnas izglītības centrs,
  • Rīgas Stradiņa universitāte,
  • SIA Mikaitas,
  • Biedrība Latvijas aitu audzētāju asociācija

Projekta mērķis ir izstrādāt jaunus, inovatīvus fitopreperātus, kas iegūti no Latvijas florai raksturīgo augu ekstraktiem lauksaimniecības praksē biežāk sastopamo atgremotājdzīvnieku gremošanas sistēmā parazitējošo Trichostrongylidae dzimtas parazītu kontrolei.

Projekta galvenais ieguvums ir, sadarbojoties lauksaimniecības organizācijām, dzīvnieku audzētājiem un starpnozaru pētniekiem, izpētīt un ieviest praksē zinātniski pierādītus, bioloģiskus, dzīvniekam un videi nekaitīgus fitopreperātus no Latvijā augošiem ārstnieciskiem augiem paredzētus parazitožu kontrolei.

Latvijā gremošanas sistēmas strongilīdu invāzijas aitu un kazu ganāmpulkos ir liela problēma, un invāzijas ekstensitāte atsevišķos ganāmpūlkos sasniedz pat 70%- 80%. Saslimšana raksturojas ar vairāk vai mazāk izteiktu diareju, dzīvnieku novājēšanu, samazinās to produktivitāte. Slimībai attīstoties aitām novēro anēmiju, zemžokļa tūskas un nereti arī dzīvnieku nobeigšanos.

Augstas invāzijas gadījumos no dzīvniekiem iegūtais piena un gaļas produkcijas daudzums samazinās pat par 50-70 %. Šo parazītu kontrole ir būstiska gan no dzīvnieku labturības un ganāmpulka veselības viedokļa, gan ekonomiskā viedokļa. Latvijas tirgū pieejamo pretparazitāro medikamentu piedāvājums ir nepietiekams. Neievērojot zāļu lietošanas nosacījumus, pastāv liels risks gremošanas sistēmas strongilīdiem izveidot rezistenci pret medikamentiem.

Jaunizveidotie fitopreperātu ekstrakti būtu parazītu faunai jauni, nezināmi bioloģiski aktīvo vielu kompleksi, kas saturētu vairākas, sarežģītas bioloģiski aktīvās vielas ar zemu rezistences veidošanās risku. Fitoterapeitisko līdzekļu pielietošana mazinātu potenciālos ekonomiskos zaudējumus, kas saistīti ar komerciāli pieejamo farmakoloģisko zāļu dārdzību. Jāatzīmē arī izdevumi, kas saistās ar produkcijas realizācijas ierobežojumiem dēļ zāļu ilgstošā izdalīšanās perioda. 

Rezultātā tiks izstrādāta jauna, zinātniski pierādīta bioloģiski aktīva fitopreperāta izejviela ar pretparazitāru ietekmi, kas paredzēta parazītu kontrolei.

Kopējās projekta izmaksas: EUR  99850.00

Kontaktpersona:  LLU projektu administratore Ilze Vīķe: ilze.vike@llu.lv

 

Informāciju sagatavoja: LLU sadarbībā ar projekta partneriem