Inovatīvu metožu izmantošana smiltsērkšķu stādījumu ražības un ogu kvalitātes paaugstināšanā

Projekta sākuma un beigu datums: sākās 2020.gada 1.martā un beigsies 2023.gada 28.februārī
Projekta sadarbības partneri
Vadošais partneris ir lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Rūjienas oga", pētījumus koordinē APP Dārzkopības institūts, bet pētījumus uz lauka veic septiņas smiltsērkšķu audzēšanas saimniecības Latvijā: SIA Sanddorf, SIA Zaptsmaize, ZS "Stiebri", AS Sistēmu inovācijas, SIA North Berries, ZS "Šīvari", Edvīns Melnis.
 

Projekta mērķis ir izstrādāt un praktiski izmēģināt inovatīvu metodi smiltsērkšķu stādījumu ražības un ogu kvalitātes paaugstināšanā zaļmēslojuma audzēšanu un iestrādi rindstarpās.

Līdz šim ogulāju un augļu koku audzēšanā Latvijas apstākļos ļoti maz tiek izmantota zaļmēslojuma un kvalitatīva zālāja audzēšana rindstarpās. Populārākie un biežāk izmantotie mēslošanas veidi nozarē ir vai nu minerālmēslu vai kūtsmēslu izmantošana labākajā gadījumā, vai audzēšana vispār bez papildus mēslošanas. Īpaši aktuāla mēslojuma lietošana ir bioloģiskajās saimniecībās. Pēc LPKS Rūjienas oga vairāku gadu pieredzes tā biedru saimniecībās un ogu iepirkšanā un realizēšanā, ir secināts, ka vairumā gadījumu smiltsērkšķu stādījumu kvalitāte ir zema un neatbilstoša augstu ražu iegūšanai, līdz ar to arī ogu lielums un kvalitāte netiek nodrošināta. 2019.gadā Latvija tiek audzēti vairāk nekā 1200 ha smiltsērkšķu. LPKS Rūjienas oga biedru saimniecību smiltsērkšķu stādījumu apjoms ir vairāk kā 10% no kopējās Latvijas smiltsērkšķu platības. Vienlaicīgi ir zināms, ka Latvijas smiltsērkšķu ogas ir potenciāls eksporta produkts, ko pierāda sarunas ar pircējiem, kuriem vajadzīgs liels daudzums viendabīgu, kvalitatīvu un lielu ogu. Diemžēl šobrīd Latvijas audzētāji nevar nodrošināt regulāru ražu vismaz 3 t no ha, kā arī nevar nodrošināt bioloģiski audzētas ogas, kuru svars ir 0,8 grami un vairāk. Lai izaudzētu šādu ražu un ogas, ir nepieciešams izglītot audzētājus un piedāvāt viņiem reāli un labi strādājošas metodes, kas paaugstinātu ražību un ogu kvalitāti. Ņemot vērā pētījumu rezultātus, audzētājiem tiks ieteiktas produktīvākās zaļmēslojuma audzēšanas metodes un tā sastāvs, kā arī labākais daudzgadīgā zālāja variants, kas kalpo gan kā mulča, gan kā mēslojums, kad tā satrūd. Tāpat pētījuma rezultāti ļaus apkopot secinājumus par metodēm, kuras varētu izmantot arī citas augļkopības saimniecības.

Projekta rezultātā tiks izstrādāti ieteikumi dažādu zaļmēslojuma veidu un iestrādes metožu pielietošanai smiltsērkšķu stādījumos.

Izstrādātā metode tiks praktiski pārbaudīta esošajos stādījumos saimniecībās, projekta rezultātā izstrādājot saimniecībām piemērotākās smiltsērkšķu audzēšanas tehnoloģijas, piemērotākos rindstarpu augu maisījumus un to kopšanas metodes.

Finansējuma apjoms: 99732.13 eiro.
 
Kontaktpersona: Inguna Zukure, e-pasts:ingunazukure@inbox.lv

Tālrunis: 29176158