Konkursā “Laukiem būt!”, ko lauku jauniešu uzņēmējdarbības atbalstam jau divpadsmito gadu rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), šogad galvenās balvas ieguva biznesa idejas par piedevām ēdienu gatavošanai, mērcēm un sausajām garšvielām; digitālas mācību platformas izveidošanu angļu valodas apguvei pirmsskolas vecuma bērniem un bioloģisko augu stādīšanas podiņu ražošanu.
No 50 biznesa idejām, kas tika pieteiktas konkursam šajā sezonā, finālā iekļuva 18 projekti 3 kategorijās: lauksaimniecības un pārtikas pārstrādes, nelauksaimniecības pakalpojumi, kā arī nelauksaimnieciskā ražošana.
Jauniešu biznesa idejas septiņu minūšu garās prezentācijās fināla pasākumā noklausījās un vērtēja finanšu institūcijas ALTUM Vidzemes reģiona vadītāja Olita Untāla, Jauno zemnieku kluba valdes priekšsēdētājas vietnieks Rūdolfs Pulkstenis, Saeimas deputāts Jānis Grasbergs, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe un LLKC finanšu direktors Dzintars Vaivods. Īsi pirms rezultātu paziņošanas žūrija atzina, ka šogad vērtēšana bijusi īpaši spraiga pat kategorijas ietvaros – sākot no džeza līdz pat metālapstrādei. Tāpat atzinīgi vārdi tika veltīti jauniešu prezentācijas prasmēm, kā arī radošumam un mērķtiecībai.
Jautājot, kā pirmo trīs vietu ieguvēji tērēs naudas balvas, te atbilde bija vienprātīga – finansējums tiks ieguldīts uzņēmumu attīstībā, iegādājoties profesionālu tehniku.
Savukārt uz jautājumu, ko uzvarētāji paturēs atmiņā no konkursa “Laukiem būt!” piedzīvojuma:
Evita Ose, Mājražotājs "Dabas nams": “Emocijas! Ielēkt konkursā kā pēdējā vilcienā ar pilnīgi kaut ko negaidītu un jaunu priekš sevis, kas pat nebija plānots, bet rezultātā man ir skaidrs – ja kaut ko gribi, tad ej un dari, un saņem.”
Laima Januševska, Digitāla mācību platforma angļu valodas apguvei pirmsskolas vecuma bērniem: “Iepazīšanās ar fantastiskiem cilvēkiem un citu dalībnieku apņemšanās darīt un degsme par to, ko dara, ir tas, kas mani iedvesmoja un ko noteikti atcerēšos no šī konkursa. Iedvesma!”
Haralds Ducens, Bioloģiskie augu stādīšanas podiņi: “ Noteikti atcerēšos vērtīgās mācības – mācījāmies apgūt prezentācijas prasmes, runāt auditorijas priekšā. Iemācījos dažādas jaunas tehnikas, ko noteikti atcerēšos un pielietošu arī turpmāk.”
Fināla uzvarētāji:
Kategorija “Lauksaimniecības un pārtikas pārstrāde"
1. vieta – Evita Ose, mājražotājs "Dabas nams": Piedevas ēdienu gatavošanai, mērces un sausās garšvielas (Tukuma novads, Pūres pagasts).
2. vieta – Kristīne Savicka, Pūteļu milti: Pilngraudu maluma miltu produkts “Pūtelis", (Talsu novads, Dundagas pagasts).
3. vieta – Elza Anete Strazdiņa, “No plāna līdz dārzam” (Jelgavas novads, Elejas pagasts).
Atzinības raksti:
Līva Vilcāne – Smukumkūciņas un printi: konditorejas izstrādājumi ar un bez printētiem attēliem (Preiļi);
Santa Misiņa – Vegāniskās kūkas, batoniņi un citi saldumi (Kuldīgas novads, Gudenieku pagasts);
Zane Grunda – Sertificētu bērzu un egļu konteinerstādu audzēšana (dzīvo Jelgavas novadā, uzņēmums būs Preiļu novada Stabulnieku pagastā).
Kategorijā “Nelauksaimniecības pakalpojumi”
1. vieta – Laima Januševska, Digitāla mācību platforma angļu valodas apguvei pirmsskolas vecuma bērniem (Ogres novads, Lielvārde).
2. vieta – Kristīne Savicka, Koka mēbeļu atjaunošana (Talsu novads, Virbu pagasts).
3. vieta – Dainis Vlasovs, Traktortehnikas pakalpojumi lauku viensētām un uzņēmumiem laukos(Gulbenes novads, Stāmerienas pagasts).
Atzinības raksti:
Raivis Rozentāls – Aktīvās atpūtas inventāra noma un izmitināšanas pakalpojumu piedāvāšana pie Daugavas (Dzelmes, Ogres novads);
Ilze Estere Kleinhofa – Džeza kamerkoncerti muižas teritorijā (Jelgavas novads, Vircavas pagasts);
Solveiga Ozolniece – Ābolu un citu augļu sulas spiešanas pakalpojums (Siguldas novads, Krimuldas pagasts).
Kategorija “Nelauksaimnieciskā ražošana”
1. vieta – Haralds Ducens, Bioloģiskie augu stādīšanas podiņi (Madonas novads, Mārcienas pagasts).
2. vieta – Evika Kervāne, Transformējamu bērnu apģērbu un aksesuāru ražošanas uzņēmuma izveide (Madonas novads, bet strādās Lielvārdē, Ogres novadā).
3. vieta – Santa Krūmiņa, Humors vannas istabā – jautrās dušas želejas(Salaspils novads, Salaspils pagasts).
Atzinības raksti:
Elmārs Cimdiņš – Metālapstrāde un lauksaimniecības tehnikas ražošana (Preiļu novads, Rožkalnu pagasts);
Uldis Valainis – Lāzergravēšanas un 3D printēšanas pakalpojumi un E-komercijas veikals ar gataviem produktiem (Preiļu novads, Rožkalnu pagasts);
Zane Lasmane – Dabīgās kosmētikas ražošana (Saldus novads, Novadnieku pagasts).
Konkursa kopējais balvu fonds ir 22 000 EUR: 1. vieta – 2900 eiro, 2. vieta – 1800 eiro; 3. vieta – 1400 eiro; 4. vieta – 800 eiro; 5., 6. vieta – 150 eiro.
Plašāka informācija: Inita Krivašonoka, tālrunis: 26482186, e-pasts: laukiembut@llkc.lv [3].
Pasākums tiek īstenots Valsts Kopējā lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) aktivitāšu ietvaros.
Informāciju sagatavoja:
Elīna Gobalova
LLKC Sabiedrisko attiecību vadītāja
Saites
[1] https://www.laukutikls.lv/taxonomy/term/1
[2] https://www.laukutikls.lv/print/20403
[3] mailto:laukiembut@llkc.lv
[4] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/2_58.jpg
[5] https://www.laukutikls.lv/sites/laukutikls.lv/files/article_photo_gallery/1_54.jpg
[6] https://twitter.com/share