Eiropas Komisija (EK) ES vārdā ir atļāvusi apvienoties diviem ķīmisko vielu ražotājgigantiem – ASV korporācijai “Monsanto” un Vācijas koncernam “Bayer”.
Lai gan EK paziņojumā teikts, ka kompānijām darījuma veikšana atļauta ar zināmiem nosacījumiem, ekspertu vērtējumā šāda iebilde drīzāk ir taktisks sabiedrisko attiecību gājiens, jo daudzas nevalstiskās organizācijas un arī politiķi asi protestē pret “Monsanto”, kura ir bēdīgi slavena ar savu ģenētiski modificēto produkciju, un viena no Eiropas lielākajiem medikamentu ražotājiem saplūšanu. EK svarīgākais noteikums attiecas uz darījuma “monopolistisko dabu”: “Bayer” ir jāpārdod konkurējošajam uzņēmumam BASF vairākas struktūrvienības par 6 miljardiem eiro, kam “Bayer” ir piekritusi. Līdz ar to“Bayer” pārdos meitasuzņēmumus, kas nodarbojas ar ciparu tehnoloģiju ieviešanu lauksaimniecībā, kā arī sēklu un pesticīdu ražošanu.
“Monsanto” un “Bayer” par apvienošanos vienojās 2016. gadā, darījuma kopējā summa tiek vērtēta 66 miljardu dolāru apmērā. “Monsanto” ir viens no pasaules līderiem ģenētiski modificētu lauksaimniecības kultūru sēklu (sojas, kukurūzas, kokvilnas u. c.), kā arī glifosfātu herbicīdu (pazīstamākais – “Roundup”) ražošanā. Savukārt “Bayer” ir viena no pasaulē lielākajām farmācijas kompānijām, kura arī nodarbojas ar lauksaimniecībai paredzētu indīgu ķimikāliju ražošanu un ģenētiskām izstrādnēm.
Eiropas Komisija saskaņā ar ES Apvienošanās regulu ir apstiprinājusi “Monsanto” iegādi no “Bayer” puses. Apvienošanās ir atkarīga no plašas tiesību aizsardzības tiesību aktu kopuma nodošanas, kurā risinātas pušu pārklāšanās sēklās, pesticīdos un digitālajā lauksaimniecībā.
Komisāre Margrete Vestagere, kura atbildīga par konkurences politiku, norāda: “Mēs esam pārliecinājušies, ka globālo spēlētāju skaits, kas aktīvi konkurē attiecīgajā tirgus segmentā, paliek nemainīgs. Tas ir svarīgi, jo konkurence ir nepieciešama, lai nodrošinātu lauksaimniekiem dažādu sēklu šķirņu un pesticīdu izvēli par pieņemamām cenām. Mums ir vajadzīga konkurence, lai mudinātu uzņēmumus ieviest jauninājumus digitālajā lauksaimniecībā un turpinātu izstrādāt jaunus produktus, kas atbilst augstiem regulatīvajiem standartiem Eiropā, lai tie būtu labvēlīgi visiem eiropiešiem un videi.”
Ziņu sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru