“Dārzniekam trīs reizes gadā ir prieks – kad zied, kad ir āboli, un tad, kad ir nauda makā. Un ceturtā – kad raža jāvāc,” tā stāsta Vizmas un Gunta Puteņu ģimene Valmieras novada Kocēnu pagasta “Jaunbrēmelēs” – saimniecībā, kurā arī ziemā smaržo pēc āboliem.
“Jaunbrēmeles” savu darbību sāka 2000. gadā, iestādot augļu dārzu. Pirmie stādījumi tapuši nejaušības dēļ. Kāds paziņa pasūtījis stādus, bet tad pārdomājis, un Puteņu ģimene pieņēmusi izaicinājumu – no senčiem mantotajā īpašumā ziedēs un augļus nesīs ābeles. Sākumā bieži tika braukts uz Dobeles Dārzkopības institūtu, lai mācītos un gūtu pieredzi. Patlaban septiņu hektāru platībā aug 30 šķirņu ābeles, bumbieres un nedaudz ogulāju.
“Jaunbrēmelēs” ir intensīva tipa augļu dārzs, tur aug ābelītes, kas potētas uz zema auguma potcelmiem. Tie augļu kokiem piešķir mazāku augumu un ātrāku ražošanas sākumu. Daļai šķirņu izmantots potcelms M26, kas pieskaitāms pie tā sauktajiem puspunduriem.
Mazajām ābelītēm raksturīga neliela, visai sekli izvietota sakņu sistēma, augsnē tā nav pietiekami noturīga, tāpēc katram kociņam ir savs balsts. Lai gan koka mietiņi, pie kuriem piesietas ābelītes, ir impregnēti, aptuveni pēc 12 gadiem tos nākas nomainīt. Atjaunojot dārzu, tiek izmantoti betona balsti, kuri kalpo ilgāk.
Saimniecībā ir pārliecība – ja ir daudzveidība, katrs vienmēr varēs izvēlēties sev gatavāko, gardāko ābolu. Lai nodrošinātu piedāvājumu, eksperimentē ar šķirnēm.
Paši pirmie ienākas vasaras šķirņu ‘Krapes Cukuriņš’ un ‘Konfetnoje’ āboli, septembrī – ‘Kovaļenkovskoje’. Šiem lielajiem, tumši sarkanajiem, saldajiem rudens āboliem jāļauj nogatavoties kokā, tad tie ir visgaršīgākie.
‘Auksis’ garšo visiem, kokiem ir laba ziemcietība un viegli veidojams vainags, augļiem vienmēr laba garša. Diemžēl tiem ir slikta noturība kokā, rudeņos āboli strauji nogatavojas un birst. Audzējot lielos apjomos, grūti paspēt novākt laikā. Komercdārza īpašniekam arvien jābūt uzmanīgam, lai noķertu īsto ražas vākšanas laiku.
Vēl saimniecībā audzē šķirnes ‘Lobo’, ‘Sinap Orlovskij’,‘Antej’ un daudzas citas. Tirgum šķirņu daudzveidība ir laba, bet strādāšanai – grūti, jo katrai šķirnei savas vajadzības un prasības. Ideālu ābeļu šķirņu nemaz nav. Izrādās, katrai, pat visatzītākajai, var atrast kādu trūkumu, tāpēc arī saimniecībā eksperimentē un meklē, kas būtu vispiemērotākais.
Ja ir laba raža, “Jaunbrēmelēs” novāc aptuveni 80 tonnu ābolu. Audzējot augļus pārdošanai, noteikti nepieciešama ražas normēšana. Ja to izdodas izdarīt agri, iegūst skaistus ābolus, mazāk nonāk pārstrādei. Veicot normēšanu, katrā ķekarā jāatstāj ne vairāk par vienu vai diviem auglīšiem.
Komercdārzā maza auguma ābelītes stāda blīvāk (1200 uz hektāru), tām nepieciešams īpašs vainags. Ābeles veido eglītes (slaidās vārpstas) formā, kur augšējie zari ir īsāki par apakšējiem, tādējādi gaisma iekļūst viscaur vainagā, un augļus nes arī zemākie zari.
Saimniecība ir reģistrēta Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā. Augu aizsardzības līdzekļi tiek izmantoti pēc nepieciešamības, to lietošana atkarīga no laika apstākļiem, slimību un kaitēkļu izplatības. Parasti “Jaunbrēmelēs” augu aizsardzības pasākumus veic trīs reizes: pirmoreiz aprīlī, tad atkārtoti pret slimībām – pirms un pēc augļu koku ziedēšanas. Saimniecībā izmanto datorizēto ābeļu kraupja brīdinājuma sistēmu RIMpro.
Saimniecība ir lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Zelta ābele” dalībnieks. Kopumā šajā kooperatīvā apvienojušies septiņi lielaudzētāji, kuri piegādā ābolus arī lielveikaliem. Augļu ražotāju grupām iespējams saņemt ES atbalsta maksājumus glabātavu būvei un iekārtām – “Jaunbrēmelēs” uzbūvētas noliktavas, kur iespējams uzglabāt ap 100 tonnu augļu. Vienā glabātuvē tiek uzturēta temperatūra +1/+2 °C, otrā +4 līdz +6 °C. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu katrai šķirnei optimālākos un labākos uzglabāšanas apstākļus. 2023. gadā iegādāta ābolu šķirošanas iekārta. Šķirošana aizņem lielu laiku. Agrāk trīs tonnas šķiroja trīs dienas, tagad tas ir trīs stundu jautājums, un var pasūtījumus ātrāk izpildīt. Tas ļoti svarīgi arī, piegādājot ābolus pasūtījumiem, kad āboliem nepieciešams noteikts svars vai izmērs. Tādi no liela apjoma jāizlasa. Saimniecība ir iesaistījusies Eiropas Komisijas atbalstītajā programmā “Skolas auglis” un piegādā ābolus arī mācību iestādēm. “Jaunbrēmeļu” dārzos izaugušie āboli nonāk praktiski visās Valmieras novada mācību iestādēs. Tiek vests arī uz Limbažu pusi. Piegādes notiek katru nedēļu, jo mācību iestādēs reti ir tādas telpas, kur var kvalitatīvi uzglabāt ābolus. No oktobra līdz martam jāpiegādā aptuveni 20 tonnas. Puteņu ābolus var iegādāties arī uz vietas saimniecībā, ikviens var tikt pie gardiem āboliem līdz pat martam. Vislielākais pieprasījums pēc vietējiem āboliem parasti ir ziemā un pavasarī.
Saimniecība ir realizējusi arī divus projektus ELFLA pasākumā “Investīcijas materiālos aktīvos”, iegādājoties tehniku ābeļdārza kopšanai un uzturēšanai – traktoru un mulčētāju. Tehnikas iegāde būtiski atvieglojusi roku darba izmantošanu saimniecībā, kur strādā ģimene.
“Jaunbrēmelēs” audzētie āboli garšo pēc rudens, pēc bērnības, pēc ābolkūkas ziemas vakarā. Kamēr vien mājas ceļa galā uz Valmieras apvedceļa redzi zīmi “Āboli”, droši griez iekšā un atrodi savu ābolu garšu!
Inga Ozoliņa,
LLKC Valmieras biroja uzņēmējdarbības konsultante
Saites
[1] https://www.laukutikls.lv/taxonomy/term/2
[2] https://www.laukutikls.lv/taxonomy/term/3
[3] https://www.laukutikls.lv/print/20159
[4] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/aboli_2.jpg
[5] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/aboli_3.jpeg
[6] https://twitter.com/share